Księga kondolencyjna Pawła Huellego. Wpisy Aleksandry Dulkiewicz, Agnieszki Owczarczak, Jacka Dehnela

Pierwsze osoby wpisały się w piątek, 1 grudnia rano. Kolejno: przewodnicząca Rady Miasta Gdańska Agnieszka Owczarczak, prezydent Aleksandra Dulkiewicz, pisarz Jacek Dehnel. Księga kondolencyjna Pawła Huellego dostępna jest w Kunszcie Wodnym dla wszystkich zainteresowanych - do czwartku, 7 grudnia, do godz. 20.00. Pogrzeb pisarza odbędzie się tego samego dnia na cmentarzu Srebrzysko i będzie miał charakter państwowy - kondukt żałobny wyruszy z kaplicy o godz. 13.
01.12.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Zdjęcie Pawła Huelle w kapeluszu. Fotografia leży na kartach księgi kondolencyjnej
Księdze kondolencyjnej towarzyszy zdjęcie Pawła Huellego, wykonane przez Grzegorza Mehringa - fotoreportera naszego portalu - rok temu, w Nadbałtyckim Centrum Kultury w Ratuszu Staromiejskim, podczas benefisu na 65. urodziny pisarza
fot. Piotr Wittman/gdansk.pl

Księga w nowym miejscu

To pierwszy raz w Gdańsku, gdy księga kondolencyjna wyłożona jest w Kunszcie Wodnym, w sąsiedztwie popularnego Forum Gdańsk. Wcześniej zawsze odbywało się to w holu reprezentacyjnego Nowego Ratusza, który jest siedzibą Rady Miasta Gdańska. Dlaczego tym razem w Kunszcie Wodnym? Choćby dlatego, że ten nowy gmach użyteczności publicznej jest siedzibą Instytutu Kultury Miejskiej. Budynek na co dzień tętni życiem. I trudno sobie wyobrazić lepsze pożegnanie pisarza jak to, pośród czytelników. Statyw z portretowym czarno-białym zdjęciem Pawła Huellego stoi w holu, tuż przed przeszklonym wejściem do dobrze zaopatrzonej księgarni. Obok portretu - wazon z białymi różami i dwie flagi: gdańska i biało-czerwona. Na półkach przy wejściu do księgarni eksponowane są dzieła pisarza. 

Zmarł Paweł Huelle, wybitny pisarz, autor "Weisera Dawidka". Pogrzeb 7 grudnia

Księga kondolencyjna leży na stole przed portretem.

20231201_huelle-ksiega-kondolencyjna_009_1599x1066
Obok żałobnego portretu pisarza postawiono dwie flagi: gdańską i biało-czerwoną
fot. Piotr Wittman/gdansk.pl

Paweł Huelle. Brakuje puenty

Agnieszka Owczarczak, przewodnicząca Rady Miasta Gdańsk, zacytowała najpierw fragment z prozy Pawła Huelle “Mercedes Benz. Z listów do Hrabala”. Jest tam mowa o tym, że życie z reguły nie przynosi nam oczekiwanej puenty.

Następnie przewodnicząca RMG wpisała od siebie:

I my zostaliśmy bez zakończenia w oczekiwaniu na kolejne opowieści, które już nigdy nie nadejdą. Wielka strata dla Gdańska.

20231201_huelle-ksiega-kondolencyjna_008_1599x1066
Wpis Agnieszki Owczarczak, przewodniczącej Rady Miasta Gdańska
fot. Piotr Wittman/gdansk.pl

Poproszona o komentarz, Agnieszka Owczarczak stwierdziła, że - co prawda - Paweł Huelle trochę odżegnywał się od gdańskości, ponieważ kluczowy był dla niego język, a nie konkretne miejsce, ale w powszechnym odczuciu był bardzo gdański przez historie, które opisywał. 

- Zostawił nam swoje książki, swoje wiersze, swoje opowiadania, w których możemy doszukiwać się prawdy o Gdańsku starym, wcześniejszym, i o nas samych dzisiaj. 

20231201_huelle-ksiega-kondolencyjna_002_1599x1066
Agnieszka Owczarczak napisała: I my zostaliśmy bez zakończenia w oczekiwaniu na kolejne opowieści, które już nigdy nie nadejdą. Wielka strata dla Gdańska
fot. Piotr Wittman/gdansk.pl

Paweł Huelle - zawcześniony

Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz również posłużyła się cytatem z książki “Mercedes Benz”. Brzmi on: “W tamtej epoce bardzo było źle się spóźnić, ale jeszcze gorzej zawcześnić, jak mówili we Lwowie”.

Paweł Huelle - Pro memoria. Życie pisarza wspomina kolega z czasów studenckich

I dalej, w nawiązaniu do tego cytatu, prezydent Aleksandra Dulkiewicz napisała:

“Zawcześniłeś” się drogi Pawle… Dziękuję za budowę tożsamości naszego Gdańska. Do zobaczenia po lepszej stronie życia.

20231201_huelle-ksiega-kondolencyjna_007_1599x1066
Tak do księgi kondolencyjnej Pawła Huelle wpisała się prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz
fot. Piotr Wittman/gdansk.pl

- Miałam ten przywilej, że od czasu do czasu Paweł do mnie dzwonił i rozmawialiśmy o różnych rzeczach - podkreśla prezydent Aleksandra Dulkiewicz. - Miał w sobie umiłowanie duszy wschodniej. Mówił, że Gdańsk jest dzisiaj właśnie taki, ponieważ część mieszkańców pochodziła ze Wschodu. Ale najbardziej chyba jestem wdzięczna za to, że pomógł nam stworzyć naszą tożsamość po II wojnie światowej, wtedy, kiedy Gdańsk tak naprawdę w dużym stopniu tworzyli nowi mieszkańcy. Pomógł nam się mierzyć z naszą trudną historią, nie bał się trudnych tematów. Myślę, że jest tą osobą, która po upadku systemu komunistycznego jest kimś bardzo bardzo ważnym dla tożsamości naszego miasta.

20231201_huelle-ksiega-kondolencyjna_004_1599x1066
- Miałam ten przywilej, że od czasu do czasu Paweł do mnie dzwonił i rozmawialiśmy o różnych rzeczach - mówi prezydent Aleksandra Dulkiewicz
fot. Piotr Wittman/gdansk.pl

Paweł Huelle - jeden z trzech

Wpis Jacka Dehnela jest bardzo osobisty, przywołuje chwile wspólnych spotkań, jedzenia czereśni, rozmów na balkonie i anegdot, których nikt nie umiał opowiadać tak, jak Paweł Huelle.

Tam będę Cię odwiedzał

- puentuje Jacek Dehnel.

Dehnel
Oto treść wpisu Jacka Dehnela
fot. gdansk.pl

Znaczenie pisarstwa i postaci Pawła Huelle dla Gdańska? Zdaniem Jacka Dehnela, był on i na zawsze zostanie jednym z trzech autorów, których twórczość składa się na mitologię powojennego Gdańska: pospołu z Gunterem Grassem i Stefanem Chwinem.  

- Paweł Huelle to dla mnie przede wszystkim autor wybitnych opowiadań, które moim zdaniem porównywalne są z artystycznymi osiągnięciami Jarosława Iwaszkiewicza - mówi Jacek Dehnel. - Cenię też jego powieść “Śpiewaj ogrody”, która nie została należycie doceniona, a jest literackim majstersztykiem.

20231201_huelle-ksiega-kondolencyjna_013_1599x1066
- Paweł Huelle to dla mnie przede wszystkim autor wybitnych opowiadań, które dla mnie porównywalne są z artystycznymi osiągnięciami Jarosława Iwaszkiewicza - mówi Jacek Dehnel, który uważa Pawła Huelle za jednego z trzech współtwórców mitologii literackiej powojennego Gdańska
fot. Piotr Wittman/gdansk.pl

TV

Wręczenie kluczy do mieszkań przy ulicy Piotrkowskiej