• Start
  • Wiadomości
  • Kultura kontra wirus. Zostań w domu, zobacz gdańsko-pomorską ofertę w internecie

Kultura kontra wirus. Zostań w domu, zobacz gdańsko-pomorską ofertę w internecie

Wystawy muzealne, relacje z wyjątkowych koncertów czy lekcje języka kaszubskiego on-line. To tylko niektóre z propozycji, jakie miejskie i wojewódzkie instytucje kultury przygotowały na czas kwarantanny. 
20.03.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
W najbliższych tygodniach z powodu epidemii koronowirusa nie pójdziemy do kina, teatru, na debatę, ani na spotkanie autorskie (nz. publiczność w audytorium ECS). Gdańskie i pomorskie instytucje kultury są jednak nadal dostępne - przez Internet
W najbliższych tygodniach z powodu epidemii koronowirusa nie pójdziemy do kina, teatru, na debatę, ani na spotkanie autorskie (nz. publiczność w audytorium ECS). Gdańskie i pomorskie instytucje kultury są jednak nadal dostępne - przez Internet
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

Wyjątkowa sytuacja, z którą obecnie się mierzymy z powodu epidemii koronowirusa, spowodowała między innymi czasowe zawieszenie wszelkiej aktywności kulturalnej. Zamknięte są teatry, muzea, biblioteki i inne instytucje kultury.

Wiele osób spędza obecny czas w domu i właśnie z myślą o nich, instytucje przeszukują swoje zasoby i opracowują swoją ofertę internetową.

 

Na stronie www, na fejsie, na You Tube

I tak na przykład, Instytut Kultury Miejskiej zamieszcza na swoim profilu na Facebooku nagrania wszystkich wystąpień z konferencji Marketing w kulturze w latach 2016-2019, a Muzeum Gdańska udostępnia wideo z wykładami w ramach cyklu „Godzina z Gdańskiem”. Wartościowe materiały filmowe proponuje także Europejskie Centrum Solidarności, a Capella Gedanensis i Polski Chór Kameralny zachęcają do oglądania relacji z wcześniejszych koncertów.

Najmłodsi odbiorcy kultury mogą wybrać się do... wirtualnego Teatru Miniatura, i nie tylko zobaczyć spektakle dla dzieci, ale też wejść do strefy zabaw, w której można znaleźć m.in. zabawy i kolorowanki związane ze spektaklami do wydrukowania, instrukcje, jak zrobić teatralne lalki: kukłę i pacynkę do domowego teatru. 

Gdański Archipelag kultury proponuje między innymi konkurs on-line na pisankę zero waste.

Nadbałtyckie Centrum Kultury zachęca do oglądania filmów jednominutowych z pozytywnym przesłaniem, a na kanale You Tube można zaleźć opublikowane wcześniej koncerty, spektakl czy widowisko multimedialne. Z kolei Muzeum Archeologiczne w Gdańsku udostępnia materiały edukacyjne do prezentowanych w przeszłości wystaw. Gdyby ktoś chciał podszkolić się w języku kaszubskim - Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-pomorskiej w Wejherowie zaprasza na lekcje on-line.

To tylko cześć propozycji, a oferta instytucji wciąż jest aktualizowana, dlatego warto być na bieżąco.

Ponadto na stronie https://pomorskie.eu/spektakle możliwe też będzie wspólne oglądanie wybranych spektakli trójmiejskich teatrów. Pierwszy będzie spektakl Teatru Wybrzeże pt. RUSCY Radosława Paczochy w reżyserii Adama Orzechowskiego. Emisja w piątek, 20 marca o godzinie 21.00. Materiał będzie dostępny przez 24 godziny. Pełną ofertę spektakli przygotowaną przez Urząd Marszałkowski znajdziesz TUTAJ


Znajdź kulturę w sieci

Zachęcamy zatem do odwiedzenia stron internetowych i kanałów na portalach społecznościowych, poprzez które instytucje kontynuują swoją działalność. W załączniku natomiast znajdują się szczegółowe propozycje poszczególnych instytucji.

 

 

 

 

 

 

TV

Historyczna zmiana warty pod Katownią, uroczyste przysięgi przed Dworem Artusa