• Start
  • Wiadomości
  • Stanowcza deklaracja Miasta ws. przyszłości spalarni Port Service

Stanowcze NIE. Jest deklaracja Miasta ws. przyszłości spalarni odpadów Port Service

- Miasto Gdańsk nie prowadzi żadnych działań mających na celu dalsze prowadzenie działalności przez Port Service spalarni odpadów na terenie portu, należącym do Skarbu Państwa. Podtrzymujemy w tej sprawie naszą negatywną opinię - oświadczył we wtorek, 20 lutego, Piotr Kryszewski, zastępca prezydent Gdańska ds. usług komunalnych. We wrześniu 2024 r. spółce kończy się 30-letnia umowa dzierżawy na prowadzenie działalności gospodarczej na półwyspie Westerplatte, przy ul. mjr. Henryka Sucharskiego 75.
20.02.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdjęciu widzimy mężczyznę w średnim wieku, stojącego na zewnątrz budynku i mówiącego do mikrofonów. Ma on łysinę i nosi okulary z cienką metalową oprawką. Ubrany jest w ciemne, eleganckie ubrania, w tym w wełniany płaszcz, ciemny krawat i koszulę. Jego wyraz twarzy wydaje się poważny, a postawa wskazuje na to, że udziela oficjalnego oświadczenia lub wywiadu. W tle widoczny jest napis PREZYDENT MIASTA GDAŃSKA  oraz logo  Urząd Miejski w Gdańsku . Prawdopodobnie jest to jakaś oficjalna sytuacja, być może konferencja prasowa lub ogłoszenie związane z działaniami miasta Gdańsk.
Opinia miasta ws. przedłużenia umowy Port Service jest niezmiennie negatywna. Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie wojewoda pomorski jako właściciel terenu, na którym działa spółka - powiedział Piotr Kryszewski, zastępca prezydenta Gdańska
fot. Piotr Wittman/ gdansk.pl

Twarde "NIE" miasta dla funkcjonowania Port Service

 
- Podkreślam jednoznacznie, że dzisiaj nie są prowadzone żadne działania ze strony Miasta mające na celu dalsze prowadzenie działalności przez Port Service. Pani prezydent Aleksandra Dulkiewicz wielokrotnie podkreślała w ciągu ostatnich miesięcy, że negatywnie opiniuje wniosek spółki co do kontynuowania jej działalności na tym terenie - powiedział Piotr Kryszewski
 
Zastępca prezydent Gdańska poinformował, że władze Miasta próbowały rozmawiać na ten temat z ówczesnym wojewodą pomorskim Dariuszem Drelichem. - Ale to był monolog ze strony miasta. Ze strony wojewody nie było żadnego zrozumienia - zaznaczył. 
Stanowisko Miasta w tej sprawie Piotr Kryszewski przedstawił dziennikarzom w reakcji na wypowiedzi osób ze Stowarzyszenia “Gdańsk Tworzą Mieszkańcy”.
 
Piotr Kryszewski zwrócił uwagę, że konferencja prasowa członków “Gdańsk Tworzą Mieszkańcy” powinna zostać zorganizowana przed budynkiem Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego, a nie Urzędu Miejskiego. - Musimy bowiem pamiętać, że teren zajmowany dziś przez Port Service należy do Skarbu Państwa, a nie jest własnością miasta Gdańska - wyjaśnił. 
 
- Mamy świadomość uciążliwości, jakie dotykają okolicznych mieszkańców. Dlatego też cały czas będziemy podtrzymywali nasze negatywną opinię co do możliwości kontynuowania tego rodzaju działalności na tym terenie - podkreślił zastępca prezydent Gdańska. 
Na zdjęciu widzimy grupę mężczyzn stojących przed wejściem do budynku z napisem PREZYDENT MIASTA GDAŃSKA  oraz  URZĄD MIEJSKI w GDAŃSKU . Czworo z nich jest zwróconych w stronę mikrofonów, które trzymają reporterzy, sugerując, że udzielają wywiadu lub komentarza. Mężczyźni są ubrani w zimowe okrycia; jeden trzyma niebieską teczkę, a inny ma na piersi przypiętą czerwoną przypinkę z sercem. Scena ta prawdopodobnie przedstawia jakieś wydarzenie lub konferencję prasową na zewnątrz urzędu miejskiego. Atmosfera wydaje się być oficjalna i poważna
Głos na konferencji prasowej zabiera Łukasz Hamadyk - przewodniczący Zarządu Dzielnicy Nowy Port i prezes Stowarzyszenia "Gdańsk tworzą Mieszkańcy". Po jego prawej stronie stoi Jacek Hołubowski ze Stowarzyszenia "Gdańsk tworzą Mieszkańcy" oraz Paweł Zarzycki, radny dzielnicy Osowa. Cała trójka kandyduje w wyborach samorządowych 7 kwietnia do Rady Miasta Gdańska z listy "Wspólna droga" (Polska 2050 Szymona Hołowni, Nowa Lewica, ruchy miejskie)
fot. Piotr Wittman/ gdansk.pl
 

Nowy Port: co dalej z tym smrodem?

O co postuluje stowarzyszenie "Gdańsk tworzą mieszkańcy"?

 
Prezesem Stowarzyszenia Gdańsk Tworzą Mieszkańcy jest Łukasz Hamadyk, który pełni też funkcję przewodniczącego Zarządu Dzielnicy Nowy Port. Łukasz Hamadyk w zbliżających się wyborach samorządowych wystartuje jako kandydat do Rady Miasta Gdańska z ramienia koalicji "Wspólna Droga".
 
"Wspólna droga" ogłosiła start w wyborach w Gdańsku. Jakie trzy ugrupowania tworzą koalicję? 
 
- Niedługo, bo 22 września bieżącego roku, kończy się umowa z firmą Port Service. Śp. prezydent Gdańska Paweł Adamowicz obiecywał mieszkańcom, że nie będzie przedłużenia umowy z tą spalarnią. Dziś nie wiemy, na czym tak naprawdę stoimy, jakie są działania miasta w tej sprawie. Rada Dzielnicy Nowy Port podjęła w ubiegłym tygodniu uchwałę o nieprzedłużanie Port Service umowy na dzierżawę terenu pod spalarnię odpadów. Żądamy natychmiastowego zajęcia stanowiska w tej sprawie - mówił Łukasz Hamadyk.

Czy Skarb Państwa wypłaci spółce odszkodowanie?

W grę wchodzi ponadto wypłata odszkodowania za nakłady poczynione przez spółkę Port Service. Ich wysokość nie jest jeszcze znana. Kwestia ewentualnego odszkodowania dla spółki jest obecnie przedmiotem rozmów między władzami Gdańska a nową wojewodą pomorską Beatą  Rutkiewicz
 
- Jeśli takie odszkodowanie będzie wypłacone to będzie ono pochodzić z budżetu Skarbu Państwa, a nie budżetu Miasta - nadmienił Piotr Kryszewski.   

Budżet Obywatelski 2025 to ponad 21 mln zł. W które przestrzenie warto zainwestować?

W przegłosowanej kilka dni temu uchwale Rady Dzielnicy Nowy Port napisano m.in.:
 
Przy niesprzyjającym wietrze, wiejącym z kierunku spalarni mieszkańcy Nowego Portu odczuwają nieprzyjemny zapach, czują metaliczny posmak w ustach, wielu ma problemy z bólami głowy i koncentracją. Rozumiemy potrzeby istnienia tego typu przedsiębiorstw, jednak ich działalność nie może wpływać negatywnie na jakość życia mieszkańców i powinna być ona prowadzona z dala od terenów zabudowanych, stale zamieszkiwanych przez ludzi.
Apelujemy zatem do władz miasta oraz do przedstawicieli władzy centralnej w województwie - wojewody pomorskiej – o współpracę przy wspomnianym powyżej problemie i nieprzedłużanie umowy dzierżawy dla spółki Port Service w celu realizacji w tym miejscu spalarni odpadów niebezpiecznych.

 

TV

To przedszkole jest wzorem