• Start
  • Wiadomości
  • Marcin Kaczmarek: - Piłkarze nie mogą odżegnywać się od odpowiedzialności

Marcin Kaczmarek, nowy trener Lechii: - Piłkarze nie mogą odżegnywać się od odpowiedzialności

W rozgrywkach piłkarskiej ekstraklasy trwa przerwa na reprezentacje. Najbliższy mecz ligowy Lechia Gdańsk rozegra 1 października na wyjeździe z Pogonią Szczecin. – Żeby leczyć, trzeba zdiagnozować. Jak zespół zareaguje na nowe bodźce? Wierzę, że pozytywnie – mówi Marcin Kaczmarek, nowy trener Biało-Zielonych.
( 20.09.2022 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na pytania dziennikarzy odpowiadali: trener Lechii Marcin Kaczmarek (w środku) i prezes zarządu Lechii Paweł Żelem
Na pytania dziennikarzy odpowiadali: trener Lechii Marcin Kaczmarek (w środku) i prezes zarządu Lechii Paweł Żelem
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

Krótka rozmowa z Marcinem Kaczmarkiem  

Lechia Gdańsk jest największym rozczarowaniem sezonu 2022/2023 PKO Ekstraklasy. W dziewięciu meczach (jedno spotkanie zaległe) zdobyła zaledwie 5 punktów: 1 zwycięstwo, 2 remisy, 6 przegranych. Najgorszy bilans bramkowy w lidze (8:19) i ostatnie miejsce w tabeli

1 września posadę stracił Tomasz Kaczmarek, w kilku spotkaniach w jego zastępstwie zespół prowadził Maciej Kalkowski. Od poniedziałku, 19 września, pierwszym trenerem Lechii jest Marcin Kaczmarek

Nowym trenerem Lechii został Marcin Kaczmarek

- Na naszej liście mieliśmy kilka nazwisk, dokładnie przeanalizowanych. Nie zawsze najlepszy trener jest dobry na dany moment. Z Marcinem Kaczmarkiem prowadziliśmy krótkie i szybkie rozmowy, bardzo szybko ustaliliśmy pryncypia, co musimy zrobić. Obie strony chciały współpracy - przyznał Paweł Żelem, prezes zarządu Lechii, podczas konferencji prasowej.

 

Marcin Kaczmarek: - Będę Lechistą do końca życia, niezależnie gdzie będę pracował
Marcin Kaczmarek: - Będę Lechistą do końca życia, niezależnie gdzie będę pracował
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

Prezes Żelem i trener Kaczmarek spotkali się z dziennikarzami

Prezes Żelem i trener Marcin Kaczmarek spotkali się z dziennikarzami na konferencji prasowej we wtorek, 20 września, na Polsat Plus Arenie Gdańsk.

- Przed nami okres bez meczu, niecałe dwa tygodnie. Do meczu z Pogonią Szczecin chcemy przepracować bardzo mocno, rozmawiać z piłkarzami, postarać się użyć odpowiednich bodźców. Zaczęliśmy dzisiaj od testów wydolnościowych. Chciałbym mieć jak najszybciej jak najwięcej bieżących informacji, w jakiej sytuacji znajduje się zespół jeśli chodzi o przygotowanie. No i bieżąca praca. W planie mamy trzydniowe zgrupowanie, które ma mi bardzo pomóc w tym okresie.

Po wstępie Marcin Kaczmarek odpowiadał na pytania dziennikarzy. Pytano m.in. o:

Macieja Kalkowskiego i nowych ludzi w sztabie szkoleniowym

- Z trenerem Maćkiem Kalkowskim znam się ponad 30 lat, razem przyszliśmy do Lechii, jesteśmy z tego samego rocznika (1974 - red.). To jest człowiek związany z Lechią i będzie pewnie do końca życia. Będzie jak najbardziej w moim sztabie. Trenerem przygotowania motorycznego będzie Maciej Bagrowski, z którym pracowałem w Wiśle Płock. Dołączy do nas także trener analityk, Maciej Patyk. (w klubie podziękowano natomiast za współpracę koordynatorowi ds. planowania kadr Sławomirowi Wojciechowskiemu, trenerowi przygotowania fizycznego Damianowi Korbie, a także asystentowi trenera Łukaszowi Jankowskiemu, natomiast Paweł Primel nadal będzie dbał o przygotowanie gdańskich bramkarzy - red.).

dwuletnią przerwę w pracy trenerskiej

- Przerwa w pracy dała mi trochę dystansu, odnowy psychicznej, bo to praca 24 godziny na dobę. Czasami taka higiena jest potrzebna. Miałem czas pomieszkać w końcu w Gdańsku i co najważniejsze spędzić czas z rodziną, z dziećmi, z żoną i z psami. Mam też roczne fajne doświadczenie spojrzeć na piłkę z innej, dziennikarskiej perspektywy (Marcin Kaczmarek był komentatorem telewizyjnym - red.). Myślę, że wystarczająco długo odpoczywałem, żeby nabrać na tyle energii, adrenaliny i dużego zapału do pracy.

nowego kapitana Lechii

- Decyzja jeszcze nie zapadła. Oprócz tego, że będę rozmawiał z piłkarzami w szatni, to mam także zaplanowane indywidualne rozmowy. Muszę także poznać ich pogląd na sytuację, ich odczucia. Stąd też to zgrupowanie, na które wyjeżdżamy.

pierwsze wnioski dotyczące Lechii

- Żeby leczyć, trzeba zdiagnozować. Mentalnie, stąd rozmowy. Fizycznie, stąd badania i potrzeba sprawdzenia, w jakim miejscu jest zespół, by odpowiednio dobrać środki treningowe. Staramy się do tego podejść metodą małych kroków i celów krótkoterminowych. Całą koncentrację chcemy poświęcić na każde kolejne spotkanie. Jak zespół zareaguje na nowe bodźce? Wierzę, że pozytywnie. Mam nadzieję, że uda się nam punktować już od pierwszego meczu.

skład Lechii

- Eksperymentować będziemy mogli, gdy będziemy mieli komfortową sytuację. Na pewno nie teraz, co nie znaczy, że młodzi piłkarze, którzy aspirują do gry w Lechii, nie będą mieli możliwości wejścia do tego zespołu. Tak naprawdę to bardzo na nich liczę, że będą naciskać, że będą dawali Lechii jak najwięcej.

Zima to jest taki moment, w którym będziemy decydować o naszej sytuacji kadrowej. Dla wielu piłkarzy jest teraz weryfikacja, czy będą na odpowiednim poziomie, by dać Lechii jakość. Piłkarze nie mogą odżegnywać się od odpowiedzialności. Powiedziałem im na pierwszym spotkaniu, że zawsze jak odchodzi jakiś trener, to jest porażka trenera, porażka projektu, ale też porażka zawodników. Wszyscy musimy wziąć odpowiedzialność za projekt pod tytułem: Poprawa funkcjonowania sportowego Lechii Gdańsk. Ja stoję na czele tego projektu i jestem za niego odpowiedzialny, natomiast piłkarze muszą wiedzieć, że to jest wielka odpowiedzialność także ich.


ZAPIS CAŁEJ ROZMOWY

 

Kim jest Marcin Kaczmarek?

Marcin Kaczmarek urodził się 2 stycznia 1974 w Sztumie. Pierwszym jego klubem był MRKS Gdańsk, potem grał w Lechii, Pogoni Szczecin, GKS Bełchatów, Unii Tczew i Stomilu Olsztyn. Po zakończeniu kariery piłkarskiej w 2003 roku, został trenerem. Awansował z Lechią od czwartej do drugiej ligi. Lechię prowadził do 17 czerwca 2006. 

Następnie trenował IV-ligową Pogoń Szczecin (został zwolniony, gdy zespół zajmował pierwsze miejsce w tabeli), Olimpię Grudziądz (awans w ciągu trzech sezonów z trzeciej do pierwszej ligi), Wisłę Płock (awans z drugiej ligi do ekstraklasy), Bruk-Bet Termalicę Nieciecza, Widzewa Łódź (w sezonie 2019/20 awans do pierwszej ligi).

W Lechii ma pracować do końca sezonu 2023/2024.

Marcin Kaczmarek jest synem Bogusława Kaczmarka, znanego przed laty piłkarza i trenera, m.in. współpracownika w reprezentacji Polski Leo Beenhakkera.