• Start
  • Wiadomości
  • Luzowanie obostrzeń. Adam Niedzielski przedstawił szczegóły. Maseczki i dystans nadal obowiązują

Luzowanie obostrzeń. Adam Niedzielski przedstawił szczegóły. Maseczki i dystans nadal obowiązują

W czwartek, 10 czerwca, podczas konferencji premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski przedstawili szczegóły dotyczące kolejnych etapów luzowania obostrzeń i odmrażania gospodarki. Nowe zmiany wejdą w życie kolejno 13 i 26 czerwca, będą obowiązywały przez cały okres wakacji. Nadal obowiązuje zakrywanie nosa i ust w zamkniętych pomieszczeniach oraz trzymanie dystansu.
( Publikacja: 10.06.2021 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Minister zdrowia Adam Niedzielski w czwartek, 10 czerwca, ogłosił poluzowanie obostrzeń w związku ze zbliżającymi się wakacjami
Minister zdrowia Adam Niedzielski w czwartek, 10 czerwca, ogłosił poluzowanie obostrzeń w związku ze zbliżającymi się wakacjami
źródło: Facebook / Kancelaria Premiera

 

 

- Wszyscy czekaliśmy na ten moment oddechu po trzeciej fali, można powiedzieć, że jest on na wyciągnięcie ręki. Choć pamiętajmy, że pandemia może tu i ówdzie wybuchać, przykładem jest sytuacja w Wielkiej Brytanii czy Francji. Mamy wciąż do czynienia z niebezpiecznymi mutacjami. To nie jest koniec pandemii - ostrzegł premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej w czwartek, 10 czerwca, i zaapelował o zachowanie czujności. Pochwalił też ilość wykonanych w kraju jak dotąd szczepień, które są jedynym wyjściem do opanowania pandemii - łącznie przeprowadzono 23 240 142 szczepień.

Szczegóły luzowania obostrzeń przedstawił minister zdrowia Adam Niedzielski. Zaprezentował harmonogram zmian, który zacznie obowiązywać odpowiednio 13 i 26 czerwca - i będzie ważny przez cały okres wakacji.

Od 13 czerwca:

  • więcej osób będzie mogło przebywać w kościołach - zajęte będzie mogło być 50 proc. miejsc

Od 26 czerwca:

  • targi i konferencje będą mogły zaprosić większą liczbę gości - 1 osoba na 10 m2 (wcześniej na 15m2)
  • wydarzenia sportowe i koncerty będą się mogły odbywać z 50 proc. obłożeniem miejsc
  • w hotelach i obiektach wypoczynkowych zwiększony limit zajętych miejsc do 75 proc. Do tego limitu nie będą wliczane dzieci do 12 roku życia
  • w restauracjach i lokalach gastronomicznych zwiększone zostanie obłożenie do 75 proc.
  • w wesołych miasteczkach obłożenie zwiększone do 75 proc.

Do limitów nie wliczają się osoby w pełni zaszczepione.

Minister Niedzielski zaznaczył, że przestrzeganie limitów i sprawdzanie certyfikatów szczepień będzie należało od organizatorów danego wydarzenia.

- Dziś udostępniamy aplikację, która umożliwia odczytanie kodów. Na każdej komórce można zeskanować kody QR. W gestii organizatora jest przestrzeganie limitu. W gestii osoby zaszczepionej jest posiadanie dowodu zaszczepienia - wyjaśnił Adam Niedzielski.