InvestGDA. 13 pomorskich firm pojedzie do Houston na targi offshore

Przedstawiciele 13 małych i średnich firm z Pomorza, w tym 7 z Gdańska, wezmą udział na przełomie kwietnia i maja w misji gospodarczej Offshore Wind 2022 do Houston (USA), organizowanej przez Gdańską Agencję Rozwoju Gospodarczego (InvestGDA). W amerykańskim mieście odbywać się będą w tym czasie prestiżowe targi poświęcone morskiej energetyce wiatrowej. Pomorscy przedsiębiorcy będą mieli okazję do wielu spotkań i nawiązania współpracy z branżą offshore.   
14.04.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Grafika misji Offshore Wind USA 2022
Grafika misji Offshore Wind USA 2022
fot. mat. InvestGDA

- Uczestnikami naszej misji gospodarczej są firmy związane z szeroko pojętą gospodarką morską z naciskiem na realizację działań w obszarze morskiej energetyki wiatrowej, co wpisuje się w tzw. Inteligentne Specjalizacje Pomorza (ISP-1). To zarówno projektanci jednostek pływających, producenci komponentów, maszyn i urządzeń wykorzystywanych w tej gałęzi gospodarki, jak i przedsiębiorcy oferujący usługi serwisowe, testowania oraz zapewnienia jakości. Doświadczenie tych firm jest zróżnicowane. Są wśród nich te, które już odnoszą sukcesy w Polsce i w Europie, a teraz mają ambicje wejścia na rynek amerykański - powiedziała Agata Maderska, kierownik Zespołu Marketingu w InvestGDA, odpowiedzialna za przygotowanie misji do Houston.

Branżowe targi Offshore Technology Conference 2022 (OTC) odbędą się w dniach 2-5 maja. To prestiżowa impreza międzynarodowa organizowana od 1969 r. Dzięki współpracy z Agencją Rozwoju Pomorza S.A., spółką samorządu województwa pomorskiego, realizującą inicjatywę Invest in Pomerania, pomorscy przedsiębiorcy będą mieli możliwość prezentacji swojej działalności podczas targów w ramach regionalnego stoiska. 

Dwuosobowa delegacja InvestGDA wraz 13 przedsiębiorcami zamelduje się w Teksasie wcześniej, 26 kwietnia.  

- Naszym zadaniem jako InvestGDA w ramach organizacji misji było nie tylko zapewnienie sprawnej logistyki całego przedsięwzięcia, lecz również zbudowanie merytorycznego programu wizyty w USA. Podczas dni poprzedzających targi mamy w planach szereg spotkań branżowych, w tym spotkania z potencjalnymi partnerami sektora offshore wind, wizytę w porcie Houston, spotkania z przedstawicielami stoczni oraz rozmowy w siedzibach lokalnych instytucji otoczenia biznesu - wyjaśniła Agata Maderska.

Amerykanie powiedzą "wow"

W najbliższych latach Gdańsk stanie się centrum dla branży offshore w Polsce. 1 marca rząd przyjął bowiem uchwałę zmieniającą lokalizację terminalu instalacyjnego dla morskich farm wiatrowych na Port Zewnętrzny w Gdańsku. Wcześniej, hubem dla offshore miał być port w Gdyni.  

- Gdańsk oraz Pomorze to region dysponujący ogromnym potencjałem w branży morskiej i stoczniowej. W samym Houston chcemy pokazać osiągnięcia i możliwości naszych przedsiębiorstw. Oczekiwania firm są różne. Część prowadzi już działania na rynku amerykańskim, dla innych jest to zupełnie nowa destynacja, wymagająca poznania i zweryfikowania pod względem potencjalnych obszarów współpracy. Celem misji jest zdobycie wiedzy, w tym także wiedzy prawnej, o rynku offshore wind w USA, różnicach pomiędzy prowadzeniem działań i procesów w tym obszarze w Stanach Zjednoczonych i Europie, jak również wymiana doświadczeń oraz nawiązanie kontaktów handlowo-gospodarczych. Myślę, że po zapoznaniu się z możliwościami i ofertą pomorskich firm Amerykanie powiedzą z zachwytem “wow”, gdyż za oceanem wiedza o polskim potencjale tej branży wymaga prezentacji - dodała Agata Maderska.

Koszty udziału w misji gospodarczej do USA dla gdańskich i pomorskich przedsiębiorców są finansowane w 85 procentach z budżetu Unii Europejskiej w ramach Pomorskiego Brokera Eksportowego (PBE). InvestGDA jest partnerem tego projektu obok pięciu innych regionalnych organizacji i instytucji związanych z biznesem. Celem PBE jest wsparcie aktywności eksportowej firm z naszego regionu.

Na wyjazd do Houston przeprowadzono rekrutację. Firmy chętne do udziału w tej ekspedycji gospodarczej musiały reprezentować kategorię MŚP (małe i średnie przedsiębiorstwa), mieć siedzibę na terenie województwa pomorskiego oraz działać w morskiej energetyce wiatrowej. 

Houston - "amerykański Śląsk"

Jedną z firm biorących udział w ekspedycji będzie Seaonics Polska. To firma inżynierska działająca w Gdańsku od 10 lat, specjalizująca się w projektowaniu i budowie urządzeń dźwigowych oraz elektrycznych systemów zasilania, sterowania i automatyki dla przemysłu morskiego oraz offshore. W ofercie Seaonics Polska są m.in. dźwigi, wciągarki oraz specjalistyczne kładki na jednostki pływające. Główna siedziba spółki znajduje się w Alesund (Norwegia), a gdańska filia jest jedynym zagranicznym oddziałem firmy. 

Seaonics Polska produkuje głównie na eksport m.in. do Norwegii, Chin i Turcji. Zatrudnia ok. 50 osób

- Misja do Houston to dla naszej firmy doskonała okazja do prezentacji oferty naszej firmy, ale też szerzej Pomorza oraz Polski. Ameryka jest dla offshore olbrzymim rynkiem, ale ma też wciąż swoje potrzeby i jest tam jeszcze miejsce na firmy z Europy. Samo Houston to z kolei absolutne centrum dla branży oil&gas oraz offshore w USA, to taki “amerykański Śląsk” - powiedział Adam Maroski, szef sprzedaży w firmie Seaonics Polska. 

Położony na wybrzeżu Zatoki Meksykańskiej ponad 2-milionowy Houston to największe miasto stanu Teksas i zarazem, pod względem liczby mieszkańców, czwarta największa aglomeracja w Stanach Zjednoczonych Ameryki. 

Gdańska Agencja Rozwoju Gospodarczego sp. z o.o. (InvestGDA) to miejska spółka założona w 2008 r. Zgodnie ze swoją nazwą działa ona na rzecz gospodarczego rozwoju miasta. W ramach swojej działalności InvestGDA przeprowadza m.in. kompleksowy proces komercjalizacji kluczowych terenów inwestycyjnych na terenie miasta.  

Port Gdańsk w czołówce portów europejskich: - Od początku pandemii nie mieliśmy dnia przestoju

Port Gdańsk zdobywa podium wśród portów bałtyckich

TV

Majówka z odnowioną Twierdzą Wisłoujście rozpoczęta. Koszary Napoleońskie otwarte