• Start
  • Wiadomości
  • Klub Żak. Słowaczka Eva Urbanová najlepszą tancerką konkursu Solo Dance Contest 2022

Klub Żak. Słowaczka Eva Urbanová najlepszą tancerką konkursu Solo Dance Contest 2022

14. Gdański Festiwal Tańca zbliża się ku końcowi, za nami już trzy ekscytujace spektakle i rozstrzygnięcie Solo Dance Contest 2022. W piątek, 23 września, międzynarodowe Jury uznało solowy występ Evy Urbanovej pt. “The Essence” za najlepszy w tej edycji konkusu. Pozostałe miejsca zajęli (w kolejności) Iga Szczepańska, Daniel Fernández Martín i Ian Garside. Publiczności spodobała się najbardziej Megan Mazarick.
( 24.09.2022 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
grupa ludzi z dyplomami w rękach pozuje do pamiątkowego zdjęcia
Tuż po odebraniu nagród i dyplomów. Na zdjęciu stoją od lewej: Megan Mazarick, Ian Garside, Daniel Fernández Martín, Iga Szczepańska, Eva Urbanová oraz jurorzy Konrad Kurowski, Erez Zohar oraz Katie Duck
fot. Maciej Moskwa

14. Gdański Festiwal Tańca. Trwa Solo Dance Contest - 20 tancerzy w konkursie

Solo Dance Contest 2022 w Gdańsku

Do Gdańska, aby wziąć udział w konkursie Solo Dance Contest 2022, przyjechało ostatecznie 19 tancerzy pochodzących z różnych części świata: Izraela, Kamerunu, USA i Europy. Trójmiasto reprezentowała absolwentka Gdańskiej Szkoły Baletowej - Angele Villaneuva Jara. Ich czterodniowe zmagania, pod czujnym okiem Jury, trwały od 19 do 22 września. 

Jury, w którym zasiadali w tym roku: holenderska performerka i tancerka Katie Duck, izraelski tancerz Erez Zohar oraz menager i dramaturg tańca Konrad Kurowski, do ścisłego finału wybrało sześć solówek. W piątkowy wieczór, 23 września, publiczność obejrzała je raz jeszcze, decydując m.in. komu przyzna swój laur.

Werdykt ogłoszono po niespełna 1,5 godzinnych obradach - w tym czasie na scenie Klubu Żak wystąpiły tancerki z grupy projektowej Sopockiego Teatru Tańca (ich "Rośl-inność" okazała się bardzo przymyślanym i dopracowanym pod względem ruchowym i estetycznym spektaklem z ekologicznym przesłaniem), co było znakomitym posunięciem organizatorów. 

Jurorzy oceniali wartość artystyczną, poziom techniki tanecznej, oryginalność, świadomość przestrzeni scenicznej i dramaturgię poszczególnych prezentacji. Dyskutowali też o tym, co one znaczą dla nich, jako dla artystów. Mając na uwadze te kryteria przyznali cztery nagrody.

WYNIKI SOLO DANCE CONTEST 2022

kobieta w tanecznej pozie, stoi na jednej nodze
Eva Urbanová zdobyła pierwszej miejsce w konkursie Solo Dance Contest 2022. Jury doceniło tancerkę za rozwój i znakomite wykonanie w finale
fot. Maciej Moskwa
  • I nagroda za solo „The Essence” Eva Urbanová - 1900 Euro

„Za to, jak jej spektakl dojrzał w trakcie konkursu i jak został wykonany w finałowej prezentacji.”

Młoda kobieta w tanecznej pozie, siedzi na ziemi
Polka Iga Szczepańska zajęła drugie miejsce. Jej występ to łagoda, współgrająca muzyka i doskonały, miękki ruch
fot. Maciej Moskwa
  • II nagroda za solo „Przepływ” Iga Szczepańska – 1500 Euro

„Za walory kompozycyjne, prostotę ruchu i interakcję z muzyką.”

młody mężczyzna w białym stroju w tanecznej pozie
"Apolo" Daniela Fernándeza Martína spodobało się za m.in. humor, inteligencję, odwagę i... ciało
fot. Maciej Moskwa
  • III nagroda za solo „Apolo” Daniela Fernándeza Martína – 1300 Euro

 „Za eleganckie wyczucie czasu, dystans, humor, inteligencję i odwagę niesamowitego ciała.”

mężczyzna jest łysy, stor w tanecznej pozie
Propozycja Iana Garside'a była wyzwaniem rzuconym widzom - ocenili jurorzy i przyznali tancerzowi czwarte miejsce
fot. Maciej Moskwa
  • IV nagroda za solo „Sorites” Iana Garside'a - 800 Euro

„Za gotowość do rzucenia wyzwania widzom, zawiłość projektu i świadome niedbałości w realizacji delikatnego punktu widzenia.”

kobieta z krótkimi włosami w za dużym jasnym garniturze stoi w niedbałej pozie
Megan Mazarick - jej nietuzinkowy występ spodobał się publiczności najbardziej
fot. Maciej Mostwa
  • Zwyciężczynią Nagrody Publiczności w wysokości 500 Euro została Megan Mazarick za solo „Old Swan”.
Radość po wygranej
Radość z wygranej
fot. Maciej Moskwa

Kim są nagrodzeni tancerze?

Pierwsze miejsce przypadło słowackiej tancerce Evie Urbanovej za “THE ESSENCE”. Jej choreografie były pokazywane w całej Europie, a solo “Essence” już było docenione, choreografia zdobyła drugie miejsce i nagrodę publiczności na Solo Tanz Festival w Stuttgarcie. Ogromny sukces odniosła też młoda polska artystka - Iga Szczepańska za PRZEPŁYW. Iga jest studentką Zakładu Tańca Akademii Muzycznej w Katowicach, a swoje prace pokazywała już w ramach ogólnopolskich festiwali i konkursów. 

Trzecie miejsce i entuzjazm widowni przypadły w udziale Danielowi Fernándezowi Martínowi. Jego APOLO pełen był lekkości, dystansu i poczucia humoru. Ten włoski choreograf i tancerz, który swoje prace prezentował między innymi na Hiszpańskim Masdanza, pracował z Natalią Mediną i Hagen Dance Theatre, swobodnie czerpał z historii tańca i historii w ogóle. Miejsce czwarte przyznano Ianowi Garside’owi z Wielkiej Brytanii za SORITES. Tancerz ukończył belgijskie PARTS (międzynarodową szkołę tańca współczesnego), występował w legendarnym Teatrze DV8 i szanghajskim Punchdrunk, jego pasją jest pedagogika tańca.

Publiczność doceniła oryginalną propozycję Megan Mazarick z USA, która uczy tańca na Georgian Court University i występuje na całym świecie od Meksyku, po Australię. OLD SWAN uwodził spontanicznością, wyraźnie prezentując oryginalną osobowość tancerki. 

Przed nami jeszcze dwa spektakle na zakończenie GTF:

Sobota, 24 września, godz. 19

  • Memento / Cornelia / Włochy / w.: Eleonora Greco, Nicolas Grimaldi Capitello,
  • Leopoldo Guadagno, Francesco Russo / pierwszy raz w Polsce

Niedziela, 25 września, godz. 19

  • Four More / Teatr A Part / Polska / w. Alina Bachara, Katarzyna Gogacz, Karolina Wosz, Marta Zielonka / tylko dla widzów pełnoletnich