• Start
  • Wiadomości
  • #MetropoliaGłosuje: Sopot, Władysławowo i Krynica Morska z najwyższą frekwencją

#MetropoliaGłosuje: Sopot, Władysławowo i Krynica Morska z najwyższą frekwencją

Zakończyła się metropolitalna bitwa o wysoką frekwencję. Walka trwała do końca. Zwyciężyły sklasyfikowane w różnych kategoriach: Sopot, Władysławowo i Krynica Morska. Każda z gmin wygrała w ten sposób 30 tysięcy złotych.
13.07.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Puck. Jedno ze spotkań samorządowców w ramach akcji #Metropolia Głosuje
Puck. Jedno ze spotkań samorządowców w ramach akcji #Metropolia Głosuje
źródło: Facebook/OMGGS


Organizatorem akcji  #MetropoliaGłosuje był Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot (OMGGS). Chodziło w niej o zachęcenie mieszkańców regionu do obywatelskich postaw, do głosowania w wyborach prezydenckich. Specjalny klip promujący akcję nagrali prezydenci Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, Gdyni Wojciech Szczurek i Sopotu Jacek Karnowski. Były też kolejne spoty z udziałem innych pomorskich samorządowców. Rumia, Wejherowo, Puck... w wielu gminach wspólnie zachęcano mieszkańców do głosowania. Do rywalizacji zgłosiło się 48 miast i gmin Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot. Rywalizowały one ze sobą w trzech kategoriach:

 

  • gminy do 10 tys. mieszkańców
  • gminy od 10 do 30 tys. mieszkańców
  • oraz gminy powyżej 30 tys. mieszkańców

W każdej kategorii zwycięzcą zostać miała ta gmina, która osiągnie w wyborach najwyższą frekwencję. Rywalizacja trwała do końca, a decydowała średnia frekwencja z dwóch wyborczych tur.  Nie zabrakło niespodzianek i zmian w klasyfikacji końcowej. 

W kategorii gmin do 10 tys. mieszkańców zwyciężyła Krynica Morska z końcową frekwencją 86,07%, o włos wyprzedzając lidera z I tury – Jastarnię, gdzie średnia frekwencja wyniosła 85,83%. Z kolei zwycięzcą w kategorii gmin od 10 do 30 tys. zostało Władysławowo (81,12%). Niewiele zabrakło gminie Kosakowo (77,74%). Wśród gmin powyżej 30 tysięcy mieszkańców walka toczyła się do samego końca. Ostatecznie wygrał Sopot (75,95%), wyprzedzając Gdynię (73,59%) na podium znalazł się też Gdańsk (73,22%). Zwycięzcy otrzymają po 30 tysięcy złotych.


Zobacz wyniki rywalizacji:  
wynnn

 

Dzięki zaangażowaniu samorządów średnia frekwencja w OMGGS wyniosła rekordowe 67,24%. W II turze zagłosowało 69,69% mieszkańców metropolii. Podobne akcje prowadziły w czasie wyborów też metropolie poznańska, górnośląsko-zagłębiowska i wrocławska.

ZOBACZ, JAK BYŁO PRZED I TURĄ:

“Pobijmy rekord 30-lecia”. Prezydenci Gdańska, Gdyni i Sopotu - wspólnie na rzecz udziału w wyborach