• Start
  • Wiadomości
  • Masz między 16 a 20 lat? Chcesz mieć ciekawy zawód? Projekt „Szkutnia” jest dla Ciebie

Masz między 16 a 20 lat? Chcesz mieć ciekawy zawód? Projekt „Szkutnia” jest dla Ciebie

40 uczestników w wieku od 16 do 20 lat weźmie udział w pilotażowym, 11-miesięcznym programie przygotowującym do zawodu szkutnika. Uczniowie zbudują dwie łodzie typu GIG pod kierunkiem zawodowych szkutników, żeglarzy oraz edukatorów, odbędą też kursy żeglarskie. Rekrutacja do Projektu „Szkutnia” właśnie się rozpoczęła.
( Publikacja: 18.08.2020 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
O szczegółach i zasadach rekrutacji w Projekcie „Szkutnia” podczas konferencji prasowej we wtorek, 18 sierpnia, opowiedzieli: Piotr Borawski - zastępca prezydent Gdańska ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu, Jacek Bendykowski - prezes Fundacji Gdańskiej, i Aleksandra Kulig - przedstawicielka Urzędu Miejskiego z Wydziału Rozwoju Społecznego (widoczni na zdjęciu), a także Agata Biały i Dobrawa Morzyńska - przedstawicielki Fundacji Gdańskiej.
O szczegółach i zasadach rekrutacji w Projekcie „Szkutnia” podczas konferencji prasowej we wtorek, 18 sierpnia, opowiedzieli m.in.: Piotr Borawski - zastępca prezydent Gdańska ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu (w środku), Jacek Bendykowski - prezes Fundacji Gdańskiej, i Dobrawa Morzyńska - przedstawicielka Fundacji Gdańskiej
fot. Renata Dąbrowska / www.gdansk.pl

 

Ranking Szanghajski. Lista 1000 najlepszych uczelni na świecie i Politechnika Gdańska wśród nich

 

- Otwieramy ciekawą przygodę dla 40 uczennic i uczniów w naszym mieście - zdobycie cennego i ciekawego zawodu, nieco innego od tego, co w tej chwili jest proponowane na różnych uczelniach i kursach - powiedział Piotr Borawski, zastępca prezydent Gdańsk ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu, podczas konferencji prasowej, która odbyła się w gdańskim Ośrodku Kultury Morskiej we wtorek, 18 sierpnia. - Jest to istotne z punktu widzenia edukacji i kultury w naszym mieście. Gdzie, jak nie w Gdańsku, otwierać się na morze i tego typu zawody? Musimy to robić, by młodzi ludzie poprzez wykonywaną pracę stawali się promotorami edukacji morskiej i marynistycznej.

Podczas zajęć w ramach Projektu „Szkutnia”, które potrwają 11 miesięcy, uczniowie nie tylko poznają techniczne elementy zawody budowy łodzi, ale także posiądą umiejętność żeglowania - na łódkach współczesnych i tradycyjnych - typu GIG, zostaną wprowadzeni w świat wielkich i małych statków żaglowych poprzez zajęcia na lądzie (w programie między innymi historia żeglarstwa) oraz na wodzie (kursy żeglarskie).

W ramach zajęć teoretycznych uczestnicy projektu zaznajomią się z zasadami BHP szkutni, materiałoznawstwem, budową silnika i innych zajęć niezbędnych do pracy. Wiedza teoretyczna zostanie utrwalona poprzez zajęcia praktyczne w szkutni, gdzie uczniowie pod okiem doświadczonych szkutników stworzą od podstaw dwie łódki, na których będą prowadzone zajęcia żeglarskie.

Zajęcia będą prowadzone w małych grupach, co zapewni każdemu uczestnikowi maksymalną uwagę opiekuna oraz nauczy współpracy, polubownego rozwiązywania problemów i odpowiedzialności, dając jednocześnie poczucie celu i wspólnoty. Połączenie elementów wspólnej pracy i zespołowej rywalizacji sportowej zwiększy zainteresowanie młodzieży szkutnictwem, wypromuje zawód i przełoży się na liczbę chętnych do nauki tego zawodu w szkole zawodowej lub w ramach kwalifikacyjnych kursów zawodowych.

W ramach projektu powstanie również 20 konspektów zawierających teoretyczną i praktyczną wiedzę przygotowującą do zawodu szkutnika wraz z ich tłumaczeniem na język norweski i angielski, które zostaną udostępnione w otwartych zasobach.

plakat

 

Rekrutacja

W rekrutacji mogą wziąć udział uczennice i uczniowie gdańskich szkół w wieku od 16 do 20 lat. Wystarczy wypełnić formularz na stronie: projektszkutnia.pl. Tu także znajdziemy szczegóły dotyczące projektu i regulamin uczestnictwa.


Uczestnicy projektu będą mieć zapewnione:

- niepowtarzalną przygodę własnoręcznego budowania historycznej łodzi wraz z nauką pływania łodzią oraz uczestnictwem w obozie żeglarskim z możliwością na patent żeglarza jachtowego

- trwające 11 miesięcy zajęcia teoretyczne i praktyczne pod okiem pasjonatów i fachowców w temacie konstrukcji łodzi historycznych i prac szkutniczych;

- wizytę studyjną w Norwegii, nawiązanie nowych kontaktów międzynarodowych, rozwój fachowego słownictwa w języku obcym;

- zdobycie umiejętności, zawodowych, dających możliwość atrakcyjnej pracy;

- pełne pokrycie kosztów uczestnictwa w projekcie;

- ubezpieczenie NNW na czas trwania projektu.

 

Projekt „Szkutnia” korzysta z dofinansowania o wartości ok. 147 tys. euro, otrzymanego od Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG (Mechanizm Finansowy Europejskiego Obszaru Gospodarczego). To wkład tych trzech państw w tworzenie Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej. Celem programu jest ograniczenie nierówności ekonomicznych i społecznych w Europie i wzmocnienie relacji dwustronnych pomiędzy państwami-darczyńcami, a 15. krajami Unii Europejskiej z Europy Środkowej i Południowej oraz obszaru Morza Bałtyckiego.

Oprac. AO

 

Śródmieście. Centrum Pracy Socjalnej nr 8 od poniedziałku, 17 sierpnia, działa w nowej siedzibie