• Start
  • Wiadomości
  • MTG będą organizatorem BALTEXPO. Podpisano umowę o zakupie praw do organizacji imprezy

MTG będą organizatorem BALTEXPO. Podpisano umowę o zakupie praw do organizacji imprezy

Międzynarodowe Targi Gdańskie zostały organizatorem uznanych w branży morskiej i okrętowej Targów BALTEXPO. 18 listopada podpisano umowę o zakupie praw do organizacji tej imprezy. Do tej pory wydarzenie to przygotowywał Zarząd Targów Warszawskich.
18.11.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Od 2013 r. BALTEXPO przeniosły się Hali Olivia do AMBEREXPO
Od 2013 r. BALTEXPO przeniosły się Hali Olivia do AMBEREXPO
zdj. Krzysztof Mystkowski/KFP


Któż z gdańszczan nie kojarzy marki BALTEXPO? Międzynarodowe Targi Morskie i Konferencje BALTEXPO to najstarsze i największe w Polsce spotkanie szeroko rozumianej gospodarki morskiej oraz jej kooperantów. Organizowane są nieprzerwanie od 1982 roku przez Zarząd Targów Warszawskich. Impreza wrosła przez 39 lat w krajobraz gospodarczy wybrzeża gdańskiego i nie tylko. BALTEXPO to także, obok takich targów jak SMM (Hamburg), Norshipping (Oslo) oraz Europort (Rotterdam), jedno z najważniejszych tego typu wydarzeń w Europie. Do 2013 roku wszystkie edycje organizowane były w Hali Olivia w Gdańsku. Ostatnie trzy odbyły się już w AMBEREXPO.

Międzynarodowe Targi Gdańskie, a także władze miejskie i wojewódzkie od dłuższego czasu nie ukrywały, że są zainteresowane zakupem tytułu targowego BALTEXPO. Mówił o tym obecny podczas uroczystości podpisania umowy Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.
Rozmowy trwały długo między innymi z powodu wybuchu pandemii.

- Od czterech i pół roku prowadziliśmy negocjacje na różnych szczeblach. Też byłem w te rozmowy włączony. Wprawdzie BALTEXPO organizowane były przy współpracy zespołu MTG, ale zasadniczo jednak know how należał do Zarządu Targów Warszawskich - powiedział marszałek województwa. - Bardzo nam zależy na Targach BALTEXPO i bardzo nam też zależy, by były one firmowane przez Międzynarodowe Targi Gdańskie.

Marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk wskazywał, że organizacja BALTEXPO przez MTG wpisuje się w strategiczne założenia gospodarcze Pomorza
Marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk wskazywał, że organizacja BALTEXPO przez MTG wpisuje się w strategiczne założenia gospodarcze Pomorza
zdj. Grzegorz Mehring/gdansk.pl
 

Marszałek województwa wskazał tu wiele powodów, które stały za decyzją o tym, by to MTG organizowały BALTEXPO. To przede wszystkim rozwój gospodarki morskiej w regionie, a także rozwój floty i marynarki wojennej. Niezwykle ważne są też wyzwania związane z szeroko rozumianym przemysłem offshore oraz rządowymi planami budowy farm wiatrowych i systemów energetycznych.


Umowę zakupu praw do organizacji BALTEXPO wraz z m.in. logo, bazą danych klientów i know how podpisano 18 listopada 2021 r. w AMBEREXPO. Ze strony MTG podpis złożył prezes Andrzej Bojanowski, a w imieniu sprzedającego umowy sygnowali prezes ZTW Grażyna Karłowska i wiceprezes Sławomir Majman. Koszt zakupu prawa organizacji BALTEXPO, jak wynika z zapisów umowy, objęty jest klauzulą poufności.

- Dzisiaj jest wielki dzień dla nas. Tytuł targowy i znak towarowy BALTEXPO przechodzą w ręce Międzynarodowych Targów Gdańskich. W ten sposób dobiega końca nasza prawie czterdziestoletnia przygoda związana z tym największym wydarzeniem poświęconym przemysłowi stoczniowemu i gospodarce morskiej w Polsce - mówiła prezes ZTW Grażyna Karłowska. - Cieszę się bardzo, że BALTEXPO przechodzi teraz w znamienite ręce superprofesjonalistów, na pewno będzie służyło właściwej promocji polskiej gospodarki morskiej.

Umowa ws. BALTEXPO podpisana. Nz. (od lewej) Andrzej Bojanowski, prezes MTG, Grażyna Karłowska, prezes ZTW i Sławomir Majman, wiceprezes ZTW
Umowa ws. BALTEXPO podpisana. Nz. (od lewej) Andrzej Bojanowski, prezes MTG, Grażyna Karłowska, prezes ZTW i Sławomir Majman, wiceprezes ZTW
zdj. Grzegorz Mehring/gdansk.pl


Do tej pory BALTEXPO odbywały się co dwa lata we wrześniu. Ten termin pokrywa się z organizowanymi przez MTG znanymi w Europie Targami TRAKO. Jak poinformował podczas konferencji prasowej prezes MTG Andrzej Bojanowski, nowy organizator będzie szukał nowego terminu. Trzeba brać pod uwagę konkurencyjna imprezę w Hamburgu, a także inne organizowane w regionie imprezy branży morskiej. Najbardziej prawdopodobnym miesiącem dla kolejnych edycji BALTEXPO wydaje się na razie - jak zaznaczył prezes Andrzej Bojanowski - czerwiec. Cały czas bowiem MTG prowadzi na ten temat analizy, a dyskusje, co do ostatecznego kształtu imprezy trwają.

BALTEXPO to uznana od lat marka w branży morskiej
BALTEXPO to uznana od lat marka w branży morskiej
zdj. Krzysztof Mystkowski/KFP


W portfolio MTG znajdują się już imprezy targowe z zakresu szeroko pojętej branży morskiej. Są to organizowane od 1998 r. Targi Balt Military Expo, skierowane do firm zajmujących się produkcją na rzecz obronności i bezpieczeństwa na morzu i wybrzeżu morskim oraz targi InterMarE South Baltic, skierowane do małych i średnich przedsiębiorstw z regionu południowego Bałtyku. Te ostatnie targi zorganizowano po raz pierwszy w 2021 r. Odbyły się w formule online.

- Co do InterMarE South Baltic to nie ma wątpliwości, że na pewno będą elementem BALTEXPO. Czy Balt Military Expo? Dzisiaj nie chciałbym jeszcze tego rozstrzygać. Mamy na ten temat dyskusję, aczkolwiek państwo z Zarządu Targów Warszawskich udowodnili, że debatę o okręcie „Miecznik” można też zrobić na cywilnych targach BALTEXPO. Jest więc również tutaj przestrzeń do myślenia o tym, żeby stworzyć naprawdę duży tytuł o randze europejskiej, zajmujący ważne miejsce na mapie, który przy najbliższej edycji będzie miał trzy hale wypełnione wystawcami i kilkoma tysiącami klientów – mówił prezes Andrzej Bojanowski.


Najbliższe możliwe BALEXPO, jak usłyszeliśmy, będzie zorganizowane w roku 2023.

TV

100-lecie ulicy Krętej