Drugi przegrany sparing Lechii na zgrupowaniu w Turcji, z klubu odchodzi Christian Clemens

Piłkarze Lechii w tureckim Side przygotowują się do wiosennych meczów ekstraklasy. W niedzielę, 15 stycznia, zmierzyli się z Crveną Zvezdą Belgrad, mistrzem Serbii. Przegrali 1:3 a jedynego gola dla gdańszczan zdobył Jarosław Kubicki. Gdański klub poinformował, że zawodnikiem Lechii nie będzie już Niemiec Christian Clemens.
15.01.2023
Piłkarz w biało-zielonej koszulce z rozłożonymi rękoma, przed nim (na wysokości klatki piersiowej) pomarańczowa piłka. Za nim piłkarz w biało-czerwone poziome pasy
Maciej Gajos w roli kapitana Lechii przeciwko Crvenie Zvezdzie Belgrad

Mistrz Serbii lepszy od Lechii

Zespół Lechii Gdańsk w środę, 11 stycznia, przegrał w Turcji z siódmym aktualnie zespołem ligi rumuńskiej Petrolul Ploieşti 0:2. W niedzielę, 15 stycznia, rywal był jeszcze bardziej wymagający: mistrz Serbii.

Trener Marcin Kaczmarek na prawej obronie postawił na Jakuba Bartkowskiego a w ataku na Conrado, Kacpra Sezonienko i Łukasza Zwolińskiego.

W 14. minucie gola dla Serbów strzałem z szóstego metra zdobył Osman Bukari. Kilka minut później mogło być 0:2, ale na posterunku był Dusan Kuciak. W 18. minucie szansa gdańszczan: z prawej strony w pole karne zagrał Sezonienko, Maciej Gajos "z pierwszej" uderzył ... słupek.

W 39. minucie bardzo aktywny Conrado był faulowany z boku boiska, do rzutu wolnego podszedł Gajos. Kapitan Lechistów posłał piłkę na piąty metr, Milan Borjan wypiąstkował przed pole karne. Tam do piłki dopadł Jarosław Kubicki, który bez namysłu uderzył w kierunku bramki i po koźle oraz małym rykoszecie piłka wpadła do siatki.

Po zmianie stron trener Kaczmarek wprowadził kilka zmian, nie przyniosło to efektów w postaci goli. Te zdobywali za to mistrzowie Serbii, jeden przy pomocy gdańszczan. W 71. minucie Rafał Pietrzak próbował przeciąć tor lotu piłki, ale niefortunnie trafił do własnej bramki.

W 81. minucie piłkę przed własnym polem stracił Jan Biegański i po natychmiastowym podaniu do Kingsa Kangwy, Michał Buchalik musiał skapitulować po raz drugi.

Piłkarze Crveny Zvezdy wygrali zasłużenie. Biało-Zielonych w Turcji czeka jeszcze sparing z zespołem z ligi czeskiej.

Lechia Gdańsk – Crvena Zvezda Belgrad 1:3 (1:1)

• 0:1 – Osman Bukari (14′)
  • 1:1 – Jarosław Kubicki (39′)
  • 1:2 – Rafał Pietrzak (71′, gol samobójczy)
  • 1:3 – Kings Kangwa (80′)
Lechia w pierwszej połowie: Kuciak - Bartkowski, Maloča, Nalepa, Pietrzak, Kubicki - Tobers, Gajos - Conrado, Sezonienko, Zwoliński
Lechia w drugiej połowie: Kuciak (61′ Buchalik) - Bartkowski (82′ Brzęk), Maloča, Nalepa (61′ Castegren), Pietrzak - Kubicki, Tobers (61′ Biegański), Terrazzino, Piła - Sezonienko (69′ Diabaté), F. Paixão

Piłkarz w biało-zielonym stroju na boisku
Christian Clemens pobytu w Lechii nie zaliczy do udanych

Christian Clemens nie dokończy kontraktu w Lechii

- Znam Christiana od wielu lat. Wiem, że to zawodnik, który pomoże nam w realizacji naszych celów - przekonywał trener Tomasz Kaczmarek niewiele ponad rok temu. Wówczas - w czwartek, 3 lutego 2022 roku - do zespołu Lechii Gdańsk dołączył niespełna 31-letni niemiecki napastnik Christian Clemens. Kontrakt został podpisany do czerwca 2023 roku.

I ten kontrakt przestał obowiązywać przed czasem. W niedzielę, 15 stycznia, gdański klub poinformował o jego rozwiązaniu za porozumieniem stron.

Niemiec rozegrał w biało-zielonych barwach 26 meczów, w których strzelił jedną bramkę.

– Chcę podziękować Christianowi za reprezentowanie barw Lechii. Z pewnością i klub, i sam zawodnik, oczekiwali więcej po tym pobycie, ale dyspozycja na boisku to często składowa wielu czynników. Życzę Christianowi i jego rodzinie wszystkiego dobrego na przyszłość – powiedział dyrektor sportowy Lechii, Łukasz Smolarow.