• Start
  • Wiadomości
  • List brytyjskiej pary królewskiej do gdańskiej szkoły podstawowej

“Jesteśmy głęboko poruszeni”. List brytyjskiej pary królewskiej do gdańskiej szkoły podstawowej

Gdańska Szkoła Podstawowa nr 45 odebrała niezwykłą przesyłkę - list prosto z Pałacu Buckingham podpisany przez króla Karola i królową Kamilę. To podziękowanie za życzenia nadesłane przez szkołę z okazji koronacji i królewskie portrety namalowane przez uczniów w świetlicy.
13.11.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
dzieci i nauczycielka z listem od króla
Ale fajnie! Królewska odpowiedź sprawiła wszystkim dużą radość - wśród uczennic Mariola Matys, nauczycielka w świetlicy Szkoły Podstawowej nr 45 w Gdańsku
Fot. Piotr Wittman/www.gdansk.pl

Koronacja Karola III. Prezydent Dulkiewicz: "Patronem Fundacji Theatrum Gedanense jest sam król"

Jak wygląda list z Pałacu Buckingham?

Na kopercie - pieczęć Pałacu Buckingham i herb z inicjałami pary królewskiej Karola III i Kamili. W środku trójskrzydłowa pocztówka - zdjęcie pary królewskiej w koronacyjnych szatach i koronach, na obwolucie ponownie herb otoczony kwiatowym motywem oraz drukowana treść opatrzona podpisami królewskich małżonków.

Tak prezentuje się niezwykły list, który dotarł do Szkoły Podstawowej nr 45 w Górnym Wrzeszczu, w piątek, 10 listopada 2023 r., w odpowiedź na życzenia od społeczności szkolnej wysłane do Londynu kilka dni po koronacji w maju br. 

Treść listu w wolnym tłumaczeniu:

Jesteśmy głęboko poruszeni waszą niezwykle uprzejmą i życzliwą wiadomością nadesłaną w związku z naszą koronacją. Jesteśmy ogromnie wdzięczni każdemu, kto uczestniczył w naszej ceremonii, szczególnie doceniając, że poświęciliście czas, by napisać do nas z tej specjalnej okazji.

zbliżenie listu i koperty
A tak z bliska prezentuje się list od brytyjskiej pary królewskiej...
Fot. Piotr Wittman/www.gdansk.pl
zbliżenie listu
Fot. Piotr Wittman/www.gdansk.pl

Dlaczego napisali list do króla Karola III?

Niecodzienne wydarzenie, jakim była koronacja brytyjskiej pary królewskiej 6 maja 2023 roku, było komentowane na całym świecie, także w świetlicy Szkoły Podstawowej nr 45.

Po obejrzeniu zdjęć z ceremonii i omówieniu transmisji telewizyjnej, od słowa do słowa, nauczycielki pracujące w świetlicy zaproponowały uczniom namalowanie portretów pary królewskiej, zebrały prace dzieci, dołączyły list gratulacyjny opatrzony pieczątką szkoły, podpisany “uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 45 w Gdańsku” i wysłały.

“Wysłałem list do Karola, księcia Walii”. Rozmowa z profesorem Jerzym Limonem

grupa dzieci z nauczycielką
W gronie uczennic na zdjęciu są także autorki królewskich portretów
Fot. Piotr Wittman/www.gdansk.pl

Jakie życzenia pisze się do pary królewskiej? Te od gdańskiej szkoły były całkiem zwyczajne, od serca: szczęścia, miłości i wszystkiego najlepszego.

Szkoła spodziewała się odpowiedzi, ale w miarę jak mijały miesiące, nadzieja na przesyłkę z pałacu słabła. W końcu jednak dotarła, czym Czterdziesta Piąta pochwaliła się na swoim profilu na Fb.

grupa dzieci z nauczycielką
W świetlicy szkolnej może się dziać wiele - można np. napisać list do króla i dostać odpowiedź....
Fot. Piotr Wittman/www.gdansk.pl

„Poznaj moją dzielnicę” - dzielnicowe spacery przygotowane przez dzieci i dla dzieci