• Start
  • Wiadomości
  • "Wszystkie Strony Miasta". Znani specjaliści o leczeniu nowotworów na Pomorzu

"Wszystkie Strony Miasta". Znani specjaliści o leczeniu nowotworów na Pomorzu

4 lutego obchodzimy Światowy Dzień Walki z Rakiem. O przyczynach chorób nowotworowych, systemie ochrony zdrowia na Pomorzu i o tym, jak chronić własne zdrowie, w programie „Wszystkie Strony Miasta” rozmawiali goście - dr Monika Nowaczyk, dyrektor medyczna Wojewódzkiego Centrum Onkologii w Gdańsku oraz prof. Jacek Jassem, kierownik Kliniki Onkologii i Radioterapii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
04.02.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Nz. dr Monika Nowaczyk, dyrektor medyczna Wojewódzkiego Centrum Onkologii w Gdańsku i prof. Jacek Jassem, kierownik Kliniki Onkologii i Radioterapii Gdańskiego
Nz. dr Monika Nowaczyk, dyrektor medyczna Wojewódzkiego Centrum Onkologii w Gdańsku i prof. Jacek Jassem, kierownik Kliniki Onkologii i Radioterapii Gdańskiego
zdj. Jerzy Pinkas/gdansk.pl


Światowy Dzień Walki z Rakiem został ustanowiony w 2000 roku podczas Światowego Szczytu Walki z Rakiem w Paryżu. Jego celem jest zmniejszenie śmiertelności z powodu nowotworów, przede wszystkim dzięki działaniom edukacyjnym i wpływaniu na decydentów pracujących w ochronie zdrowia. W województwie pomorskim zachorowalność na nowotwory należy do najwyższych w kraju.

- Jesteśmy na trzecim, czwartym miejscu w Polsce pod względem zachorowalności na nowotwory złośliwe – mówi dr Monika Nowaczyk, dyrektor medyczna Wojewódzkiego Centrum Onkologii w Gdańsku. - Trudno wskazać przyczyny. Prowadzono różne badania. Nasza ludność jest napływowa. Nowotwory nie rozwijają się w ciągu roku czy dwóch lat 

- My możemy posługiwać się tylko tymi danymi, które zgłoszą lekarze - dodał prof. Jacek Jassem, kierownik Kliniki Onkologii i Radioterapii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Jeśli te dane nie są pełne, to zachorowalność na papierze wygląda na mniejszą. W województwie pomorskim zbierania danych od lat prowadzone jest bardzo dobrze. Dosyć szczelny jest ten system, co też w pewien sposób, w sensie statystycznym, zwiększa tę zachorowalność.

W dużych miastach w kraju znajduje się zazwyczaj duży szpital onkologiczny. W Gdańsku jest inaczej. Klinika onkologii jest częścią Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego. Jednak, jak podkreślali goście programu, sytuacja w której klinika onkologiczna działa w ramach dużego szpitala może stanowić atut leczenia. Pacjenci z chorobami nowotworowymi często bowiem, choćby z powodu podeszłego wieku, cierpią na wiele różnych schorzeń, a pełną pomoc mogą uzyskać w jednej wielospecjalistycznej placówce. W województwie pomorskim działają Wojewódzkie Centrum Onkologii „Copernicus”, są też oddziały onkologii klinicznej w Szpitalu UCK, w Szpitalu w Słupsku, w Gdyni w Szpitalu Morskim im. PCK (Szpitale Pomorskie).

Goście programu zwrócili uwagę na różne czynniki mające wpływ na zachorowalność, wśród których najważniejsze to: palenie papierosów, dieta i tryb życia. Często bardzo wiele zależy od nas samych.

- Od lat mówię, że w wypadku chorób nowotworowych hasło „twoje zdrowie - w twoich rękach” ma duże zastosowanie. Ponad połowa chorób nowotworowych związana jest z naszym stylem życia lub dietą. Tutaj możemy dla siebie bardzo wiele zrobić – powiedział prof. Jacek Jassem, przywołując europejski kodeks walki z rakiem.

Kodeks, co jakiś czas aktualizowany, jest zbiorem zasad, których przestrzeganie pomaga w utrzymaniu zdrowia i zmniejszeniu ryzyko zachorowania na chorobę nowotworową.

grafika-rak(1)


Goście tłumaczyli, że w walce z rakiem przez ostatnie lata wiele zmieniło się na lepsze - i w regionie, i w Polsce - ale wciąż potrzeby są duże. Wskazywali tu nie tylko na nowe wyposażenie w specjalistyczny sprzęt szpitali czy przychodni, ale też w cały system przyspieszający czas leczenia. Ważną zmiana jest na przykład powoływanie wyspecjalizowanych unitów, które zajmują się leczeniem określonych nowotworów złośliwych. W ich ramach pacjent, prawie bez skierowania, przechodzi całą ścieżkę leczenia i wsparcia. Takie unity istnieją też u nas, na przykład w leczeniu raka piersi.

- My na to patrzymy z boku i wydaje nam się, że ten czas się skraca - mówi dr Monika Nowaczyk. - Natomiast patrząc z pozycji pojedynczego człowieka, który dowiedział się, że ma nowotwór, to on chciałby zacząć od jutra, a czasami trzeba zrobić dodatkowe badania. Często naszym zadaniem jest wytłumaczenie choremu, że tu chodzi o jak najlepsze dobranie leczenia. 

Prof. Jacek Jassem zakończył program apelem i przypomnieniem, że wielu chorym można teraz skutecznie pomóc.

- Pamiętajmy o tym, że po pierwsze raka w dużym stopniu można uniknąć, a po drugie raka można teraz coraz skuteczniej leczyć. I to jest dobra wiadomość. W tej chwili ponad połowę chorych na nowotwory można wyleczyć.


Zobacz zapis programu: