Jak powstaje balon ze ślizgawką? Gdańskie lodowisko od podszewki - na początek sezonu

Choć lodowisko na placu Zebrań Ludowych jest obiektem tymczasowym, którego charakterystyczny kształt widzimy tylko w zimie, zapewnia łyżwiarzom pełnowymiarową taflę. Jak powstaje niezwykły balon, ile osób stawia go co roku i ile to trwa? Poznaj coroczny proces budowania lodowiska, które właśnie rozpoczęło kolejny sezon działania.
( 11.12.2022 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Pierwsza niedziela sezonu na ślizgawce na Placu Zebrań Ludowych, 11 grudnia 2022
Pierwsza niedziela sezonu na ślizgawce na Placu Zebrań Ludowych, 11 grudnia 2022
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Namiot z taflą dla łyżwiarzy

Lodowisko na placu Zebrań Ludowych zwane balonem ze względu na swą "kosmiczną" kopułę, choć jest składane jak gigantyczny namiot, jest obiektem pełnowymiarowym o długości 75 m, 50 m szerokości i 14 m wysokości w najwyższym punkcie. Jak powstaje ten zimowy obiekt tymczasowy?

Zobacz nasz film z pierwszej niedzieli na lodzie sezonu 2022/23

Wszystkie dzielnicowe choinki w Gdańsku gotowe na święta. Jest ich 15

Budowanie lodowiska krok po kroku

 • W pierwszej kolejności rozstawiane są wejścia i wyjścia ewakuacyjne oraz śluza transportowa.
 • Do rozłożenia powłoki oraz systemu olinowania hali pneumatycznej zatrudnić trzeba ok. 40 osób.
 • Postawienie obiektu (do szczegółów - jak to działa jeszcze wrócimy) następuje poprzez włączenie wentylatorów i „nadmuchanie” go.
 • Kolejny punkt to montaż oświetlenia wewnątrz, czyli ok 200 lamp.
 • Później następuje wwiezienie kontenerów socjalnych i biurowych do wnętrza hali, a także ustawienie agregatów chłodniczych w odpowiednich miejscach.
 • Tworzenie tafli lodowiska zaczyna się od rozłożenia kolektorów oraz systemu mat ziębniczych i zalania ich glikolem, a także ustawienia band okalających teren lodowiska.
 • Następnie za pomocą agregatów chłodniczych schładzane jest podłoże. Płyta zostaje ochłodzona, następnie wylewa się na nią około 0,3 centymetra wody. Po jej zamarznięciu proces powtarza się aż do uzyskania ośmiocentymetrowej tafli lodu, co trwa około siedem dni.
 • Kolejnym etapem jest wyrównanie lodu za pomocą rolby, czyli ciągnika, który został odpowiednio wyposażony na potrzeby tego zadania. Rolba wyrównuje taflę lodowiska ścinając nożem nierówności. Specjalne ślimaki dostarczają ścięty lód (śnieg) do pojemnika, równocześnie maszyna wylewa za sobą wodę zalewając nią rysy i nierówności w tafli lodowiska.
 • Działania kończą się montażem infrastruktury zaplecza: szatni, wypożyczalni, ostrzalni łyżew i rozłożeniem mat gumowych, żeby nie tępić łyżew. 
 • Montaż lodowiska i całej infrastruktury zajmuje około jednego miesiąca.  
Nie musisz mieć własnych łyżew żeby skorzystać ze ślizgawki
Nie musisz mieć własnych łyżew żeby skorzystać ze ślizgawki
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Odrobina fizyki na lodowisku

Hala pneumatyczna zasilana jest poprzez system dmuchaw zasilanych energią elektryczną (na wypadek przerw w dostawie energii elektrycznej hala wyposażona jest w układ rezerwowego nadmuchu zasilanego silnikiem diesla). Obiekt nie ma stałej konstrukcji nośnej. Gabaryt hali (czyli utrzymanie się jej w górze) uzyskiwany jest dzięki panującemu w jej wnętrzu nadciśnieniu, które zapewnia ciągły nadmuch powietrza z wentylatorów do wnętrza hali. Powstała różnica ciśnień zapewnia naprężenie poszycia membranowego.

Różnica ciśnień między wnętrzem hali a ciśnieniem atmosferycznym wynosi około 3 hPa, co jest równe 30 kg/mkw. Nadciśnienie o takiej wartości nie jest odczuwalne dla człowieka, ale jest wystarczające dla zapewnienia stabilności konstrukcji

Hala pneumatyczna podgrzewana jest poprzez ogrzewanie wlatującego świeżego powietrza do temperatury minimum +5 stopni Celsjusza (to robota palnika zasilanego olejem opałowym) - dlatego mróz wbrew pozorom wcale nie ułatwia zadania (im zimniejsze powietrze na zewnątrz, tym więcej energii trzeba zużyć, by utrzymać potrzebne ciśnienie w hali).

Zanim na ślizgawkę będą mogli wejść łyżwiarze i łyżwiarki potrzebny jest miesiąc pracy zespołu ok 40 osób
Zanim na ślizgawkę będą mogli wejść łyżwiarze i łyżwiarki potrzebny jest miesiąc pracy zespołu ok 40 osób
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Codzienna rutyna

Codziennie przed przyjściem łyżwiarzy rolba wjeżdża na taflę lodowiska i wyrównuje ją. Następnie po każdym zejściu uczestników jest półgodzinna przerwa i w tym czasie rolba za każdym razem wykonuje swoje zadanie. Pracownik lodowska codziennie sprawdza dokładnie taflę lodowiska, czy nie ma w niej jakiś większych wyrw lub pęknięć. Osoby pilnujące porządku podczas ślizgawek ogólnodostępnych, także obserwują taflę pod kątem ew. nieprawidłowości. Jak podkreślają pracownicy Gdańskiego Archipelagu Kultury, które zarządza lodowiskiem na placu Zebrań Ludowych - bezpieczeństwo użytkowników lodowiska jest stawiane na pierwszym miejscu. 

Wydzielona kameralna strefa dla początkujących
Wydzielona kameralna strefa dla początkujących
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Godziny wejścia na lodowisko przy Placu Zebrań Ludowych i ceny biletów

Jednorazowy wstęp kosztuje 20 zł za godzinę. Bilet rodzinny dla dwojga dorosłych i dwojga dzieci do lat 14 to koszt 60 zł. Wypożyczenie łyżew lub ostrzenie – 15 zł. Lodowisko oferuje także opcję kupna biletów on-line. 

Godziny wejść na lodowisko dla wszystkich:

 • Wtorek – piątek 14:30, 16:00, 17:30, 19:00, 20:30
 • sobota – niedziela 11:30  13:00  14:30  16:00  17:30  19:00  20:30

Raz w roku dla posiadaczy Karty Mieszkańca Gdańska wejście na lodowisko jest bezpłatne. 

 

 

Godziny wejścia dla grup zorganizowanych:

poniedziałek – piątek 10:00,  11:30, 13:00

po uprzedniej rezerwacji telefonicznej lub mailowej/ tel. 58 341 69 64 lub e-mail lodowisko@gak.gda.pl

Z lodowego sportu na tym lodowisku korzysta blisko 100 tys. osób, czyli co piąty gdańszczanin
Z "lodowego sportu" na tym lodowisku korzysta blisko 100 tys. osób, czyli co piąty gdańszczanin
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

TV

Jestem z Gdańska. O śmiertelnym ataku na prezydenta Adamowicza