• Start
  • Wiadomości
  • Miłosny i taneczny luty w Żaku. Warsztaty i spektakle już wkrótce

Miłosny taneczny luty w Klubie Żak. Oglądaj spektakle i tańcz - 11 i 12 lutego

Kolejny weekend (11 – 12 lutego) będzie okazją, aby w ramach pierwszej w tym roku odsłony Gdańskiego Festiwalu Tańca, nie tylko obejrzeć dwa spektakle - „Atsu” Magdaleny Wójcik i Stefano Otoyo oraz "Niesamowicie blisko" grupy h.art Company - ale również wziąć udział w warsztatach dla par CoDa Movement, które poprowadzi duet Magdalena Wójcik i Stefano Otoyo. Tancerze są laureatami Nagrody Publiczności na Warszawskim Konkursie Choreograficznym. Sprawdź, jak się zapisać.
( 02.02.2023 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
kobieta i mężczyzna w tanecznej pozie, trzymają w dłoniach turkusowe talerze
Warsztaty CoDa Movement z Magdaleną Wójcik i Stefano Otoyo - już w sobotę, 11 lutego, godz. 16.30
fot. Sandra Wilk

Klub Żak. Słowaczka Eva Urbanová najlepszą tancerką konkursu Solo Dance Contest 2022

Duet Magdalena Wójcik i Stefano Otoyo - warsztaty i spektkal “Atsu”

Sobota, 11 lutego 2023

Magdalena Wójcik to tancerka Moritza Ostruschnjak'a oraz instruktorka tańca współczesnego w Rzymie, która współpracuje również z Teatrem Tańca Zawirowania. Po trzyletniej współpracy z Sopockim Teatrem Tańca (2012-2015), odbyła roczny trening pod dyrekcją Roberto Zappali. W 2015 roku rozpoczęła współpracę z Elia Mrak oraz Nancy Lopez (USA), Sharon Fridman, Paolo Mohowich oraz Valerio Longo. Podczas pobytu na Sycylii realizowała się również jako choreografka, jej prace zostały pokazane w Scenario Publico oraz Acitrezza. 

W 2021 stworzyła wraz z Joanną Czajkowską duet „Domówka” STT. W jej doświadczeniach nie zabrakło również przygody z "You Can Dance", tancrka wzięła udział w 6. edycji programu. Obecnie kontynuuje swój rozwój i poszerza wiedzę z zakresu psychologii, która zawsze była jej pasją.

Stefano Otoyo jest tancerzem tańca współczesnego oraz hip-hopu, od 2010 roku związany z E.sperimenti Dance Company w Rzymie. Obecnie mieszka w Warszawie, współpracuje z Teatrem Tańca Zawirowania i naucza techniki Flow Dynamics. Jest współtwórcą projektu Coda Dance Movement. Ma za sobą światowe tournee, występy we włoskiej telewizji i wygrane Hip hop Battle. 

Łączy różne style taneczne, a jego praktyka i rozwój kierują się ku poznawaniu ciała, świadomości oraz improwizacji.

Zanim zobaczymy ich 11 lutego, godz. 19, w romantycznym duecie pt. „Atsu”, poprowadzą (tego samego dnia), o godz. 16.30 - warsztaty Warsztaty CoDa Movement.

Warsztaty CoDa Movement

Sobota, 11 lutego 2023 / godz. 16.30 / Klub Żak

prowadzenie: Magdalena Wójcik, Stefano Otoyo / 90 min.

CoDa czyli Consciuos Dance (uważny taniec) – to warsztat dla par, niezależnie od wieku (+18) i umiejętności tanecznych. Prowadzący podejmą tematykę energii w parze. Dzięki technikom contact improvisation, delikatnego dotyku, masażu, zaufania i poddania, uczestnicy będą dążyli do stworzenia własnej choreografii wypływającej z serca, a nie umysłu. Może w tańcu uda się pokonać napięcia, emocjonalne blokady i traumy. A może - tylko i aż - razem zatańczyć i poczuć swoje ciała i energie.

Warsztaty odbywają się w Sali Suwnicowej w Klubie Żak.

Strój: Na warsztaty polecamy ubrać wygodny strój, który nie będzie krępował ruchów.

  • Bilety: 50 zł
  • Posiadacze biletów na warsztaty mają zniżki na bilety na spektakl ATSU.
kobieta i mężczyzna w tanecznej dolnej pozie. On klęczy na kolanach, ona opiera się o niego plecami, ma nogi w górze
ATSU, chor. i wyk. Magdalena Wójcik, Stefano Otoyo. Spektakl otrzymał Nagrodę Publiczności Warszawskiego Konkursu Choreograficznego 2022. Atsu - to słowo w języku japońskim oznacza nacisk, presję
fot. Sandra Wilk

Spektakl ATSU

Sobota, 11 lutego 2023 / godz. 19.00 / Klub Żak

chor. i wyk. Magdalena Wójcik, Stefano Otoyo / 30 min.

Spektakl otrzymał Nagrodę Publiczności Warszawskiego Konkursu Choreograficznego 2022. Spektakl powstaje we współpracy z Teatrem Tańca Zawirowania.

Atsu – w języku japońskim oznacza nacisk, presję. Bazą do ruchu w tym spektaklu jest japoński masaż shiatsu, gdzie masujący wykonuje choreografię nad drugą osobą. Ruch jest sam w sobie ceremonią. Pytanie, które się rodzi, to “co się dzieje, gdy otwierają się bramy do wolności? Co, jeśli intymny związek między dwojgiem ludzi jest prawdziwym badaniem, które należy przeprowadzić, aby wydostać się z czasu i przestrzeni i odkryć, że nic nie istnieje poza miłością w większym tego słowa znaczeniu?”

- „Atsu” w delikatny, mistyczny i spokojny sposób pokazywał przenikanie się kultur. Początkowo choreografia Magdaleny Wójcik i Stefano Otoyo była spokojną podróżą przez rozmaite elementy tradycji Wschodu (w tym przez medytację, jogę, itp.), która zetknęła się w finale z dynamicznym zachodnim tańcem (ze skokami, floor work i scenami synchronicznymi). Całość była wciągająca i naprawdę zaskakująca - napisała Sandra Wilk na www.stronatanca.pl.

Bilety:

  • bilet - 35 zł
  • warsztaty i bilet razem - 160 zł od pary

z legitymacją lub inną kartę uprawniająca do zniżek będzie taniej:  

  • spektakl: 30 zł - Karta Do Kultury / 25 zł – bilet ulgowy / 15 zł – Karta Tancerza.
Młody mężczyzna wykonuje obrót - trzyma kobietę głową w dół, ujmuje ją na wysokości kolan
“Niesamowicie blisko” - najnowszy spektakl gdańskiej grupa h.art Company to taneczna opowieść o czułości i emocjach
fot. Bartosz Kruk

Spektakl NIESAMOWICIE BLISKO

Niedziela, 12 lutego 2023 / G.19.00 / Klub Żak

h.art company / chor.: Artur Grabarczyk / wyk.: Agnieszka Brzezińska, Stanisław Bulder, Natalia Filowiat, Luba Splosznaja, Artur Grabarczyk / reż. dźwięku: Bartosz Kalwasiński, Zuzanna Henclik / spektakl powstał w ramach projektu Przestrzenie Sztuki w Centrum Kultury w Lublinie / 50 min.

“Niesamowicie blisko” to najnowszy spektakl gdańskiej grupa h.art Company i wieloobsadowa, taneczna opowieść o czułości i emocjach.

W życiu brakuje nam delikatności. Musimy ją sobie stwarzać, szukać jej w detalach. - Jesteśmy pokoleniem, które w zimnym, szybkim i coraz częściej brutalnym świecie poszukuje czułości jednocześnie nie wiedząc co z tą czułością zrobić - mówią tancerze. - Ciężko nam rozmawiać o emocjach, uczuciach i odczuciach, ale jesteśmy ich głodni. Jest nam niesamowicie głośno i niespokojnie, ale boimy się totalnej ciszy. Jesteśmy pokoleniem skrajności, szybkiego jedzenia i szybkich relacji. Chcemy być nieprzyzwoicie blisko, niekoniecznie na długo. Boimy się tego czego chcemy tak naprawdę. Jesteśmy przebodźcowani. Przemęczeni. Rozdrażnieni. Musimy się wszyscy uspokoić.

Dwie kobiety w dolnej pozie tanecznej, jedna z nich jest przodem, klęczy opierając głowę o podłogę
"Niesamowicie blisko" - spektakl w niedzielę, 12 lutego, godz. 19 w Klubie Żak
fot. Bartosz Kruk

H.ART COMPANY - zespół założony przez Artura Grabarczyka, tancerza, filmowca i pedagoga gdańskiej szkoły baletowej, której jest teżjej absolwentem. Po ukończeniu NSCD w Leeds rozpoczął pracę jako tancerz Opery Bałtyckiej, tańczył także w legendarnym Scottish Dance Theatre, współpracuje też z francuskim choreografem Didier Theron. Po okresie współpracy z warszawskim Teatrem Tańca Zawirowania powrócił, by tworzyć w Trójmieście, gdzie zaprosił do współpracy m.in. Katarzynę Ustowską (Dada von Bzdulov) i Róże Kołodę z którymi prezentował spektakl „The Mist” w Teatrze Szekspirowskim oraz „De Light”. 

„Niesamowicie Blisko” jest trzecim spektaklem, który powstał w ramach projektu Przestrzenie Sztuki w Lublinie.

Bilety:

  • 35 zł – bez zniżek / 30 zł - Karta Do Kultury / 25 zł – bilet ulgowy / 15 zł – Karta Tancerza

Bilety można nabywać w kasie Klubu Żak, ul. Grunwaldzka 195/197, Gdańsk.

Kasa jest czynna od poniedziałku do piątku, w godzinach od 15:00 do 21:00, w soboty i niedziele od 16:00 do 21:00.

https://www.gdanskifestiwaltanca.pl/