• Start
  • Wiadomości
  • Derby Trójmiasta Lechia - Arka odwołane. Bez piłkarskiej ekstraklasy do końca marca

Piłkarska ekstraklasa nie gra do końca marca, mecze przełożone. Niedzielne spotkanie Lechia - Arka nie odbędzie się

Polski Związek Piłki Nożnej w piątek, 13 marca, po południu wydał komunikat, w którym ogłosił, że 23. kolejka pierwszej i drugiej ligi zostały odwołane. Ekstraklasa S.A. - jako organizator - podjęła decyzję o przełożeniu meczów w najwyższej klasie i nie planuje wznowienia rozgrywek do końca marca. UEFA przełożyła mecze Ligi Mistrzów i Ligi Europy, której finał ma się odbyć 27 maja w Gdańsku.
( 13.03.2020 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
W październiku 2019 roku derby odbyły się w Gdyni. Na zdjęciu Flavio Paixao i Luka Marić
W październiku 2019 roku derby odbyły się w Gdyni. Na zdjęciu Flavio Paixao i Luka Marić
fot. Krzysztof Mystkowski / KFP

 

W czwartek, 12 marca, podczas nadzwyczajnego posiedzenia zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej zdecydowano, że mecze ekstraklasy, pierwszej i drugiej ligi będą rozgrywane przy pustych trybunach. 

Mecze ligowe i Puchar Polski w siatkówce, koszykówce i piłce ręcznej odwołane. O decyzji PZPN mówi prezes Boniek


W piątek, 13 marca, sytuacja się zmieniła. Odwołane zostały m.in. mecze ligowe we Francji i Niemczech.

PZPN zdecydował się także na odwołanie meczów pierwszej i drugiej ligi najbliższej kolejki. 

W wydanym komunikacie czytamy:  

W nawiązaniu do wczorajszej decyzji Zarządu PZPN w zakresie rozgrywania meczów Ekstraklasy, pierwszej i drugiej ligi zgodnie z terminarzem rozgrywek, Polski Związek Piłki Nożnej podkreśla, iż zdrowie zawodników i wszystkich uczestników rozgrywek zawsze było i jest dla PZPN najwyższą wartością.

Jednocześnie przypominamy, że umocowani formalno-prawnie reprezentanci środowisk klubów Ekstraklasy, pierwszej i drugiej ligi podczas czwartkowego (12 marca) posiedzenia Zarządu PZPN, opowiedzieli się za kontynuowaniem rozgrywek zgodnie z terminarzami. Tym samym wyrażamy szczere zdziwienie i zaniepokojenie nagłą zmianą stanowiska przez dużą część klubów drugiej ligi, dotyczącą omawianego problemu, jednocześnie w najmniejszym stopniu nie bagatelizując sprawy.

W związku z powyższym, mając na uwadze zdrowie uczestników wszystkich ligowych meczów i stanowisko klubów informujemy, że mecze 23. kolejki pierwszej oraz drugiej ligi zostają odwołane i odbędą się w najbliższym możliwym terminie.

PZPN zwraca się do Spółki Ekstraklasa S.A. o przeanalizowanie aktualnej sytuacji i podjęcie stosownych decyzji w zakresie rozgrywek prowadzonych przez Spółkę.


Ekstraklasa S.A. zdecydowała o przełożeniu meczów w najwyższej klasie rozgrywkowej w Polsce.

Komunikat Ekstraklasy S.A.

W związku z aktualną sytuacją związaną z rozprzestrzeniającym się koronawirusem COVID-19 i zagrożeniem epidemiologicznym na terytorium Polski, mecze PKO Bank Polski Ekstraklasy zostały przełożone.

Ustalenie daty wznowienia rozgrywek nastąpi w przyszłym tygodniu po zapoznaniu się z decyzjami UEFA. Dotyczyć będą ewentualnej zmiany terminów poszczególnych rozgrywek międzynarodowych w sezonie 2019/2020 lub ewentualnymi nowymi ustaleniami nt. terminów rozgrywek międzynarodowych w sezonie 2020/2021. Ekstraklasa S.A. nie planuje wznowienia rozgrywek do końca marca 2020 roku.

- W ciągu ostatniej doby przeprowadziliśmy szereg konsultacji ze Związkiem oraz z innymi ligami, które również podjęły decyzje o przełożeniu meczów. Zasięgnęliśmy także opinii organów administracji państwowej oraz władz sanitarnych. Prawdopodobną datę wznowienia rozgrywek ustalimy w zależności od aktualnej sytuacji związanej z rozprzestrzeniającym się koronawirusem [COVID-19] lub decyzji UEFA, dotyczących zmiany terminów poszczególnych rozgrywek międzynarodowych. W najbliższy wtorek odbędą się konsultacje UEFA z federacjami oraz ECA i European Leagues, które mogą mieć wpływ na tegoroczny kalendarz lub plany rozgrywek UEFA na kolejny sezon. W zależności od ustaleń będziemy działać na bieżąco w ścisłej współpracy z Polskim Związkiem Piłki Nożnej i klubami - powiedział Marcin Animucki, prezes Ekstraklasy S.A.

W niedzielę, 15 marca, na Stadionie Energa Gdańsk miał odbyć się mecz Lechii z Arką Gdynia.  

O innych odwołanych lub przełożonych imprezach sportowych i rekreacyjnych w Gdańsku

 

Baner finału Ligi Europy został ułożony na trybunie Stadionu Energa Gdańsk we wrześniu 2019 roku przed meczem Lechii z Lechem Poznań
Baner finału Ligi Europy został ułożony na trybunie Stadionu Energa Gdańsk we wrześniu 2019 roku przed meczem Lechii z Lechem Poznań
Fot. Jerzy Pinkas / www.gdansk.pl

 

Także UEFA zdecydowała o przełożeniu wszystkich meczów rozgrywanych w przyszłym tygodniu w Lidze Mistrzów, Lidze Europy i Lidze Młodzieżowej UEFA.   

"W świetle wydarzeń wynikających z rozprzestrzeniania się koronawirusa COVID-19 w Europie i powiązanych decyzji podjętych przez różne rządy, wszystkie mecze klubowych rozgrywek UEFA, zaplanowane w przyszłym tygodniu, zostały przełożone". 

W wyniku tych decyzji przełożone zostały także losowania Ligi Mistrzów i ćwierćfinału Ligi Europy zaplanowane na 20 marca. 

UEFA zaprosiła przedstawicieli 55 federacji członkowskich wraz z zarządami Stowarzyszenia Klubów Europejskich i Lig Europejskich oraz przedstawiciela FIFPro we wtorek, 17 marca, na wideokonferencję, aby omówić zaistniałą sytuację.

Przypomnijmy, że finał Ligi Europy sezonu 2019/2020 ma się odbyć w Gdańsku. Planowany termin to 27 maja. 

 

TV

Międzynarodowe Targi Bursztynu i Biżuterii Amberif Spring 2023