• Start
  • Wiadomości
  • Masz między 16 a 20 lat? Chcesz mieć ciekawy zawód? Projekt „Szkutnia” jest dla Ciebie

Masz między 16 a 20 lat? Chcesz mieć ciekawy zawód? Projekt „Szkutnia” jest dla Ciebie

40 uczestników w wieku od 16 do 20 lat weźmie udział w pilotażowym, 11-miesięcznym programie przygotowującym do zawodu szkutnika. Uczniowie zbudują dwie łodzie typu GIG pod kierunkiem zawodowych szkutników, żeglarzy oraz edukatorów, odbędą też kursy żeglarskie. Rekrutacja do Projektu „Szkutnia” właśnie się rozpoczęła.
18.08.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
O szczegółach i zasadach rekrutacji w Projekcie „Szkutnia” podczas konferencji prasowej we wtorek, 18 sierpnia, opowiedzieli: Piotr Borawski - zastępca prezydent Gdańska ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu, Jacek Bendykowski - prezes Fundacji Gdańskiej, i Aleksandra Kulig - przedstawicielka Urzędu Miejskiego z Wydziału Rozwoju Społecznego (widoczni na zdjęciu), a także Agata Biały i Dobrawa Morzyńska - przedstawicielki Fundacji Gdańskiej.
O szczegółach i zasadach rekrutacji w Projekcie „Szkutnia” podczas konferencji prasowej we wtorek, 18 sierpnia, opowiedzieli m.in.: Piotr Borawski - zastępca prezydent Gdańska ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu (w środku), Jacek Bendykowski - prezes Fundacji Gdańskiej, i Dobrawa Morzyńska - przedstawicielka Fundacji Gdańskiej
fot. Renata Dąbrowska / www.gdansk.pl

 

Ranking Szanghajski. Lista 1000 najlepszych uczelni na świecie i Politechnika Gdańska wśród nich

 

- Otwieramy ciekawą przygodę dla 40 uczennic i uczniów w naszym mieście - zdobycie cennego i ciekawego zawodu, nieco innego od tego, co w tej chwili jest proponowane na różnych uczelniach i kursach - powiedział Piotr Borawski, zastępca prezydent Gdańsk ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu, podczas konferencji prasowej, która odbyła się w gdańskim Ośrodku Kultury Morskiej we wtorek, 18 sierpnia. - Jest to istotne z punktu widzenia edukacji i kultury w naszym mieście. Gdzie, jak nie w Gdańsku, otwierać się na morze i tego typu zawody? Musimy to robić, by młodzi ludzie poprzez wykonywaną pracę stawali się promotorami edukacji morskiej i marynistycznej.

Podczas zajęć w ramach Projektu „Szkutnia”, które potrwają 11 miesięcy, uczniowie nie tylko poznają techniczne elementy zawody budowy łodzi, ale także posiądą umiejętność żeglowania - na łódkach współczesnych i tradycyjnych - typu GIG, zostaną wprowadzeni w świat wielkich i małych statków żaglowych poprzez zajęcia na lądzie (w programie między innymi historia żeglarstwa) oraz na wodzie (kursy żeglarskie).

W ramach zajęć teoretycznych uczestnicy projektu zaznajomią się z zasadami BHP szkutni, materiałoznawstwem, budową silnika i innych zajęć niezbędnych do pracy. Wiedza teoretyczna zostanie utrwalona poprzez zajęcia praktyczne w szkutni, gdzie uczniowie pod okiem doświadczonych szkutników stworzą od podstaw dwie łódki, na których będą prowadzone zajęcia żeglarskie.

Zajęcia będą prowadzone w małych grupach, co zapewni każdemu uczestnikowi maksymalną uwagę opiekuna oraz nauczy współpracy, polubownego rozwiązywania problemów i odpowiedzialności, dając jednocześnie poczucie celu i wspólnoty. Połączenie elementów wspólnej pracy i zespołowej rywalizacji sportowej zwiększy zainteresowanie młodzieży szkutnictwem, wypromuje zawód i przełoży się na liczbę chętnych do nauki tego zawodu w szkole zawodowej lub w ramach kwalifikacyjnych kursów zawodowych.

W ramach projektu powstanie również 20 konspektów zawierających teoretyczną i praktyczną wiedzę przygotowującą do zawodu szkutnika wraz z ich tłumaczeniem na język norweski i angielski, które zostaną udostępnione w otwartych zasobach.

plakat

 

Rekrutacja

W rekrutacji mogą wziąć udział uczennice i uczniowie gdańskich szkół w wieku od 16 do 20 lat. Wystarczy wypełnić formularz na stronie: projektszkutnia.pl. Tu także znajdziemy szczegóły dotyczące projektu i regulamin uczestnictwa.


Uczestnicy projektu będą mieć zapewnione:

- niepowtarzalną przygodę własnoręcznego budowania historycznej łodzi wraz z nauką pływania łodzią oraz uczestnictwem w obozie żeglarskim z możliwością na patent żeglarza jachtowego

- trwające 11 miesięcy zajęcia teoretyczne i praktyczne pod okiem pasjonatów i fachowców w temacie konstrukcji łodzi historycznych i prac szkutniczych;

- wizytę studyjną w Norwegii, nawiązanie nowych kontaktów międzynarodowych, rozwój fachowego słownictwa w języku obcym;

- zdobycie umiejętności, zawodowych, dających możliwość atrakcyjnej pracy;

- pełne pokrycie kosztów uczestnictwa w projekcie;

- ubezpieczenie NNW na czas trwania projektu.

 

Projekt „Szkutnia” korzysta z dofinansowania o wartości ok. 147 tys. euro, otrzymanego od Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG (Mechanizm Finansowy Europejskiego Obszaru Gospodarczego). To wkład tych trzech państw w tworzenie Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej. Celem programu jest ograniczenie nierówności ekonomicznych i społecznych w Europie i wzmocnienie relacji dwustronnych pomiędzy państwami-darczyńcami, a 15. krajami Unii Europejskiej z Europy Środkowej i Południowej oraz obszaru Morza Bałtyckiego.

Oprac. AO

 

Śródmieście. Centrum Pracy Socjalnej nr 8 od poniedziałku, 17 sierpnia, działa w nowej siedzibie