
2020 był Rokiem Lecha Bądkowskiego
Lech Bądkowski (1920-1984) był pisarzem, publicystą, działaczem społecznym. Współtworzył podstawy samorządności na Pomorzu, cieszył się autorytetem wśród działaczy demokratycznej i niepodległościowej opozycji w PRL, których wspierał radami i doświadczeniem.
W październiku 2019 roku Rada Miasta Gdańska ustanowiła 2020 rok Rokiem Lecha Bądkowskiego. Uchwała została przyjęta jednogłośnie.
2020 Rok Lecha Bądkowskiego - specjalna podstrona na gdansk.pl
Dzieła Lecha Bądkowskiego dostępne online
Spotkanie wspomnieniowe o Lechu Bądkowskim
W tym roku przypada 103. rocznica urodzin i 39. rocznica śmierci Lecha Bądkowskiego. Z tej okazji Fundacja Samorządność im. Lecha Bądkowskiego, Klub Tygodnika Powszechnego Trójmiasto oraz Oliwski Ratusz Kultury zapraszają na spotkanie, podczas którego zaproszeni goście opowiedzą o człowieku, który patronuje szkołom, ulicom, tramwajowi, fundacji.
Spotkanie odbędzie się w czwartek, 2 lutego, o godz. 18.00 w Oliwskim Ratuszu Kultury w Gdańsku przy ul. Opata Jacka Rybińskiego 25.
Transmisja ze spotkania na stronie Fb i na kanale YouTube Fundacji Samorządność oraz na www.gdansk.pl.
Goście spotkania
Swoimi wspomnieniami, często bardzo osobistymi, podczas spotkania podzielą się osoby, które znały Lecha Bądkowskiego i współpracowały z nim.
Uczestnicy spotkania:
- Alina Kietrys - dziennikarka, krytyczka literacka, pedagożka
- Aleksander Hall – historyk, publicysta, działacz polityczny
- Maria Mrozińska – dziennikarka, producentka filmowa
- Bożena Ptak – poetka, pedagożka
Rozmowę poprowadzi Sławina Bądkowska-Kosmulska, córka Lecha Bądkowskiego.
Podczas spotkania pokazany zostanie fragment filmu-spektaklu, który został przygotowany przez II Społeczną Szkołę Podstawową Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Gdańsku pt. „Z Lechem Bądkowskim, duchami, demonami, historią, po pomorskiej ziemi” według scenariusza Bożeny Ptak i w reżyserii Ireny Sawickiej.

Kim był Lech Bądkowski
Lech Bądkowski (ur. 24 stycznia 1920 w Toruniu, zm. 24 lutego 1984 w Gdańsku). W młodości był żołnierzem Września 1939, potem Cichociemnym. W 1956 roku współtworzył Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie, w którym działał do końca życia. Był założycielem i pierwszym prezesem Klubu „Pomorania”, który uważał za podchorążówkę ruchu społecznego. Przez wiele lat (1957-1966) był prezesem oddziału gdańskiego Związku Literatów Polskich.
W sierpniu 1980 roku jako pierwszy intelektualista znalazł się w Stoczni Gdańskiej i aktywnie uczestniczył w obradach jako członek Prezydium i rzecznik prasowy Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego, potem Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego w Gdańsku. Był jednym z sygnatariuszy Porozumień Sierpniowych. Od października 1980 do listopada 1981 roku był redaktorem dodatku „Samorządność” w „Dzienniku Bałtyckim”, a od listopada 1981 do wprowadzenia stanu wojennego redaktorem naczelnym tygodnika „Samorządność” (sygnowanego przez ZR Gdańsk „Solidarności”). Był współzałożycielem i przewodniczącym Klubu Myśli Politycznej im. Konstytucji 3 Maja w Gdańsku, który powstał wiosną 1981 r.
Pośmiertnie wyróżniony tytułem Honorowego Obywatela Gdańska (2000). Odznaczony Orderem Virtuti Militari jako żołnierz Polskich Sił Zbrojnych w Wlk. Brytanii (1941); Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1965); pośmiertnie Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski (2006), Krzyżem Wolności i Solidarności (2015).
Dzieła Lecha Bądkowskiego na stronie bibliotekacyfrowa.euBałtycka Biblioteka Cyfrowa jest prowadzona przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną im. Josepha Conrada Korzeniowskiego w Gdańsku oraz Miejską Bibliotekę Publiczną im. Marii Dąbrowskiej w Słupsku. To na tej stronie trzy lata temu - w setną rocznicę urodzin Lecha Bądkowskiego - powstała kolekcja pod nazwą „Lech Bądkowski”. Twórczość Lecha Bądkowskiego bezpłatnie w Bałtyckiej Bibliotece Cyfrowej |