• Start
  • Wiadomości
  • Miasto kupiło ponad dwa tysiące testów dla pracowników ochrony zdrowia w Gdańsku  

Miasto kupiło ponad dwa tysiące testów dla pracowników ochrony zdrowia w Gdańsku  

Testy na obecność koronawirusa, zakupione przez Miasto Gdańsk, trafią do  pracowników ochrony zdrowia. To prezent z okazji Dnia Pracownika Służby Zdrowia. Poinformował o tym Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska ds zrównoważonego rozwoju, podczas wirtualnej konferencji prasowej.
( 07.04.2020 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
20200407_konferencja
 
Fot. gdansk.pl

 


Inwestycje Miasta kluczowe dla łagodzenia skutków kryzysu. Które będą realizowane na początek?

 

- Dziś, we wtorek 7 kwietnia, obchodzimy Dzień Pracownika Służby Zdrowia - przypomniał prezydent Grzelak. - Jak co roku chcemy podziękować bohaterom Gdańska, Pomorza i całej Polski za służbę, heroizm, poświęcenie, odwagę i profesjonalizm. Mamy świadomość, że w trudnym czasie pandemii, służby podejmują szczególne ryzyko. 

Aby to ryzyko ograniczyć Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska podjęła decyzję o zakupie dodatkowej partii środków ochrony osobistej dla pracowników szpitali, domów pomocy społecznej i Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie.

- Największe wyzwanie w dobie epidemii to wsparcie dla pracowników szpitali i szeroko rozumianych służb miejskich, takich jak służby niosące pomoc seniorom i pracowników pomocy społecznej, działających na przykład w ramach Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku - tłumaczył Alan Aleksandrowicz. - Bardzo ważne jest także wsparcie w zakresie ochrony zdrowia dla pracowników obsługujących newralgiczne dla miasta instalacje wodociągową i kanalizacyjną, a także osób pracujących przy odbiorze odpadów. Z myślą o tych potrzebach i dziękując za ich służbę na rzecz Gdańska w dobie epidemii, podjęliśmy decyzję o przeznaczeniu 1,5 mln zł na zakup środków ochrony.


Jednak, jak powiedział prezydent Grzelak, kluczem do bezpieczeństwa systemu opieki zdrowotnej, co nieodmiennie podkreśla Światowa Organizacja Zdrowia, jest wykonywanie jak największej liczby testów.

- Z dużą obawą patrzymy na liczbę testów na Pomorzu - powiedział Piotr Grzelak. - W Gdańsku na jeden test przypada 900 mieszkańców, dla całej Polski jeden na 573 mieszkańców. Oznacza to, że na Pomorzu wykonuje się o 40 procent testów mniej niż w Polsce. Nie chcemy czekać na deklaracje, na to aż sytuacja się poprawi, chcemy żeby pracownicy ochrony zdrowia mieli zwiększony dostęp do testów, a po powrocie do domu mogli z większym spokojem odpoczywać. Dlatego prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz zwróciła się z prośbą do Saur Neptun Gdańsk o zakup dwóch tysięcy dwustu testów - dla służb walczących z epidemią. Testy wykonywać będą Medyczne Laboratoria Diagnostyczne Invicta z Gdańska. 

 

Będzie więcej testów na koronawirusa. Zrobią je Medyczne Laboratoria Diagnostyczne INVICTA

 

Prezydent Grzelak odpowiadał także na pytania dziennikarzy, pierwsze dotyczyło możliwości przesunięcia wprowadzenia Śródmiejskiej Strefy Płatnego Parkowania. 

- Jest możliwość przesunięcia terminu wejścia w życie tej strefy - powiedział. - Cały czas obserwujemy sytuację, samo wejście Śródmiejskiej Strefy Parkowania zaplanowaliśmy na koniec czerwca, mamy więc kilka miesięcy na ostateczne rozstrzygnięcie, będziemy reagować wraz z rozwojem sytuacji.  

Kolejne dotyczyło ewentualnych planów Miasta redukcji etatów lub zmniejszenia pensji pracownikom urzędu, jednostek miasta czy miejskich spółek. 

- Dziś kluczem dla rozwoju w Gdańsku jest sprawne działanie administracji, aby wszystkie procesy inwestycje, wsparcia inwestorów i przedsiębiorców szły płynnie - powiedział Grzelak. - Nasi pracownicy robią wszystko, żeby te procesy toczyły się dalej, żebyśmy mogli przywrócić gdańską gospodarkę na tryby sprzed epidemii. Nie mamy planów redukcji zatrudnienia, a na barki urzędników spadają raczej dodatkowe obowiązki, które w związku z epidemią musi wykonywać samorząd, nie zawsze otrzymując środki na ich wykonywanie. 

 

ZAPIS KONFERENCJI PRASOWEJ Z 7 KWIETNIA: