• Start
  • Wiadomości
  • Leczenie stomatologiczne tylko dla pacjentów z bólem. Wizyty co godzinę

Leczenie stomatologiczne tylko dla pacjentów z bólem. Wizyty co godzinę

Jedyne w Gdańsku Pogotowie Stomatologiczne jest oblegane przez pacjentów. Wiele gabinetów stomatologicznych w Gdańsku nie przyjmuje już pacjentów, a te które nie zdecydowały się na zamknięcie, przyjmują tylko z pacjentów z bólem, pod warunkiem że nie mają objawów przeziębienia. 
18.03.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
stomatoloooodoooo
Pogotowie Stomatologiczne przy ulicy Kazimierza Górskiego w Gdańsku przyjmuje pacjentów z bólem zęba i bez objawów przeziębienia 
Dominik Paszliński/gdansk.pl

 

“Zgodnie z zaleceniami NFZ wszystkie placówki Gabinety Stomatologiczne SKIM czasowo ograniczają swoją działalność tylko do przyjmowania pacjentów z bólem, którzy wcześniej zostali zapisani przez rejestrację na konkretną godzinę. Wszyscy będą wpuszczani do gabinetu pojedynczo, jeśli to konieczne z opiekunem prawnym. Pacjenci niezarejestrowani oraz posiadający jakiekolwiek objawy przeziębienia nie będą przyjmowani” - taki komunikat umieściły na swoim profilu FB Gabinety Stomatologiczne SKIM w Gdańsku.  

Należy do nich gabinet stomatologiczny przy ulicy Kazimierza Górskiego 1 w Gdańsku, który w czasach przez koronawirusem dyżurował w trybie nocnej i świątecznej opieki medycznej i obecnie pełni taką rolę - to znaczy pracuje w weekendy całodobowo, od poniedziałku do piątku od godz. 19.00 do 7.00 rano, ale obecnie przyjmuje tylko pacjentów z bólem i bez objawów przeziębienia.

- Najpierw trzeba do nas zadzwonić i zapisać się na wizytę - podkreśla Paulina Bielawska, higienistka z Gabinetów Stomatologicznych SKIM w Gdańsku. - Po wywiadzie dotyczącym objawów przeziębienia, pacjenci są zapisywani na wizytę. Zapisujemy pacjentów co godzinę, żeby nie kontaktowali się ze sobą podczas obecności w przychodni.  

Gabinet przy ulicy Kazimierza Górskiego  jako pracujący w trybie pogotowia stomatologicznego jest oblegany przez pacjentów, na wizytę próbują umówić się pacjenci z Pszczółek, Starogardu Gdańskiego i innych odległych od Gdańska okolic, ponieważ wiele przychodni w Gdańsku, podobnie jak w całej Polsce zamknęło się na czas zagrożenia epidemicznego.  

- Przychodnia jest zamknięta do końca marca 2020 roku, dyżurujemy przy telefonie, żeby informować o tym pacjentów - usłyszeliśmy w przychodni w Nowym Porcie przy ulicy Wyzwolenia w Gdańsku. - Dzwonimy też do pacjentów z informacją o przełożeniu zabiegów planowych. 

 

Pacjentów z bólem przyjmuje też Przychodnia Stomatologiczna Copernicus (dawna Wojewódzka Przychodnia stomatologiczna przy Alei Zwycięstwa w Gdańsku). 

- Po umówieniu się telefonicznym przyjmujemy pacjentów z bólem - mówi Liliana Grąbkowska z sekretariatu przychodni Copernicus. - Na parterze przychodni w stworzonej na obecne potrzeby dobrze zabezpieczonej rejestracji pacjenci przechodzą ścisłą kontrolę, po weryfikacji czy są na pewno bólowi jest mierzenie temperatury. Pacjenci, którzy nie są zarejestrowani telefonicznie, nie wejdą. Pracujemy krócej od godz. 8.00 do godz. 15.00. Co do zabiegów planowych dzwonimy i informujemy, że są przełożone przynajmniej na dwa tygodnie później. 

Telefony urywają się też w Uniwersyteckim Centrum Stomatologicznym w Gdańsku, w kolejce na połączenie czeka nieraz kilkanaście osób, ale tak właśnie będzie przez najbliższe tygodnie nie tylko w tej przychodni. 

Uniwersyteckie Centrum Stomatologiczne też przestawiło się na przyjmowanie pacjentów tylko z bólem i zawiesiło przyjmowanie pacjentów a wszystkie zarejestrowane na ten czas wizyty są odwołane. Pacjenci z bólem mogą zgłaszać się do Poradni Stomatologii Zachowawczej, Stomatologii Dziecięcej i Rodzinnej (od poniedziałku do czwartku w godz. 8.00 - 18.00, w piątek godz. 8. 00 -14.00), w Poradni Chirurgicznej (od godz. 8.00 do 14.00 w czwartek od godz. 8.00 - 18.00)