• Start
  • Wiadomości
  • Mikołajkowe atrakcje. Sprawdź, gdzie 6 grudnia spotkasz Mikołaja

Mikołajkowe atrakcje. Sprawdź, gdzie 6 grudnia spotkasz Mikołaja

Mikołajki, czyli Dzień Świętego Mikołaja, to idealna okazja, by spotkać osobiście bohatera tego święta. W środę, 6 grudnia, pojawi się on aż w kilku miejscach w Gdańsku. A tam, gdzie nie będzie mógł być we własnej osobie, w świąteczny nastrój wprowadzą jego pomocnicy i animatorzy kultury.
05.12.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

W Gdańsku jeszcze przed Mikołajkami można było spotkać Świętego Mikołaja, w którego wcielił się sam Olaf Lubaszenko. Nie była to jednak atrakcja świąteczna dla mieszkańców, a plan zdjęciowy filmu 'Miłość jest wszystkim'

Wyjątkowy Mikołajkowy wieczór z pewnością spędzimy na świątecznie oświetlonym Gdańskim Lodowisku (Gdańsk, pl. Zebrań Ludowych - przy Bramie Oliwskiej), gdzie Scena Muzyczna Gdańskiego Archipelagu Kultury przygotowała mnóstwo atrakcji.

Po pierwsze, jazdy na ślizgawce w godz. 17.30-19.30 umili DJ, który zapewni oprawę muzyczną, i specjalny gość: Lew - maskotka Lechii Gdańsk. Ale przede wszystkim, obecność potwierdził sam Święty Mikołaj, który obiecał pojawić się z pokaźnym workiem słodyczy. Tego dnia na lodowisku pojawią się też bajkowe postaci, z którymi będzie można zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.

Warto także samemu przebrać się za bajkową postać, bowiem w trakcie zabawy przeprowadzony zostanie konkurs na najlepsze przebranie - najbardziej kreatywni zostaną nagrodzeni.

Nie zabraknie również innych konkursów z nagrodami i licznych atrakcji dla najmłodszych, przygotowanych przez animatorów. W programie m.in. malowanie twarzy, a na łyżwiarzy czekać będą słodkie przekąski i ciepły poczęstunek, oraz fotobudka.

W trakcie zabawy przeprowadzona zostanie zbiórka na rzecz Fundacji „Obudź Nadzieję”, której celem jest pomoc dzieciom z rodzin ubogich, dysfunkcyjnych, zagrożonych patologią czy wykluczeniem społecznym, a także wsparcie instytucji pozarządowych, publicznych (w szczególności domów dziecka) ściśle związanych z działalnością mającą na celu polepszenie bytu dzieciom.. Osoby, które wspomogą podopiecznych Fundacji „Obudź Nadzieję”, otrzymają zaproszenia na Gdańskie Lodowisko, do wykorzystania w trakcie trwania imprezy.

Wszystkie atrakcje zaplanowano na godz. 17.30-19.30. Bilet na lodowisko: 6 zł.

Ducha świąt Bożego Narodzenia poczujemy tego dnia też w Dworze Artusa (Gdańsk, ul. Długi Targ 43/44). Tam, na dzieci w wieku 6-12 lat czekać będą animatorzy kulturalni z Działu Edukacji Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.

- Będziemy się razem bawić, czytać i malować, a wszystko w nawiązaniu do mikołajek oraz zbliżającej się Gwiazdki. Atmosfera Dworu Artusa wprawi nas w świąteczny nastrój, a edukatorzy pomogą przypomnieć sobie, co w świętowaniu jest najważniejsze - zapraszają pracownicy MHMG.

Animacje będą się odbywały w godz. 10-14, w Sali Rycerskiej oraz w pokoju Panienki z Okienka. Wstęp wolny!


Mikołaj w zabytkowym tramwaju

Do świętowania Mikołajek - i to w szczytnym celu - jak co roku włącza się też spółka Gdańskie Autobusy i Tramwaje, która zaprasza na nietypowe… Mikołajki w tramwaju.

W środę, 6 grudnia, na tory na trasie PKM Strzyża-Siedlce wyjedzie specjalny tramwaj oznaczony literą „M”, w którym będzie można „podzielić się sobą”, w ramach świątecznej akcji „Zrób prezent - podziel się sobą”. W pojeździe Fundacja z Pompą - Pomóż Dzieciom z Białaczką będzie rejestrowała potencjalnych dawców szpiku, zaś Fundacja Organiści będzie udzielała informacji odnośnie możliwości oddawania organów do przeszczepów. Ponadto Stowarzyszenie Adiutare nauczy chętnych udzielania pierwszej pomocy, będzie można też zmierzyć sobie ciśnienie i poziom cukru w krwi. A ponieważ to Mikołajki - pasażerowie dostaną z tej okazji drobne upominki.

Uwaga - tym tramwajem można pojechać „na gapę” - wstęp na Mikołajki w tramwaju jest bezpłatny. Rozkład jazy: TUTAJ.


W środę, w godz. 15-20, warto udać się także w okolice koła widokowego AmberSky w Gdańsku i na ulicę Stągiewną - tam bowiem z okazji Mikołajek odbędzie się szereg bezpłatnych atrakcji dla dzieci i dorosłych. Staną 4 namioty, a jeden z nich będzie skrywał pokój świętego Mikołaja, z którym będzie można zrobić sobie zdjęcie i wydrukować je na miejscu. W innym można będzie odbyć wirtualną przejażdżkę saniami św. Mikołaja, a w kolejnym najmłodsi samodzielne wykonają ozdoby i upominki świąteczne, które będą mogli zabrać do domu. W namiocie organizacyjnym odbywać się będą konkursy i zabawy. Obok namiotów stanie charakterystyczna czerwona ciężarówka Coca-Coli.

Około godz. 18.30 w AmberSky pojawią się natomiast „gdańskie lwy”, czyli siatkarze Trefla Gdańsk: trener Andrea Anastasi i przyjmujący Wojciech Ferens. Zasiądą w wybranych gondolkach - ci, którzy znajdą swoją „szczęśliwą gondolkę” z trenerem i przyjmującym w środku, nie tylko będą mogli wspólnie z nimi podróżować, ale też otrzymają zaproszenia na mecz „gdańskich lwów” z mistrzem Polski, ZAKSĄ Kędzierzyn-Koźle, który zostanie rozegrany w Ergo Arenie tuż przed Świętami, w sobotę, 23 grudnia, o godz. 14.45.

W okolicach koła spotkamy tego dnia także dobrze znanego z meczów gdańszczan Treflika, który będzie rozdawał świąteczne niespodzianki.


O tym, że święta to najlepszy (ale nie jedyny) czas do pomagania potrzebującym będzie można sobie też przypomnieć podczas charytatywnej wystawy choinek, na którą w środę, 6 grudnia, zapraszają Fundacja Hospicyjna i Fundacja Metropolia Dzieci. Czwarta już edycja tego wydarzenia odbędzie się w Galerii Przymorze (Gdańsk, ul. Obrońców Wybrzeża 1).

To wydarzenie, które zachęca rodziny do wspólnego spędzania czasu i przeżywania przygotowań do Bożego Narodzenia, a jednocześnie prezentuje i przybliża profil działalności firm z Pomorza. Świąteczną wystawę stworzą zaproszone firmy i instytucje - każda choinka będzie wizytówką firmy. Przygotują one odświętne i oryginalnie drzewka, przyozdobione w elementy charakterystyczne dla wystawcy, a jednocześnie będące małymi „dziełami sztuki”. 

Celem akcji jest zakup sprzętu medycznego dla dzieci z Domowego Hospicjum dla Dzieci im. ks. E. Dutkiewicza SAC w Gdańsku. Środki na ten cel będą pochodzić z darowizn finansowych w całości przekazanych od wystawców.

Wystawa odbędzie się w dniach od 6 grudnia 2017 r do 6 stycznia 2017 r., w godzinach funkcjonowania Galerii Przymorze, tj. od poniedziałku do soboty w godz. 9-21, a w niedziele w godz. 10-19. Dekoracja drzewek odbędzie się 6. grudnia 2017 r. od godziny 10, wezmą w niej udział pracownicy firm oraz wolontariusze Fundacji Hospicyjnej i Fundacji Metropolia Dzieci.

Wstęp wolny.


Tak dzieci witały Mikołaja w dniu 6 grudnia 2016 roku

Klimat nadchodzących świąt poczujemy też w Alfa Centrum (Gdańsk, ul. Kołobrzeska 41 C), gdzie w środę, 6 grudnia, w godz. 16-19 najmłodsi będą mogli zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie ze świętym Mikołajem, dodatkowo na maluchów będą czekały słodkie upominki, a w „Ciasteczkowym zakątku” przygotować będą mogły samodzielnie piernikowe ozdoby choinkowe. Wstęp wolny.


Święto Mikołaja spotkamy też w Galerii Bałtyckiej (Gdańsk, al. Grunwaldzka 141). Czekać będzie na najmłodszych w swoim fotelu na poziomie -1, w godz. 12-19. Będzie można sobie zrobić z nim zdjęcie (bezpłatnie) - każdy maluch otrzyma wydrukowaną fotografię na pamiątkę, i dodatkowo słodki upominek. Wstęp wolny.


A tych, którzy w te święta własnoręcznie chcieliby wykonać ozdoby choinkowe, w swoje progi zaprasza tego dnia Kunsztownia - skład przedmiotów artystycznych (Gdańsk, ul. Jana z Kolna 10 - obok Tryton Business House), gdzie odbędą się mikołajkowe warsztaty wykonywania bombek ze sznurka. Uczestnicy nauczą się, jak ze sznurka wykonać bombki różnej wielkości, którą następnie pomalują.

Warsztaty odbędą się w godz. 11-14. Koszt: 30 zł (w cenie materiały oraz kawa lub herbata). Zapisy TUTAJ.


Ozdoby świąteczne wykonamy własnoręcznie także podczas świątecznych kreatywnych warsztatów w CraftoholicSHOP (Gdańsk, ul. Leona Miszewskiego 16). W środę, 6 grudnia, uczestnicy nauczą się, jak wykonać świąteczne dekoracje - serduszka, gwiazdki, choinki, i wiele innych.

- Nieważne, czy już zapoznałeś się z rękodziełem, czy będzie to Twój pierwszy raz, z łatwością poradzisz sobie ze świąteczny projektem i poczujesz ogromną satysfakcję z wykonanego dzieła! - zachęcają organizatorzy.

Warsztaty odbędą się w godz. 17-19. Koszt: 55 zł. W cenie wszelkie potrzebne materiały i akcesoria (w tym bawełniane tkaniny, minky oraz kolorowe tasiemki), oraz napoje i słodki poczęstunek. Warsztaty będą odbywały się w kameralnych grupach, max. 5-osobowych.

Zapisy TUTAJ.


Zobacz też: 

Mikołajki w Ogrodzie Centrum Reduta na Dolnym Mieście

Mikołajki w TeatrzeTV

W zoo zamieszkały dwa lemury