• Start
  • Wiadomości
  • “Księżniczka czardasza” - operetkowy hit powraca 12 maja do Opery Bałtyckiej

Do Opery Bałtyckiej powraca “Księżniczka czardasza” - historia miłości z happy endem

Premiera jednej z najbardziej znanych operetek - “Księżniczki czardasza” Imre Kálmána - będzie spektakularnym powrotem tego gatunku na scenę Opery Bałtyckiej w Gdańsku. Wśród realizatorów Jerzy Snakowski, który debiutuje jako reżyser, kierownictwo muzyczne obejmie Adam Banaszak, a scenografię i kostiumy zaprojektuje: Hanna Wójcikowska-Szymczak. Premiera 12 maja.
03.05.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Kobieta siedzi na sofie, a u jej stóp klęczy mężczyzna
Adriana Ferfecka (Sylva Varescu), Łukasz Gaj (Edwin) - inscenizacja "Księżniczki czardasza" będzie pełna niespodzianek
fot. K. Mystkowski, KFP, archiwum Opery Baltyckiej

Opera Bałtycka z ministerialną 4 milionową dotacją: „Poszerzamy pole artystycznego działania”. ROZMOWA

“Księżniczka czardasza” to niezaprzeczalny hit, który niezmiennie bawi publiczność największych scen i jest jednym z najczęściej wystawianych dzieł operetkowych na świecie. Libretto opowiada wzruszającą historię miłości artystki i księcia, która mimo wielu przeszkód kończy się happy endem. Reżyserii podjął się Jerzy Snakowski - ceniony przez publiczność twórca autorskich projektów popularyzujące operę, m.in. Opera?Si! czy “Internetowego Przewodnika Operowego”. “Księżniczka” będzie debiutem reżyserskim Snakowskiego, który od lat współpracuje z Operą Bałtycką w Gdańsku, Warszawską Operą Kameralną czy Teatrem Muzycznym w Gdyni.

Muzyczne wieczory na gdansk.pl. O dziełach operowych Jerzy Snakowski

Przygotowywana realizacja zapowiada się na porywające widowisko muzyczne, łączące sztukę operetkową i musicalową. Realizatorzy inspirują się popularnymi w latach 40. XX wieku amerykańskimi rewiami. Scenografię i kostiumy przygotowała Hanna Wójcikowska-Szymczak, której projekty od lat zachwycają publiczność.

"Król Roger" w Operze Bałtyckiej - intrygujący, perfekcyjny wizualnie i pełen emocji spektakl

Jerzemu Snakowskiemu nie można odmówić charyzmy, kreatywności i nietuzinkowych rozwiązań scenicznych. I tego też możemy spodziewać się w przygotowywanym tytule.

- „Księżniczka czardasza” została napisana ponad 100 lat temu - mówi o swoich pomysłach inscenizacyjnych reżyser. - Zmieniło się poczucie humoru, zmieniło się tempo. Zmienił się czas jaki poświęcamy na bycie w teatrze. Trzeba było więc tę “Księżniczkę”... trochę podkręcić. Poza tym operetka u swego zarania była komentarzem do bieżących wydarzeń. Musiała być aktualna. Dlatego w moim scenariuszu zostawiłem miejsca wolne, z notatką typu „tutaj miejsce na dowcip, na przykład na temat aktualnej sytuacji finansowej w kraju.

W spektaklu wystąpią między innymi Adriana Ferfecka, Jolanta Wagner i Anna Fabrello. Tym razem te znakomite sopranistki zaprezentują się nie tylko wokalnie, ale czeka je również nie lada wyzwanie choreograficzne. Kierownictwo muzyczne objął Adam Banaszak.

 

TV

Drugi dzień festiwalu FETA 2024