Kontynuacja Budżetu Obywatelskiego. Pielęgnacja blisko 130 drzew przy ulicach Łąkowej i Wróblej

Gdański Zarząd Dróg i Zieleni zadba o warunki wzrostu i dobrostan blisko 130 drzew rosnących przy ulicach Łąkowej i Wróblej. Zabiegi obejmują m.in. uformowanie mis sadzeniowych, szczepionki mikoryzowe oraz cięcia pielęgnacyjne wraz z usunięciem odrostów korzeniowych. Kuracja nie tylko wzmocni drzewa, ale także poprawi aktywność biologiczną gleby, w której rosną.
24.07.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Drzewa w szpalerze przy ulicy
Szpaler drzew przy ul Łąkowej
fot. GZDiZ

Projekt Budżetu Obywatelskiego

Zabiegi obejmujące 117 starszych oraz 9 młodych jarzębów rosnących w Śródmieściu to kontynuacja jednego z zeszłorocznych projektów Budżetu Obywatelskiego. Mieszkańcy zdecydowali o przeznaczeniu środków na pielęgnację starodrzewu oraz na nowe nasadzenia w dzielnicy.

Dzięki temu w ubiegłym roku Gdański Zarząd Dróg i Zieleni posadził 9 jarzębów mącznych, które tego lata wraz ze 117 dwudziestoletnimi jarzębami szwedzkimi poddane zostaną zabiegom pielęgnacyjnym.

Holistyczna pielęgnacja krok po kroku…

Na początek uformowane zostają misy sadzeniowe wokół starszych drzew. Dzięki temu absorpcja i retencja wody będą efektywniejsze. Kolejnym krokiem na drodze do poprawy warunków śródmiejskich jarzębów jest mikoryzacja. Zabieg polega na doglebowej aplikacji żywej grzybni jak najbliżej systemów korzeniowych drzew. W skład mikoryzowej szczepionki wchodzą m.in.: bakterie asocjacyjne wspomagające odporność drzew, pożyteczne grzyby zwalczające szkodniki a także bakterie azotowe, które dostarczą drzewom potrzebnego do właściwego rozwoju pierwiastka. Grzybnia zwiększy powierzchnię chłonną korzeni, ułatwi zdobywanie cennych substancji pokarmowych a także pomoże łagodzić skutki suszy.

Następnym krokiem będzie dokładny oprysk wszystkich drzew kwasami humusowymi. Poprawi się dzięki temu żyzność gleby – oprysk wzbogaci ją o cenne mikroelementy oraz substancje odżywcze. Następnie przystąpimy do ściółkowania powierzchni wokół starszych drzew. Ręcznie odchwaszczone misy sadzeniowe (w sumie ponad 180 m²) wypełnimy ok. 5-7 centymetrową warstwą mulczu. Ściółka użyźni i spulchni glebę, dzięki czemu w obrębie największej aktywności korzeni poprawi się cyrkulacja powietrza a woda i składniki odżywcze będą łatwiej dostępne.

Starsze drzewa wymagają również cięć pielęgnacyjnych. Zabieg jest konieczny dla prawidłowego rozwoju zdrowych koron o pokroju charakterystycznym dla tego gatunku. Wykonamy zarówno cięcia formujące, jak i cięcia sanitarne, czyli usuwanie pędów, suchych gałęzi oraz odrostów pniowych i korzeniowych. Przez całe lato starodrzew będzie też nawadniany - do 30 września jarzęby szwedzkie zostaną podlane dziesięciokrotnie.

…dla dobra drzew

Wykonywanie zabiegów pielęgnacyjnych będzie rozłożone w czasie ze względu na ich charakter. Zaczynamy od odchwaszczania, formowania mis, mikoryzacji i oprysków. Podlewanie oraz cięcia koron będziemy wykonywać sukcesywnie do końca września. Kompleksowa kuracja nie tylko zadba o zdrowie drzew, ale też poprawi aktywność biologiczną gleby, w której rosną, co pozytywnie wpłynie na dalszy rozwój jarzębów.

 

TV

Huczne obchody 50-lecia Zaspy