• Start
  • Wiadomości
  • Kursowanie “rowerowej” linii autobusowej 258 i dwóch innych zawieszone. Wrócą wiosną

Kursowanie “rowerowej” linii autobusowej 258 i dwóch innych zawieszone. Wrócą wiosną

Od 23 października zawieszone zostało sezonowo (tj. na okres jesieni i zimy) kursowanie linii autobusowych 258 oraz 622 i 606. Pierwsza z nich dedykowana jest rowerzystom i jeździ tunelem pod Martwą Wisłą, druga kursowała do ZOO, trzecia na Westerplatte. ZTM zapewnia cyklistom alternatywne połączenie pod rzeką.
23.10.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Autobus linii 258 w sezonie wyposażony był również w dodatkową przyczepę rowerową

Do tej pory autobusy linii 258 woziły rowerzystów przez tunel przez cały rok. Teraz Zarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku, na podstawie monitoringu zainteresowania użytkowników przejazdami na tej trasie, podjął decyzję o zawieszeniu kursów na okres jesienno-zimowy.

- Powodem czasowego zawieszenia funkcjonowania linii 258 było nikłe napełnienie pojazdów w miesiącach jesienno-zimowych - tłumaczy Sebastian Zomkowski, z-ca dyrektora ds. przewozów ZTM w Gdańsku. - Bywały dni, że na jednym kursie podróżował tylko jeden pasażer przewożący rower, a w skali całego dnia przeważały puste kursy. O ile wiosną, w typowy dzień powszedni, w skali całego dnia przewożonych było przeciętnie około 13 rowerów, o tyle zimą średnio przewożono przeciętnie do pięciu rowerów w skali całego dnia. Dlatego podjęliśmy decyzję o przesunięciu pracy przewozowej z tej linii na bardziej obleganą linię, zwiększając tam liczbę połączeń. Przejazd z rowerem pod Martwą Wisłą będzie więc wciąż możliwy.

Mowa o drugiej linii autobusowej obsługującej tunel - nr 158. O ile obecnie w porannych godzinach szczytu w dni robocze (między godz. 6.00 a 8.00 rano) autobus 158, kursujący od ul. Zimnej na Stogach w kierunku Dworca PKP Gdańsk Wrzeszcz via tunel, jeździ co 20 minut, od teraz do wiosny na tej linii będą realizowane w tym czasie dwa dodatkowe kursy - zmiany wejdą w życie w ciągu kilku najbliższych dni.


23 października 2017 r. - komunikat dla rowerzystów na przystanku przed tunelem

We flocie pojazdów obsługujących linię 158 wykorzystywane mają być teraz autobusy z wewnętrznymi wieszakami na rowery, które pozwalają na jednorazowe przewiezienie ośmiu jednośladów (przesunięte z obsługi linii 258).

Jeśli chodzi o kursowanie autobusu linii 158 w popołudniowych godzinach szczytu, póki co dodatkowe kursy nie są przewidywane.

- Wynika to z mniejszego zainteresowania “rowerowych” pasażerów powrotem z pracy na pokładzie autobusu - mówi Zygmunt Gołąb, rzecznik prasowy ZTM w Gdańsku. - Sytuację będziemy monitorować na bieżąco i w razie potrzeby również o tej porze zwiększymy liczbę kursów.


Z rozkładu jazdy ZTM na okres jesienno - zimowy znikną także autobusy linii 622 (trasa Oliwa - ZOO) oraz linii 606 (z Wałów Piastowskich na Westerplatte), ten drugi przestanie funkcjonować tydzień później - 29 października. TV

Drugi dzień festiwalu FETA 2024