Lechia. Fundusz z Emiratów potwierdził, zakup klubu. Wiadomo też, dlaczego wybrali Gdańsk

Fundusz Mada Global ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich w czwartek, 6 lipca, oficjalnie potwierdził decyzję o nabyciu udziałów większościowych w Lechii Gdańsk. Komunikat zapowiada rewolucję: wejście funduszu do świata polskiej piłki nożnej ma być przeprowadzone z zachowaniem najwyższych standardów i profesjonalizmu, a celem jest długofalowa budowa silnego klubu. Mada Global zaznacza, że miał liczne propozycje z Polski, ale wybór padł na Gdańsk, bo Lechia to “wspaniały klub z pięknego miasta”. - Naszym pierwszym celem jest powrót do ekstraklasy - zapowiada Paolo Urfer z Mada Global.
06.07.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Zdjęcie przedstawia tłum kibiców na trybunie stadionu, którzy stoją unosząc w górę biało-zielone szaliki z napisami Lechia Gdańsk. Szaliki trzymane są przez wszystkich oburącz
Kibice Lechii od 1945 roku czekają na tytuł Mistrza Polski. Na razie gdański klub zdecydowanie nie daje podstaw do optymizmu - czy wejście inwestora ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich stwarza zupełnie nowe perspektywy?
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Oświadczenie funduszu Mada Global w sprawie kupna Lechii

Opublikowane w czwartek, 6 lipca, oświadczenie Mada Global znalazło się na stronie Lechii w dwóch wersjach językowych: polskiej i angielskiej. Brzmi ono następująco:

MADA GLOBAL FUND FOR INCOME OPPORTUNITIES („MADA GLOBAL”) - fundusz inwestycyjny private equity, działający w oparciu o regulacje organów nadzoru finansowego Zjednoczonych Emiratów Arabskich (znajdujący się na 34. miejscu listy Securities and Commodities Authorities) - zgodził się na wszystkie warunki transakcji, w wyniku której stanie się nowym właścicielem polskiego klubu piłkarskiego Lechia Gdańsk.

W celu zrealizowania tej inwestycji MADA GLOBAL stworzyła w Warszawie w pełni należącą do niej spółkę FOOTBALL CULTURE POLAND sp. z o.o. (“FCP”), której CEO został Paolo Urfer. Pełni on także funkcję project managera oraz głównego inwestora MADA GLOBAL.

Pozycja MADA GLOBAL jako zaufanej instytucji finansowej w ZEA oznacza, że wejście funduszu do świata polskiej piłki nożnej przeprowadzone zostanie z zachowaniem najwyższych standardów i profesjonalizmu, a także z myślą o stworzeniu długoterminowej wartości, zapewnieniu wsparcia lokalnej społeczności oraz powodów do dumy kibicom.

- Wiele klubów - zarówno z Ekstraklasy, jak i Fortuna I Liga - okazało nam wielkie zainteresowanie. Wybraliśmy Lechię Gdańsk, która jest wspaniałym klubem z pięknego miasta, a naszym pierwszym celem będzie awans do Ekstraklasy. Teraz zamierzamy intensywnie pracować nad przygotowaniem drużyny do sezonu 2023/2024 - komentuje Paolo Urfer.

Sytuacja w Lechii - jak długo potrwa procedura sprzedaży. AKTUALIZACJA

Lechia na nowo - kto jest teraz prezesem klubu

Od czwartku, 6 lipca, funkcjonuje nowy zarząd klubu - jego skład powołano w wyniku głosowania Rady Nadzorczej Spółki Lechia Gdańsk S.A.

  • Prezesem Zarządu Spółki został nowo powołany do jego składu Paolo Urfer
  • Wiceprezesem jest Yazan M. S. Saoudi
  • dotychczasowy Prezes Zarządu - Zbigniew Ziemowit Deptuła - objął stanowisko członka zarządu 

Lechia wygrała szczęśliwy los na loterii?

Pojawienie się nowego inwestora jest jedyną szansą, by nie tylko uratować Lechię przed katastrofą finansową i organizacyjną, ale w krótkim czasie zbudować perspektywy rozwojowe.

W tej chwili sytuacja jest wręcz dramatyczna. Już 22 lipca Lechia ma zagrać swój pierwszy ligowy mecz z Chrobrym w Głogowie i jeśli nic się nie zmieni, będzie to sportowa kompromitacja gdańszczan. Z drużyny odeszli najlepsi i najbardziej doświadczeni zawodnicy, klubu nie było bowiem stać na ich utrzymanie. Obecnie na treningi przychodzi 12 zawodników, z czego połowa to młodzi wychowankowie, którzy nie mają żadnego doświadczenia ligowego. Z braku pieniędzy nie było obozu przygotowawczego w Cetniewie. Media informowały, że raz zabrakło nawet środków na paliwo do autobusu, który wozi drużynę na treningi.

Kiedy sprzedaż klubu stanie się faktem?

W tej chwili mamy jasne deklaracje obu stron zakończonych negocjacji, że Lechia zmienia właściciela. Potwierdziła to zarówno spółka zarządzająca dotąd Lechią, jak i fundusz Mada Global, który ma być nabywcą klubu. Formalnie trzeba dopełnić jeszcze wymagane procedury. Mniejszościowi udziałowcy Lechii (5 proc.) muszą być powiadomieni o sprzedaży listem poleconym i będą mieli wówczas dwa tygodnie na ewentualne zgłoszenie własnej oferty na zasadzie pierwokupu, co jest raczej opcją teoretyczną.

Zmiana właściciela ma potrwać kilka tygodni. W lipcu formalności powinny być już załatwione - wówczas przekonamy się, co zapowiedzi Mada Global oznaczają w praktyce.   

 

TV

100-lecie ulicy Krętej