• Start
  • Wiadomości
  • Książka w roli głównej, czyli spotkanie z literaturą i sportem

Spotkania z literaturą i sportem. Mistrzowie i olimpijczycy czytają dzieciom w Miniaturze

Czy teatr, literatura i sport mają coś wspólnego? Będzie się można o tym przekonać podczas kolejnych spotkań ze znanymi sportowcami i sportowczyniami, którzy przeczytają współczesne polskie książki dla dzieci. Od września do listopada na scenie Miniatury będą gościć rugbystka Natalia Pamięta, tenisistka stołowa Natalia Partyka i żeglarz sportowy Mateusz Kusznierewicz. Wstęp bezpłatny na podstawie wejściówek do odbioru w teatrze.
( 14.09.2022 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Młoda kobieta w stroju sportowym trzyma w ręku puchar, na szyi ma medal, uśmiecha się szeroko
Książka w roli głównej - spotkanie z Natalią Pamiętą odbędzie się 26 września
fot. MTM

“Książka w roli głównej”. Mistrzowie sportu czytają dzieciom w Miniaturze

Dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego przed wakacjami ruszył nowy cykl spotkań z literaturą, teatrem i… sportem dla rodzin z dziećmi od 5 lat. Spotkania będą odbywać się także na jesieni.

- Połączenie może wydawać się niecodzienne. Sportowcy niezbyt kojarzą nam się z czytaniem, ale zależy nam na przełamaniu tych stereotypów. Książki są ważne także dla aktywnych ludzi. Podczas spotkań sportowcy opowiadają o swoich dyscyplinach sportu i odpowiadają na pytania publiczności - mówi Justyna Sawicka, koordynatorka projektu.

- Sportowcy czytają książki w towarzystwie naszych aktorów i pedagogów teatru, więc ma to też wiele wspólnego z teatrem, jest dużo śmiechu i zabawy - dodaje Agnieszka Kochanowska, kierowniczka literacka Teatru Miniatura.

Chcesz wziąć udział w warsztatach? Napisz

Każde spotkanie to czytanie wybranej książki oraz spotkanie ze znanym sportowcem.

Następnie ci, którzy mają ochotę na pogłębienie tematu książki i teatralną zabawę, mogą wziąć udział w rodzinnych warsztatach. Udział jest bezpłatny, należy tylko odebrać bezpłatną wejściówkę w siedzibie Teatru Miniatura, a chęć udział w warsztatach zgłosić na adres mailowy bilety@teatrminiatura.pl.

Kiedy obędą się spotkania ze sportowcami?

  • 25 września odbędzie się spotkanie z jedną z gwiazd polskiego i europejskiego rugby, członkinią klubu Biało-Zielone Ladies Gdańsk Natalią Pamiętą,
  • 23 października z tenisistką stołową, wielokrotną mistrzynią paraolimpijską, wielokrotną uczestniczką igrzysk olimpijskich i reprezentantką kadry narodowej seniorek Natalią Partyką,
  • a 27 listopada z żeglarzem sportowym, mistrzem olimpijskim i mistrzem świata w klasie Finn oraz w klasie Star, wielokrotnym mistrzem Polski Mateuszem Kusznierewiczem.

Spotkania są tłumaczone na Polski Język Migowy.

mężczyzna siedzi w fotelu, czyta książkę, na scenie stoi jeszcze kilka osób
Jako pierwszy spotkał się z dziećmi w Teatrze Leszek Blanik, gimnastyk sportowy. Mistrz olimpijski, mistrz świata i mistrz Europy czytał dzieciom, 24 kwietnia 2022 r., fragmenty książki „Zawodowcy” Pawła Beręsewicza
fot. MTM

W ramach cyklu odbyły się dotychczas dwa spotkania. Pierwszymi gośćmi byli: Leszek Blanik, gimnastyk sportowy, mistrz świata i mistrz Europy oraz Piotr Zeszutek, rugbysta, kapitan reprezentacji Polski w rugby.

oprac. AU