Lew w todze miejskiego radnego - oto najnowszy gdański Hewelion

Ma około 50 centymetrów wysokości, waży blisko 40 kilogramów, wygląda sympatycznie, ale i dostojnie. We wtorkowe przedpołudnie, 4 czerwca, uroczyście odsłonięto figurę najnowszego gdańskiego Heweliona - Rajcy Miejskiego. Nieprzypadkowo znajdziecie go przed Nowym Ratuszem. To siedziba Rady Miasta Gdańska.
04.06.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
na zdjęciu rzeźba, figurka z brązu przedstawiającego lwa w todze radnego, w tle widać fragmenty budynków
To najmłodszy gdański Hewelion - Rajca Miejski
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Hewelion - miejski radny Gdańska

Najmłodszego Heweliona uroczyście odsłonięto we wtorek, w trakcie nadzwyczajnej, dziecięcej sesji, która odbywała się w Radzie Miasta Gdańska. W wydarzeniu uczestniczyło więc ponad 30 uczniów gdańskich szkół podstawowych, a także miejscy radni: Kamila Błaszczyk, Anna Golędzinowska i Marcin Makowski, na czele z przewodniczącą Rady Miasta Agnieszką Owczarczak.

- To nowy mieszkaniec Gdańska. Hewelion, który dołącza dziś do całego stada lwów Hewelionów , jest radnym. Takie figurki lwów możecie zobaczyć w różnych miejscach w Gdańsku. Zachęcam was, abyście się rozglądali i w różnych, nietypowych miejscach szukali Hewelionów - zaznaczała przewodnicząca Agnieszka Owczarczak. - Cieszę się, że wspólnie z wami mogę dzisiaj tego lwa przedstawić gdańszczanom i gdańszczankom.

na zdjęciu kobieta w średnim wieku w todze radnego miejskiego pochyla się nad rzeźbą, obok stoi młody chłopak, oboje ciągną za białą wstążkę zawieszoną na rzeźbie
W uroczystym odsłonięciu posągu Heweliona uczestniczyli miejscy radni oraz uczniowie gdańskich szkół podstawowych
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Odczarować bardzo poważny wizerunek radnego

Propozycja, by najmłodszego Heweliona - Rajcę Miejskiego, postawić przed Ratuszem, u zbiegu ulic Hucisko i Wały Jagiellońskie, wyszła od Biura Rady Miasta Gdańska. 

Wioletta Krewniak, dyrektorka Biura RMG, przyznaje, że pomysł na Heweliona - radnego zrodził się z potrzeby, by nieco “odczarować” (m.in. w oczach młodych gdańszczan) bardzo poważny, formalny wizerunek Rady Miasta Gdańska. 

Orunia Górna - Gdańsk Południe. Atrakcyjne miejsce rekreacji przy ul. Srebrnej

- Pomyślałam, że ten wizerunek można by złagodzić właśnie takim bajkowym Hewelionem. W związku z tym, że miejscy radni w trakcie ważnych, oficjalnych uroczystości noszą togi, to Hewelion też jest w todze. Co ciekawe, odsłonięty dziś posąg symbolizuje przewodniczącego Rady Miasta Gdańska, ponieważ ma na sobie także charakterystyczny łańcuch - atrybut przewodniczącego Rady. W rękach dzierży natomiast plik uchwał - zwraca uwagę Wioletta Krewniak. - Zachęcam wszystkich mieszkańców, ale też gości naszego miasta, by przejść się i zobaczyć nowego mieszkańca Gdańska, a przy okazji, by poszukać jego “kompanów” w przestrzeni miasta. 

zdjęcie pamiątkowe, grupowe, ponad trzydzieści młodych uczniów pozuje do zdjęcia, przed nimi widać małą figurkę lwa
W uroczystym odsłonięciu rzeźby Heweliona wzięło udział 32 uczniów, którzy zostali zaproszeni do udziału w dziecięcej sesji odbywającej się w gmachu Rady Miasta Gdańska
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

W Gdańsku mieszka już 16 Hewelionów

Odsłonięty 4 czerwca Hewelion jest już 16. bohaterem szlaku turystycznego, który Gdańska Organizacja Turystyczna zainicjowała i wciąż rozwija w przestrzeni miasta. Figurki gdańskich lwów - Hewelionów, wykonane z brązu, zostały umieszczone w charakterystycznych punktach miasta, obok ważnych zabytków i atrakcji turystycznych. Każdy z nich posiada atrybut charakterystyczny dla danego miejsca.

Przygotowują skatepark w Jarze Wilanowskim

Szlak turystyczny śladami Lwa Heweliona otwarto jesienią 2015 roku. Pierwsza figurka została odsłonięta w ogrodzie zoologicznym, niedaleko głównego wejścia. Kolejne pojawiły się m.in. przy Polsat Plus Arenie Gdańsk, przy molo w Brzeźnie, Gdańskim Centrum Informacji Turystycznej, w Porcie Lotniczym, w Hevelianum, Wielkim Młynie, na Ołowiance, Długim Pobrzeżu (na wysokości restauracji Gdański Bowke), Bramie Wyżynnej czy AmberExpo.

na zdjęciu rzeźba przedstawiająca lwa stojącego, patrzącego w górę, ubrany w togę radnego miasta i zawieszony na szyi łańcuch
Hewelion - Rajca Miejski w pełnej krasie. Zawieszony na jego szyi łańcuch symbolizuje przewodniczącego Rady Miasta
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Gdańskie wędrówki z lwem Hewelionem to zabawa dedykowana najmłodszym, ale dobrze bawią się przy niej  w zasadzie całe rodziny. Heweliony tworzą szlak, który  pomaga odkryć najciekawsze, atrakcyjne miejsca w Gdańsku. Wystarczy skorzystać z darmowej aplikacji Questy VisitGdansk, która wskazuje lokalizację każdej figurki. Można też pobrać mapki w punktach Informacji Turystycznej w Gdańsku.

TV

Ostatni dzień 44. Zjazdu Nowej Hanzy w Gdańsku