Magdalena Boć i Robert Ciszewski w PC Dramie

W poniedziałek, 22 kwietnia, w Sali Suwnicowej Klubu Żak odbędzie się kolejna odsłona cyklu czytań performatywnych PC Drama. Tym razem usłyszymy współczesny dramat chorwacki z 2023 roku w odczytaniu dwojga aktorów Teatru Wybrzeże: Magdaleny Boć i Roberta Ciszewskiego. Reżyseruje Paweł Sztarbowski.
19.04.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
dwa zdjęcia portretowe zestawione razem, po lewej kobiety, po prawej mężczyzny
Magdalena Boć i Robert Ciszewski wezmą udział w kwietniowym czytaniu performatywnym w Żaku
fot. Łucja Stefaniuk / Dawid Rymar

Festiwal Europejski Poeta Wolności. Tłumy na spotkaniu z Mariuszem Szczygłem w IKM

Bohaterką dramatu „#Jeanne” jest nastolatka o tym imieniu, która mieszka z rodzicami w betonowym wieżowcu z wiecznie zepsutą windą, obok zjazdu na autostradę i jeziora. Mieszkańcy budynku z zazdrością obserwują willowe osiedle z drugiej trony wody: z ogromnymi ogrodami i basenami, ze złotymi meblami w pokojach. Pewnego dnia jezioro zamarza, a Jeanne postanawia przejść na jego drugą stronę, by przynieść wszystkim trochę złota.

Pod tą przypominającą bajkę współczesną opowieścią kryje się prosta metafora globalnych nierówności ekonomicznych. Jednak to nie wyczerpuje sensów dramatu chorwackiej autorki Ivany Sajko. Imię bohaterki nie jest przypadkowe – sztuka jest radykalnie przepisaną historią Joanny d’Arc. Opowiada także o kwestii  migracji – również tej ekonomicznej; aktywizmie nastolatków, którzy nie pozostają bierni jak ich rodzice i wreszcie o niemożliwej (?) rewolucji, która ma wywrócić do góry nogami niesprawiedliwy system ekonomiczny. 

„#Jeanne” wystawiono już w teatrze w Sztokholmie - spektakl zdobył Grand Prix na zeszłorocznym międzynarodowym festiwalu BITEF w Belgradzie. Sama autorka Ivana Sajko jest jedną z najważniejszych postaci chorwackiego teatru – jej sztuki przetłumaczono na kilkanaście języków i grane są z powadzeniem na całym świecie. W Polsce najbardziej znanym jej tekstem pozostaje sztuka „Kobieta-bomba”, drukowana w „Dialogu” i dwukrotnie wystawiona, w Olsztynie i Koszalinie. 

dwa zdjęcia zestawione obok siebie, po lewej mężczyzna, po prawej kobieta
Paweł Sztarbowski i Ivana Sajko
fot. Magda Hueckel / Maja Bosnic

O twórcach czytania

Czytanie „#Jeanne”, które w ramach PC Dramy, odbędzie się w poniedziałek, 22 kwietnia w Klubie Żak (al. Grunwaldzka 195/197), reżyseruje Paweł Sztarbowski - dramaturg i wieloletni zastępca dyrektora ds. programowych w Teatrze Powszechnym w Warszawie. Jako dramaturg pracował m. in. z Pawłem Łysakiem, Michałem Zadarą, Wojciechem Farugą, Marcinem Liberem. Dla Teatru Polskiego Radia adaptował słuchowiska reżyserowane przez Pawła Łysaka. Jest autorem słuchowisk „Somosierra” (Grand Prix Festiwalu Telewizji Polskiej i Polskiego Radia „Dwa Teatry” w 2011 roku) i „Wyczółkowski wychodzi z obrazu”. Prowadzi w radiowej Trójce autorski program „Królestwo roślin”.

Polski przekład zrealizowała Gabriela Abrasowicz - doktorka nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa, slawistka, autorka książek „Dramat ciała. Ciało w dramacie. Twórczość serbskich i chorwackich dramatopisarek w latach 1990–2010” i „(Trans)pozycje idei w postjugosłowiańskim dramatopisarstwie oraz teatrze”, oraz artykułów poświęconych analizie dramatopisarstwa i produkcji teatralnej w krajach byłej Jugosławii.

W czytaniu weźmie udział aktorski duet z Teatru Wybrzeże: Magdalena Boć („Balkon”, „Czego nie widać”, „Trojanki” i „Wyzwolenie” w reżyserii Jana Klaty, „Kronika wypadków miłosnych” w reżyserii Jarosława Tumidajskiego, „Nieczułość” w reżyserii Leny Frankiewicz) i Robert Ciszewski – którego można oglądać m.in. w „Kole Sprawy Bożej” i „Fauście” w reżyserii Radka Stępnia, „Wyzwoleniu” w reżyserii Jana Klaty, oraz „Życiu intymnym Jarosława”, „Niepokoju”, „Placu Bohaterów” czy „Romeo i Julia is not dead”.

Początek o godzinie 19:00. Po czytaniu odbędzie się dyskusja z udziałem twórców i autorki (jej przyjazd wsparł Hrvatski Centar ITI – International Theatre Institute) oraz tłumaczki.

Bilety

Bilety na PC Dramę można kupić stacjonarnie i online w cenie:

  • 30 zł - bez zniżek - w sklepie internetowym i w kasie Klubu
  • 25 zł – zniżka na Kartę Do Kultury - tylko w kasie Klubu
  • 20 zł – ulgowy dla studentów, uczniów, seniorów - dla studentów, uczniów, seniorów, na Kartę Dużej Rodziny, obywatele Ukrainy – tylko w kasie Klubu.

Teatr w Oknie ma 15 lat, otwierał go Andrzej Wajda. Świętowanie zaplanowane na 25 maja

TV

Historyczna zmiana warty pod Katownią, uroczyste przysięgi przed Dworem Artusa