Miasto gotowe na nowy rok szkolny. Ponad 93 tys. uczniów

W gdańskiej oświacie przed nowym rokiem szkolnym 2025/2026 wszystko jest już praktycznie zapięte na ostatni guzik. O ostatnich przygotowaniach i planach przed pierwszym dzwonkiem rozmawiali w środę, 27 sierpnia, dyrektorzy szkół podstawowych, średnich oraz przedszkoli. - Jesteście liderami wspólnoty - podkreślała prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.
27.08.2025
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

gcm-download-1920-20250827-konferencja-nauczyciele-rok-szkolny-012-68aefeedbecca
Spokojnego nowego roku szkolnego 2025/2026 życzyła dyrektorom placówek edukacyjnych prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz
fot. Piotr Wittman/ gdansk.pl

Podążać za zmianami

Spotkanie poświęcone inauguracji roku szkolnego 2025/26 zorganizowano w Państwowej Filharmonii Bałtyckiej, na wyspie Ołowianka. Odbyło się ono pod hasłem "Bezpieczeństwo w edukacji, kształtowanie kompetencji dla przyszłości".

W jednostkach oświatowych podległych samorządowi gdańskiemu zatrudnionych jest dziś 159 dyrektorów, którzy zostali zaproszeni na konferencję do siedziby PFB. Uczestniczyło w niej także dwóch radnych miasta Gdańska z Komisji Edukacji: Andrzej Kowalczys (przewodniczący) i Piotr Gierszewski (wiceprzewodniczący).  

- Jaki będzie ten nadchodzący za kilka dni nowy rok szkolny? Chyba nikt tego nie wie. Jedno jest pewne, że żyjemy w czasie nieustannych zmian: społecznych, geopolitycznych, ekonomicznych, ekologicznych. I te zmiany przyspieszają bardzo szybko - mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Nowa szkoła, nowe rozwiązania i wyzwania – edukacja 2025/2026

Podkreśliła, że w związku z tą sytuacją szczególne zadania spoczywają właśnie na osobach kierujących placówkami edukacyjnymi w mieście.

- Każdy dyrektor i dyrektorka jest liderem wspólnoty mniejszej lub większej, ale jesteście liderami, i macie większą odpowiedzialność - dodała.

Po pierwsze: bezpieczeństwo

Zaznaczyła też, że w nadchodzącym roku szkolnym jednym z podstawowych wyzwań będzie zapewnienie bezpieczeństwa.

- W Gdańsku od wielu lat to robimy mając na uwadze bezpieczeństwo emocjonalne i psychologiczne młodych ludzi. Dziś musimy jednak myśleć o tym nieco szerzej. O bezpieczeństwie fizycznym, o sposobach, jak przetrwać w sytuacji zagrożenia. I tu nie chodzi o to, żeby budować strach. Gdy człowiek jest przygotowany i przećwiczy różne rzeczy, to jest wtedy łatwiej się zachować w trudnych sytuacjach. To jest nasza wspólna odpowiedzialność - powiedziała prezydent miasta.

gcm-download-1920-20250827-konferencja-nauczyciele-rok-szkolny-009-68af0031c5c25
Sala Kameralna PFB podczas konferencji była wypełniona po brzegi
fot. Piotr Wittman/ gdansk.pl

Przypomniała, że nieustającym wyzwaniem w szkołach i przedszkolach jest też budowanie wspólnoty z uczniami, dla których polski nie jest pierwszym językiem, reprezentujących nierzadko inne obszary kulturowe oraz wartości.

Solidarność praktyką każdego dnia

Aleksandra Dulkiewicz nawiązała też w swoim wystąpieniu do 45. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych w Stoczni Gdańskiej im. Lenina.

- Mówimy często, że Gdańsk jest miastem wolności i solidarności. Wiem, że dzięki wzajemnej współpracy ta solidarność nie jest u nas pustym słowem. Jeśli popatrzymy na inne strony kraju, to nie jest wszędzie tak, że dyrektorzy ze sobą współpracują. U nas ta solidarność jest codziennie i za to Wam bardzo serdecznie dziękuję - nadmieniła.

Nietypowy dzwonek szkolny. Nowa podstawówka w Pieckach-Migowie gotowa

W trakcie przemówienia nie zabrakło, oczywiście, życzeń na nowy rok szkolny.

- Chcę wlać w Wasze serca chęć do solidarnego współdziałania i otwartości na nowe. Podyskutujmy wspólnie, jak możemy jeszcze lepiej wpływać na to, żeby nasi uczniowie byli ludźmi przygotowanymi do życia w szeroko rozumianym zakresie. Żeby wiedzieli, co to znaczy być obywatelem, jak zadbać o siebie, innych oraz ojczyznę tę małą i dużą. Życzę Wam spokojnego roku szkolnego 2025/2026. Mam nadzieję, że nie będzie burz i naporów - powiedziała prezydent Gdańska.

Pieniądze, jakich wcześniej nie było

Podczas konferencji wystąpiła także Monika Chabior, zastępczyni prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania. Do jej codziennych obowiązków należy nadzór nad oświatą.

gcm-download-1920-20250827-konferencja-nauczyciele-rok-szkolny-023-68af000301941
Monika Chabior - "resortowa" prezydent od spraw oświaty
fot. Piotr Wittman/ gdansk.pl

Poinformowała ona, że w 2026 r. budżet miasta Gdańska przeznaczy na edukację rekordową kwotę - będzie to ponad 2,5 miliarda złotych. Niespełna 62 procent tych pieniędzy pójdzie na płace i pochodne do nich wydatki. Dla porównania, w tym roku na edukację miasto Gdańsk wyda ponad 2,3 mld zł.

Jedni przychodzą, drudzy odchodzą

Konferencja w siedzibie PFB było też okazją do wręczenia decyzji o powierzeniu obowiązków nowym dyrektorom. Są to: Dorota Banasiak (Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1), Kamil Gajewski (Szkoła Podstawowa nr 30) i Katarzyna Kulaszewicz (Przedszkole nr 35 “Dziecięcy Bastion”).

300 plus, czyli pieniądze na szkolną wyprawkę. ZUS przyjmuje wnioski

W roku szkolnym 2025/2026 swoją pracę zakończyła natomiast trójka dyrektorów: Liliana Gdowska (Szkoła Podstawowa nr 45 im. Bohaterów Westerplatte), Iwona Racinowska-Kulawy (Szkoła Podstawowa nr 84 im. Jana Brzechwy) oraz Dorota Suchacz (II Liceum Ogólnokształcące im. dr. Władysława Pniewskiego).

Gdańską, samorządową, sieć oświatową tworzy obecnie 212 placówek:

  • 76 szkół podstawowych
  • 66 przedszkoli
  • 4 punkty przedszkolne
  • 20 liceów ogólnokształcących
  • 3 szkoły policealne
  • 13 techników
  • 12 branżowych szkół I stopnia
  • 2 branżowe szkoły II stopnia
  • 3 szkoły specjalne przysposabiające do pracy
  • 6 poradni psychologiczno-pedagogicznych
  • 2 schroniska młodzieżowe

Poza tym, miasto odpowiada za działalność Bursy, Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia, Gdański Ośrodek Kultury Fizycznej, SORW dla Dzieci i Młodzieży z Autyzmem oraz Pałac Młodzieży.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ Z KONFERENCJI DYREKTORÓW PLACÓWEK OŚWIATY:

 

W niesamorządowej sieci jednostek oświatowej funkcjonuje natomiast 299 jednostek, w tym 151 przedszkoli, 38 szkół podstawowych oraz 31 liceów.

Od 1 września 2025 r. na terenie miasta Gdańska naukę rozpocznie:

  • 93 269 uczniów i przedszkolaków (o 2224 więcej niż rok temu)
  • 19 274 w przedszkolach i oddziałach zerowych (wolnych miejsc 1221)
  • 32 728 uczniów w szkołach ponadpodstawowych (wzrost o 2151)

TV

Zupa na Monciaku