• Start
  • Wiadomości
  • Marszałek Struk apeluje o równe traktowanie: “Nie tylko gminy górskie potrzebują wsparcia”

Marszałek Struk apeluje o równe traktowanie: “Nie tylko gminy górskie potrzebują wsparcia”

Wicepremier Jarosław Gowin ogłosił 11 stycznia 2021 r. program wsparcia dla gmin górskich, który ma pomóc wyłącznie samorządom z południowej Polski. W związku z tym marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk zaapelował do premiera Mateusza Morawieckiego o równie traktowanie wszystkich samorządów. Przypomniał, że również na Pomorzu branży turystycznej grozi zapaść wywołana obostrzeniami związanymi z pandemią.
12.01.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Marszałek Mieczysław Struk: - Zasady wspólnoty narodowej i poczucia solidarności powinny obejmować wszystkie polskie gminy
Marszałek Mieczysław Struk: - Zasady wspólnoty narodowej i poczucia solidarności powinny obejmować wszystkie polskie gminy
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl
- Czuję się w obowiązku, by stanąć po stronie tych gmin pomorskich, które od wielu lat żyją z turystyki. Nie tylko w okresie letnim, ale przez cały rok - przypomina marszałek Struk. - Ustanowione przez Rząd RP zakazy prowadzenia działalności w branży turystycznej, wprowadzone w związku z przeciwdziałaniem epidemii COVID-19, mają zastosowanie do terytorium całego kraju i bardzo negatywnie odbijają się na sytuacji wielu podmiotów gospodarczych i samorządów. (…) 21 grudnia 2020 r. wójtowie i burmistrzowie gmin nadmorskich wystąpili do rządu z uzasadnionymi postulatami wsparcia podmiotów działalności turystycznej nie tylko z wybranego regionu, ale na obszarze całego państwa. Postulaty te wicepremier Jarosław Gowin pozostawił bez odpowiedzi. Przypomnę, że w normalnym sezonie zimowym nad polskim morzem wypoczywa wiele tysięcy turystów, a w tym roku wszystkie obiekty stosujące się do rządowych zakazów i przystosowane (często olbrzymim kosztem) do całorocznego pobytu, stoją puste nie mogąc przyjąć klientów - czytamy w piśmie marszałka Struka. - W województwie pomorskim oraz innych ościennych regionach północnej Polski mamy kilkanaście ośrodków i stacji narciarskich. Pomimo bardzo dobrych warunków pogodowych dla uprawiania sportów zimowych i aktualnie trwających ferii,  ze względu na zakazy rządowe, muszą być one zamknięte, a prowadzące je podmioty zamiast zarabiać ponoszą straty.

 

Marszałek Struk zaapelował do premiera Morawieckiego, by rząd nie pomijał pomorskich samorządów i podmiotów gospodarczych – zgodnie z deklarowanymi wielokrotnie przez premiera zasadami wspólnoty narodowej i poczucia solidarności.

 

Pełna treść dokumentu poniżej: 

Mieczysław Struk (303.65 KB)

TV

Zjazd Hanzy, dzień III. Bakalie, muzyka i nowe nabrzeże