• Start
  • Wiadomości
  • Minister zdrowia zmienia zdanie. Szpital tymczasowy w Pomorskiem jednak powstanie

Minister zdrowia zmienia zdanie. Szpital tymczasowy w Pomorskiem jednak powstanie

Placówka lecznicza powstanie w halach Międzynarodowych Targów Gdańskich w dzielnicy Letnica, podobnie jak miało to miejsce w pierwszej połowie bieżącego roku. Najprawdopodobniej zabezpieczonych zostanie tutaj 300 tzw. łóżek covidowych. Szpital będzie działał od stycznia 2022 r.
15.12.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
W Gdańsku powstanie szpital tymczasowy dla osób chorujących na koronawirusa. Placówka będzie gotowa w ciągu kilku tygodni
W Gdańsku powstanie szpital tymczasowy dla osób chorych na Covid-19. Placówka będzie gotowa w ciągu kilku tygodni
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

Zaledwie tydzień temu władze województwa pomorskiego alarmowały w sprawie braku zgody ministerstwa zdrowia na powstanie szpitala tymczasowego w naszym województwie. Decyzja została jednak zmieniona. Jest zgoda na powstanie szpitala. We wtorek, 14 grudnia, poinformowano o niej Międzynarodowe Targi Gdańskie, które będą organizatorem tymczasowej placówki leczniczej. Szpitalem patronackim, podobnie jak wiosną br., jest Copernicus.

- Zgodnie z informacją, jaką otrzymaliśmy od Ministra Zdrowia, ten szpital powstać ma niezwłocznie. Wojewoda pomorski zapewnia finansowanie i czuwa nad realizacją całego przedsięwzięcia - zaznacza Marcin Tymiński, rzecznik Wojewody Pomorskiego.

W szpitalu tymczasowym prawdopodobnie zorganizowanych zostanie 300 łóżek.

Trudno dziś określić, kiedy konkretnie powstanie szpital tymczasowy. "Niezwłoczne powstanie szpitala" oznacza, że powinien powstać maksymalnie w ciągu jednego miesiąca. Ministerialna decyzja zapadła jednak w dość trudnym, z punktu organizacyjnego, terminie. W przyszłym tygodniu przypadają święta Bożego Narodzenia, kilka dni później jest Sylwester i Nowy Rok, co oznacza dodatkowe dni wolne od pracy. Poza tym w tym okresie bardzo dużo osób decyduje się na wzięcie urlopów wypoczynkowych.

 

Szpital tymczasowy funkcjonował w Gdańsku od marca do czerwca 2021 roku w halach Amber Expo, przy ul. Żaglowej.

Według szacunków marszałka województwa, Mieczysława Struka, ponowne uruchomienie szpitala w tym samym miejscu wymaga 3 - 4 tygodni pracy. Oznacza to bowiem stworzenie placówki od zera, bo poprzedni szpital został zdemontowany, a działający sprzęt medyczny rozdany innym placówkom medycznym.

Wojewoda pomorski, Dariusz Drelich, już w listopadzie wystąpił do ministra zdrowia o zgodę na uruchomienie szpitala tymczasowego na terenie Międzynarodowych Targów Gdańskich.

Zmiana decyzji przekłada się na działalność Międzynarodowych Targów Gdańskich. W związku z tym, że trudno dziś określić, do kiedy szpital tymczasowy będzie funkcjonował w Letnicy, trudno zaplanować MTG organizację przyszłorocznych imprez w tym miejscu. Wydarzenia planowane w styczniu 2022 r. trzeba będzie przenieść w inne miejsce bądź, w niektórych przypadkach, odwołać.