• Start
  • Wiadomości
  • Letnica ma Radę Dzielnicy! Mieszkańcy wybrali w niedzielę swoich lokalnych przedstawicieli

Letnica ma Radę Dzielnicy! Mieszkańcy wybrali w niedzielę swoich lokalnych przedstawicieli

W niedzielę, 9 czerwca, do urn wyborczych poszło dokładnie 14,9 proc. mieszkańców uprawnionych do głosowania w wyborach do Rady Dzielnicy. To oznacza, że roczny budżet RD Letnicy wyniesie 18,7 tys. złotych. Mandat radnego otrzyma 15 osób.
( Publikacja: 10.06.2019 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
W Letnicy powstanie Rada Dzielnicy. Mieszkańcy zdecydowali 9 czerwca, kto otrzyma mandat radnego
W Letnicy powstanie Rada Dzielnicy. Mieszkańcy zdecydowali 9 czerwca, kto otrzyma mandat radnego
Fot. Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

 

9 czerwca w jedynym w Letnicy lokalu wyborczym, który znajdował się w siedzibie Gdańskiej Organizacji Turystycznej przy ul. Uczniowskiej 22, pojawiło się 156 wyborców. 155 z nich oddało ważny głos. Uprawnionych do głosowania było natomiast 1047 osób.

W wyborach do Rady Dzielnicy bardzo ważna jest frekwencja osób głosujących. Zgodnie z lokalnym prawem, jeżeli w wyborach wzięło udział mniej niż 14 proc. uprawnionych mieszkańców danej dzielnicy to Rada będzie miała do wykorzystania na rzecz dzielnicy 12 złotych w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Jeżeli frekwencja wyniosła od 14 do 16 proc. - wówczas będzie to 15 zł "na głowę". Jeżeli w wyborach w danej dzielnicy uczestniczyło ponad 16 proc. mieszkańców, to Rada Dzielnicy będzie miała do dyspozycji 18 zł na każdego mieszkańca.

W związku z tym, że w wyborach w Letnicy wzięło udział 14,9 proc. wyborców, do kasy RD trafi każdego roku w tej kadencji (2019-2024) 18,7 tys. złotych.

Pieniądze z budżetów RD mogą być wydawane m.in. na działania integracyjne, w tym organizację festynów dla mieszkańców, ale też na tzw. twarde inwestycje, w tym montaż miejskich mebli czy urządzeń na placach zabaw. W razie potrzeby dzielnicowi radni interweniują w konkretnych sprawach w urzędach, np. w sprawie pilnego, zdaniem mieszkańców, remontu ulicy. Analizują też często miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego i konsultują je z mieszkańcami.

 

Kto otrzymał mandat radnego dzielnicy Letnica?

Adrian Kowalczyk

Marzena Kolmer

Edyta Habkowska

Małgorzata Bury

Paweł Zubrzycki

Teresa Adamczyk

Katarzyna Kozicińska

Sandra Wrzosek

Kamil Kolmer

Anna Mikołajczak

Kinga Adamczewska

Marek Korolkiewicz

Magdalena Terlecka

Adrian Habkowski

Bogdan Żmudzki

Najwięcej głosów poparcia otrzymał Adrian Kowalczyk (39 głosów), najmniej (po 2 głosy) - dwóch kandydatów: Bogdan Żmudzki i Adrian Habkowski.

 

Powszechne wybory do gdańskich Rad Dzielnic odbyły się 24 marca br. Letnica była jedyną dzielnicą, w której kandydatom na radnych nie udało się zebrać w wyznaczonym wcześniej terminie (22 lutego br.) wymaganej minimalnej liczby podpisów poparcia, w związku z czym wyborów nie przeprowadzono tutaj 24 marca br. Odbyły się one natomiast w pozostałych 34 dzielnicach. Część mieszkańców postanowiła jednak nie poddawać się i zawalczyć o powstanie takiej rady także tutaj. W związku z tym, że nie udało się spełnić wszystkich wymagań do przeprowadzenia wyborów w marcu, aby móc je przeprowadzić w innym terminie, uruchomiona została procedura obowiązująca w przypadku powoływania Rady po raz pierwszy. Mieszkańcy musieli zebrać podpisy poparcia dla utworzenia Rady Dzielnicy od minimum 10 proc. mieszkańców danej dzielnicy. W Letnicy mieszka obecnie około 1,3 tys. osób, dlatego zebrać należało przynajmniej 130 podpisów.

Jedną z inicjatorek "walki" o RD była Edyta Habkowska. W niedzielny wieczór, kiedy ogłoszono wyniki wyborów, podziękowała na Facebooku mieszkańcom za udział w nich. - Jesteście Wielcy, wielki szacun dla Was. Żeby nie Wy, nie byłoby Nas - napisała Edyta Habkowska.