Masz długi? Nie wiesz, jak je spłacić? Sprawdź!

Niemal 34 tysiące mieszkańców Gdańska jest zadłużonych, prawie 50 tysięcy mieszkań w mieście jest zadłużonych – to oficjalne dane, które nie pokazują w całości skali problemu. W wyjściu z pętli zadłużenia ma pomóc „Gdański Dzień bez Długów”. Pierwsza edycja już we wtorek, 17 listopada.
( Publikacja: 16.11.2015 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

5 października 2015 r. w gdańskim magistracie zainaugurowano Gdański Program Bezpieczeństwa Ekonomicznego i Wsparcia Osób Zadłużonych.

– Jesteśmy pierwszym miastem w Polsce, które na szeroką skalę postanowiło wesprzeć mieszkańców w walce z zadłużeniem, między innymi poprzez zainaugurowany w październiku Program Bezpieczeństwa Ekonomicznego i Wsparcia Osób Zadłużonych. W ramach tego programu organizowany jest „Gdański Dzień bez Długów” – mówi inicjator przedsięwzięcia Piotr Olech, zastępca dyrektora ds. integracji społecznej Wydziału Rozwoju Społecznego.

Pierwszy „Gdański Dzień bez Długów” odbędzie się we wtorek, 17 listopada 2015 r. Akcja skierowana jest do wszystkich mieszańców miasta, w szczególności do osób mających problemy z nadmiernym zadłużeniem oraz do osób zainteresowanych tematyką oszczędnego prowadzenia domowych budżetów.

Wszystkie porady są bezpłatne.

Zobacz także:

Na pomoc oszukanym i zadłużonym

 

Porady  gdzie i kiedy

1. „Żyję bez długów” 
– 
w specjalnym autokarze specjaliści z Fundacji Zaradni, Kredyt Inkaso i Kancelarii Prawniczej Forum omówią z mieszkańcami sposoby wyjścia z zadłużenia, podpowiedzą, jak oszczędnie i racjonalnie zarządzać domowym budżetem.
Miejsce i czas: zatoczka parkingowa przed Urzędem Miejskim przy ul. Nowe Ogrody 8/12 w Gdańsku, 17 listopada, od 9.00 do 16.00.

2. „Dzień bez Długów – pozwól sobie pomóc!” 
– 
doradcy z Grupy KRUK oraz przedstawiciele Stowarzyszenia Krzewienia Edukacji Finansowej będą odpowiadali na pytania, jak radzić sobie z problemem zadłużenia. Będzie również możliwość bezpłatnego sprawdzenia informacji o sobie w Rejestrze Dłużników ERIF.
Miejsce i czas: Powiatowy Urząd Pracy przy ulicy 3 Maja 9 w Gdańsku, 17 listopada, od 8.00 do 15.00.

3. Dzień otwarty dla osób z problemami czynszowymi 
– 
mieszkańcy będą mogli uzyskać informacje na temat możliwości otrzymania ulg w spłacie zadłużenia, wykonania świadczenia wzajemnego – tzw. odpracowania długu oraz ewentualnej procedury pomocy w wyjściu z zadłużenia.
Miejsce i czas: Gdański Zarząd Nieruchomości Komunalnych przy ul. Partyzantów 74, 17 listopada, od 10.00 do 17.00.

 

Najważniejsze fakty dotyczące zadłużenia

(dane na podstawie: Roman Pomianowski, Stowarzyszenie Program Wsparcia Zadłużonych w Poznaniu, Gdański Program Bezpieczeństwa Ekonomicznego i Wsparcia Osób Zadłużonych):

  • łączna liczba osób zadłużonych w Gdańsku to 33 393, w tym 20 117 mężczyzn oraz 13 278 kobiet
  • ponad 48 000 mieszkań jest w Gdańsku zadłużonych, z czego 9,5 tys. dłużej niż 3 miesiące
  • 164 000 dłużników w województwie pomorskim
  • 2 378 523 dłużników zarejestrowanych w BIG w Polsce
  • 41,55 mld zł zaległych płatności mają ogółem Polacy
  • 3,7 mld zł zaległych płatności mają mieszkańcy województwa pomorskiego
  • 67 procent zadłużonych ma dług poniżej 10 tys. zł
  • 385 tys. osób w wieku do 30 lat jest zadłużonych
  • 466,4 tys. osób w wieku powyżej 60 lat jest zadłużonych
  • 4,34 mld zł zaległości ma 157 711 „alimenciarzy”