Majowe uroczystości patriotyczne. W niedzielę rocznica śmierci marszałka Piłsudskiego

Podczas miejskich uroczystości w Gdańsku w niedzielę, 12 maja, uczcimy 89. rocznicę śmierci marszałka Józefa Piłsudskiego. Wśród majowych uroczystości patriotycznych upamiętnimy jeszcze Czyn Bojowy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie 1939-1945 (18 maja). Wcześniej, 8 maja, uczciliśmy 79. rocznicę zakończenia II wojny światowej, 9 maja - Dzień Europy, 10 maja - pomordowanych Polaków w Ponarach koło Wilna w latach 1941-1944.
09.05.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdjęciu widzimy ceremonię wojskową przy pomniku z brązu przedstawiającym dwie postacie, prawdopodobnie ważne historyczne osobistości. Osoby w mundurach wojskowych, w tym oficer w czapce i zdejmujący okulary, stoją na tle zielonych drzew, a tło sceny zdobią flagi narodowe.
Uroczystości upamiętniające Józefa Piłsudskiego mają swoją tradycję w Gdańsku od 18 lat
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

8 maja - rocznica zakończenia II wojny światowej

Na 8 maja przypada 79. rocznica zakończenia II wojny światowej. Tego dnia - środa - o godzinie 14.00 samorządowcy i kombatanci złożyli biało-czerwone wieńce u stóp pomnika „Tym, co za polskość Gdańska”, który znajduje się przy ul. Podwale Przedmiejskie. Uroczystość odbyła się przy udziale Kompanii Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej.

Wezwanie: Nigdy więcej wojny! - wciąż aktualne. 79. rocznica zakończenia II wojny światowej

9 maja - Dzień Europy 

Dzień Europy świętowany jest corocznie 9 maja. W Gdańsku także nie zabraknie wydarzeń tym związanych. Obchody odbyły się na Górze Gradowej w czwartek, gdzie o godzinie 9.00 na maszt podniesiona została europejska flaga. Jest ona symbolem nie tylko Unii Europejskiej, ale również jedności i tożsamości Europy w szerszym znaczeniu. Na fladze przedstawiony jest okrąg złożony z dwunastu złotych gwiazd na błękitnym tle. Gwiazdy symbolizują jedność, solidarność i harmonię między narodami Europy. Flagi pojawią się także na głównych arteriach miasta. W wydarzeniu na Górze Gradowej wzięła udział prezydent Aleksandra Dulkiewicz. Przygotowano także flagi dla mieszkańców.

Na ten dzień, o godz. 13.00 zaplanowano koncert carillonowy. Na wieży kościoła św. Katarzyny zagra Wojciech Lauer. W programie muzyka z krajów członkowskich UE i ich narodowe hymny. Koncertu opatrzonego komentarzem prowadzącego, będzie można wysłuchać również na Facebooku Carillony gdańskie - Muzeum Gdańska

Flaga UE powiewa nad Górą Gradową. Gdańsk świętuje Dzień Europy

10 maja - Dzień Pamięci Polaków zamordowanych w latach 1941-1944 w Ponarach koło Wilna 

W Gdańsku upamiętnieni zostali pomordowani w Ponarach - ofiary największej zbrodni popełnionej podczas okupacji niemieckiej na Kresach Północno-Wschodnich II Rzeczypospolitej. Uroczystość przy udziale orkiestry z Morskiego Oddziału Straży Granicznej, a także asysty wojskowej z 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej odbyła się w piątek, 10 maja o godz. 11.00 u stóp Pomnika Ponarskiego na Cmentarzu Łostowickim w Gdańsku.

W programie były odegranie hymnu państwowego Rzeczypospolitej Polskiej, wystąpienia oficjalne, modlitwę, apel pamięci w wykonaniu harcerzy z Chorągwi Gdańskiej Związku Harcerstwa Polskiego oraz złożenie wieńców i wiązanek kwiatów przy pomniku Ponarskim, który stoi przy Kwaterze Sybiraków głównej alei cmentarza Łostowickiego, po lewej stronie, około 150 metrów za pomnikiem Golgota Wschodu.

Upamiętnienie ofiar zbrodni ponarskiej. "Naiwnie myśleliśmy, że wojna nie wróci do Europy"

12 maja - 89. rocznica śmierci marszałka Józefa Piłsudskiego 

Uroczystości upamiętniające Józefa Piłsudskiego mają swoją tradycję w Gdańsku od 18 lat. Uczczenie rocznicy 89. śmierci marszałka odbędzie się w niedzielę, 12 maja, o godz. 11.00 u stóp pomnika na placu Józefa Piłsudskiego u zbiegu al. Grunwaldzkiej i Wojska Polskiego na Strzyży. W programie przewidziano odegranie hymnu państwowego Rzeczypospolitej Polskiej, wystąpienia oficjalne, złożenie wieńców i wiązanek kwiatów i odegranie Marsza I Brygady. W uroczystości wezmą udział m.in. przedstawiciele Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej Okręg Gdański oraz samorządowcy. Po wydarzeniu zaplanowano poczęstunek z kuchni polowej.

18 maja - Czyn Bojowy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie 1939-1945 

W 80. rocznicę zakończenia bitwy pod Monte Cassino upamiętniony zostanie Czyn Bojowy Polskich Sił Zbrojnych Na Zachodzie 1939-1945.  Uroczystość odbędzie się w sobotę, 18 maja o godz. 10.00 pod Pomnikiem Stanisława Maczka na placu imienia generała u zbiegu ulic Chopina i Wojska Polskiego na Strzyży. 

W programie przewidziano odegranie hymnu państwowego RP, wystąpienia oficjalne, złożenie wieńców i wiązanek kwiatów oraz odegranie Pieśni Wojskowej – Czerwone maki na Monte Cassino.   

Program 

8 maja - 79. rocznica zakończenia II wojny światowej 

  • 14.00 - uroczystość pod Pomnikiem „Tym, co za Polskość Gdańska” - ul. Podwale Staromiejskie. W wydarzeniu weźmie udział Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. 

9 maja - Dzień Europy 

  • 9.00 - podniesienie flagi europejskiej na Górze Gradowej. W wydarzeniu weźmie udział Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. 
  • 13.00 - koncert carillonowy z wieży kościoła św. Katarzyny - Wojciech Lauer 

10 maja - Dzień Pamięci Polaków zamordowanych w latach 1941-1944 w Ponarach koło Wilna

  • 11.00 - uroczystość pod Pomnikiem Ponarskim na Cmentarzu Łostowickim 

12 maja - 89. rocznica śmierci marszałka Józefa Piłsudskiego

  • 11.00 - uroczystość pod Pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego na placu jego imienia 

18 maja - Czyn Bojowy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie 1939-1945

  • 10.00 - uroczystość pod Pomnikiem Stanisława Maczka

 

TV

Festiwal Historyczny Wisłoujście przyciągnął tłumy