• Start
  • Wiadomości
  • Mieszkańcy wybrali. Osowska Osobowość Roku i Osowianin Roku 2021 wyróżnieni

Mieszkańcy wybrali. Osowska Osobowość Roku i Osowianin Roku 2021 wyróżnieni

Już po raz jedenasty odbyła się Gala Osowianina Roku, czyli finał konkursu "Osowa - moja mała ojczyzna". W tym roku doceniono działalność... dwóch Tadeuszów. Uroczystość odbyła się 26 listopada w gmachu Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 przy ul. Wodnika.
( Publikacja: 29.11.2021 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Osowianie od 11 lat nagradzają aktywnych mieszkańców dzielnicy
Osowianie od 11 lat nagradzają aktywnych mieszkańców dzielnicy
Fot. Osowa.com

 

Konkurs ten jest już pewną tradycją tej części Gdańska. Jego celem jest uhonorowanie osób szczególnie zasłużonych dla rozwoju dzielnicy Osowa i jej mieszkańców w różnych dziedzinach: gospodarki, oświaty, kultury, sportu, służby zdrowia, pomocy społecznej lub innej aktywności społecznej czy obywatelskiej. Zwycięzca konkursu otrzymuje tytuł Osowianina Roku oraz godło „Osowa - moja mała ojczyzna”.

Poza tym przyznawany jest także tytuł "Osowska Osobowość Roku". Za rok 2021 wyróżniono dwóch mężczyzn: Tadeusza Kassaka i Tadeusza Littwina.

 

Tadeusz Kassak - Osowska Osobowość Roku 2021

Mieszkaniec Osowy od 1983 r. To wciąż aktywnie działający muzyk w środowisku Osowy. Jest wykładowcą Akademii Muzycznej w Gdańsku. Skomponował hymn dla Szkoły Podstawowej nr 81, który uświetnia wszystkie uroczystości szkolne. Ściśle współpracuje ze Stowarzyszeniem "Inne jest piękne".

Jest pomysłodawcą i założycielem zespołu KASSAK VOCAL BAND, który cyklicznie koncertuje i występuje m.in. dla społeczności osowskiej. Jest również kierownikiem artystycznym, aranżerem utworów, organizatorem, kompozytorem, konferansjerem oraz wykonawcą koncertów z cyklu „Osowskie Muzyczne Czwartki".

Dzięki jego działaniom młodzież może korzystać z dwóch użyczonych szkole fortepianów. Pan Tadeusz Kassak gra na puzonie, akordeonie, na gitarze oraz instrumentach klawiszowych. Od kilkunastu lat jest jurorem Wojewódzkiego Konkursu Kolęd dla klas integracyjnych.

 

Tadeusz Kassak został wybrany Osowianinem Roku 2021
Tadeusz Kassak został wybrany Osowską Osobowością Roku 2021
Fot. Osowa.com

 

Tadeusz Littwin - Osowianin Roku 2021

Wieloletni działacz sportowy i społeczny, zaangażowany szczególnie w pracę na rzecz Klubu Sportowego OLIMPIA Osowa. Były radny dzielnicy. Jest osobą pielęgnującą pamięć o dawnych osowiankach i osowianach, o historii dzielnicy, zwyczajach i tradycjach lokalnej społeczności.

Pan Tadeusz działa na rzecz klubu Olimpii Osowa oraz mieszkańców dzielnicy od blisko 50 lat. Przeprowadził wiele akcji charytatywnych niosąc bezinteresowną pomoc. Od lat 80-tych do 2014 roku, na własny koszt, utrzymywał boisko sportowe na Kukawce, które było jedynym centrum sportu w Osowej - pamiętał o zapewnieniu zawodnikom wszystkiego, co potrzebne, często angażując własne środki. Angażował się w utrzymanie dawnego boiska Olimpii na ul. Myśliborskiej, a później - w modernizację boiska przy SP 81.

Tadeusz Littwin jest też inicjatorem uhonorowania dawnych osowian, którzy pracowali na rzecz budowania lokalnej społeczności, m.in. poprzez nazwanie ich nazwiskami nowych ulic (np. ul. Władysława Raatza).

 

Tadeusz Littwin został wyróżniony tytułem Osowska Osobowość Roku 2021
Tadeusz Littwin został wyróżniony tytułem Osowianina Roku 2021
Fot. Osowa.com

 

W tegorocznej gali uczestniczyła m.in. posłanka Małgorzata Chmiel i Radny Miasta Gdańska Karol Ważny, radni dzielnicy Osowa. W rolę prowadzących uroczystość wcielili się Magdalena Wilczewska - Siwik i Bartosz Stefański, Przewodniczący Zarządu Dzielnicy Osowa.