„Mamoburger”. Współczesny komediodramat amerykański

W poniedziałek, 27 marca, w klubie Żak odbędzie się kolejna odsłona cyklu PC Drama. Czytanie performatywne współczesnego komediodramatu amerykańskiej autorki mieszkającej w Londynie, Sarah Kosar, reżyseruje aktor Teatru Wybrzeże Maciej Konopiński.
26.03.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
czarno-biały portret młodej dziewczyny
W bohaterkę sztuki „Mamoburger” wcieli się Julia Dmochowska, studentka Studium im. Danuty Baduszkowej w Gdyni
fot. Krzysztof Karłuk

Scena Magazyn - nowe miejsce na kulturalnej mapie miasta

„Mamoburger” (polskie tłumaczenie przygotowała Bożena Kupis-Kucharska) to błyskotliwa, surrealistyczna opowieść, na przemian dowcipna i poważna, o budowaniu relacji rodzinnych, poczuciu winy, żegnaniu bliskiej osoby i radzeniu sobie z żałobą, czy wreszcie o drobnych, ludzkich wadach, które nie sprawiają wcale, że stajemy się mniej warci miłości. Sztuka Sarah Koser miała swoją prapremierą w Londynie w 2016 roku, rok później wystawioną ją w Stanach Zjednoczonych.

Opowiada historię Hugh i jego dorosłej córki, Tiffany, którzy dowiadują się o śmiertelnym wypadku samochodowym, w wyniku którego życie traci żona mężczyzny i matka dziewczyny. Choć zarówno on jak i ona są w szoku, starają się zorganizować pogrzeb i załatwić niezbędne formalności. Próby te jednak tylko boleśnie uwypuklają ich chłodną relację. Kiedy nagle przychodzi do ich domu tajemnicza paczka, zawierająca... kilkadziesiąt surowych kotletów na hamburgery, z załączonym pożegnalnym listem tragicznie zmarłej kobiety (zaangażowanej weganki!), w którym wyraża ona pragnienie, aby jej najbliżsi ją zjedli... dwoje bohaterów musi nauczyć się wspólnie odnaleźć w tej sytuacji.

Amerykańska autorka w Gdańsku

Autorką dramatu „Mamoburger” jest Sarah Kosser - amerykańska dramatopisarka pochodząca z miasta Butler w Pensylwanii, od lat mieszkająca w Londynie. Jest absolwentką Uniwersytetu Stanu Pensylwania oraz brytyjskiej Royal Central School of Speech and Drama.

Debiutowała w 2013 roku sztuką „Hot Dog”, wystawianą w teatrach w Anglii oraz Stanach Zjednoczonych. Jej kolejne sztuki to „Mamoburger”, „Dziesięć nocy Samanthy” (tytuł oryginału „Armadill”) oraz „Our Name is not John”. W 2016 roku została laureatką nagrody dla najbardziej obiecującego dramatopisarza Wielkiej Brytanii - Exceptional Promise in Playwriting. Była także nominowana do prestiżowej nagrody Verity Bargate Award w Soho Theatre, brytyjskiej nagrody teatralnej za nowe dzieło (2020). Prowadziła również kursy dramatopisarskie w londyńskim teatrze The Old Vic. Tworzy słuchowiska radiowe.

dwa zdjęcia portretowe, po lewej kobiety, po prawej mężczyzny
Czytanie performatywne współczesnego komediodramatu amerykańskiej autorki mieszkającej w Londynie, Sarah Kosar, reżyseruje Maciej Konopiński (oboje na zdjęciu)
fot. archiwum prywatne / fot. Anna Kociarz

Podczas czytania performatywnego sztuki „Mamoburger”, które odbędzie się w poniedziałek, 27 marca, o godzinie 19:00, Sarah Kosar będzie w Gdańsku - przyjedzie do Klubu Żak (al. Grunwaldzka 195/197) specjalnie z Londynu. Z autorką oraz twórcami czytania - reżyserem Maciejem Konopińskim - aktorem teatralnym i filmowym od ćwierć wieku związanym z Teatrem Wybrzeże, a także wykładowcą Studium Wokalno-Aktorskiego w Gdyn - i aktorami Julią Dmochowską oraz Rafałem Kronenbergerem porozmawia Anna Jazgarska.

Bilety: 20 zł ulgowe, 25 zł super zniżka na Kartę do Kultury, 30 zł bez zniżek. Bilety bez zniżek do kupienia online: tickets.klubzak.com.pl. Sprzedaż biletów bez zniżek oraz ze zniżkami, i rezerwacje, prowadzi kasa Klubu Żak codziennie od poniedziałku do piątku w godzinach od 15:00 do 21:00, oraz w soboty i niedziele od godziny 16:00 do 21:00. Kontakt: kasa@klubzak.com.pl; tel. 58 344 05 73 lub 58 345 15 90 - wewn. 117.

TV

Kamienica przy ul. Toruńskiej 25 po remoncie.