Lechia Gdańsk oficjalnie przejęta przez Mada Global. Najważniejsze: sukces drużyny i budowa centrum treningowego

Spółka FOOTBALL CULTURE POLAND sp. z o.o. sfinalizowała przejęcie 95 procent akcji Lechia Gdańsk S.A. - w piątek, 18 sierpnia, potwierdził fundusz inwestycyjny Mada Global ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Tymczasem w niedzielę, 20 sierpnia, zespół Biało-Zielonych zagra w kolejnym meczu pierwszej ligi, tym razem na wyjeździe z Resovią Rzeszów.
18.08.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Piłkarze w zielonych strojach stoją w kółku na murawie. W tle trybuny stadionu
Nowi właściciele Lechii Gdańsk zapowiadają, że w pierwszej kolejności chcą się skupiać na osiągnięciu sukcesu pierwszej drużyny
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

Zmiana właścicieli Lechii

– Mogę potwierdzić, że dziś, w piątek, 18 sierpnia 2023, spółka FOOTBALL CULTURE POLAND sp. z o.o. sfinalizowała przejęcie 95 procent akcji Lechia Gdańsk S.A. Jednocześnie przyjęte zostały rezygnacje dwóch członków Rady Nadzorczej Lechia Gdańsk S.A., pani Adriany Mandziara i pana Adama Mandziara – poinformował Paolo Urfer, który od 6 lipca jest prezesem gdańskiego klubu. 

Paolo Urfer pełni także funkcję project managera oraz głównego inwestora Mada Global, funduszu inwestycyjnego ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

95 procent akcji zostało odkupione od poprzednich właścicieli, czyli Adama Mandziary i Philippa Wernze, syna zmarłego kilka miesięcy wcześniej Franza Josefa Wernze, szefa firmy ETL Gruppe. Według medialnych doniesień przejęcie kosztowało 4,1 mln euro.

Pozostałe 5 procent akcji należą do kilkudziesięciu osób fizycznych oraz Stowarzyszenia Kibiców Lechii Gdańsk "Lwy Północy".

Co z tą Lechią? Lechia to zgroza czy wielki potencjał? Rozmowa Agnieszki Michajłow

Początek nowej ery dla klubu

Nowi właściciele tuż po rozpoczęciu tegorocznych rozgrywek zapowiadali, że pierwszym celem Lechii jest awans do ekstraklasy. Teraz - po oficjalnym przejęciu klubu - mówią także budowie centrum treningowego. 

– To początek nowej ery dla klubu – zapowiada Paolo Urfer. – Oczywiście, będziemy się skupiać na osiągnięciu sukcesu pierwszej drużyny, ale także na stworzeniu nowego centrum treningowego, które zostanie zbudowane w latach 2024-2025 i pozwoli nam na rozwijanie nowej generacji talentów piłkarskich w Gdańsku i w regionie.

Lechia obecnie - po czterech meczach - zajmuje szóste miejsce w tabeli pierwszej ligi. Na koncie ma dwa zwycięstwa, remis i porażkę. W niedzielę, 20 sierpnia, gra kolejny mecz ligowy, tym razem na wyjeździe z Resovią Rzeszów. 

Fundusz z Emiratów potwierdził, zakup klubu. Wiadomo też, dlaczego wybrali Gdańsk