• Start
  • Wiadomości
  • Książka na telefon, z dostawą na rowerze. Jak radzą sobie w tych czasach księgarnie? 

Książka na telefon, z dostawą na rowerze. Jak radzą sobie w tych czasach księgarnie? 

Czas pandemii to sztuka przetrwania również dla księgarń. Duże sieci mogą sprzedawać w internecie, lokalne, stacjonarne punkty mają trudniej. Te w centrach handlowych już zamknięto, obiekty “przy ulicy” walczą o przeżycie. Można im pomóc biorąc udział m.in. w akcji Książka na telefon.
( 09.04.2020 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Malwina Antczak, księgarka w Sztuce Wyboru i pasjonatka roweru pakuje zamówienia, które dowozi na rowerze
Malwina Antczak, księgarka w Sztuce Wyboru, pakuje książki na zamówienia, a potem dowozi rowerem
fot. Anna Rezulak/KFPKsięgarnie to dziś nie tylko punkty sprzedaży książek - w 2019 roku księgarnie w Polsce zorganizowały co najmniej 1000 bezpłatnych wydarzeń literackich dla dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów. Ale lokalne księgarnie stacjonarne to też najczęściej małe firmy rodzinne – nie przetrwają dłuższego przestoju bez naszej pomocy.

Jak można to zrobić? Jedną z ciekawych propozycji jest udział w akcji Książka na telefon, którą zainicjowała i finansuje firma OSDW Azymut, dystrybutor książek i organizator ogólnopolskiego wydarzenia Noc Księgarń.

 

Gdańsk czyta! Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w czasie pandemii działa online

 

Z badania, które wykonano na potrzeby akcji w dniach 17-22 marca 2020 wynika, że wynika, że ponad 40 procent księgarni może nie udźwignąć obostrzeń wprowadzonymi w Polsce w związku z atakiem koronawirusa. Na pytanie: "Czy księgarni grozi bankructwo, jeśli stan epidemii potrwa do połowy kwietnia?" - 41 procent właścicieli odpowiedziało - tak; 49,2 procent - być może; a zaledwie - 9,8 procent nie bało się upadku.
W ankiecie udział wzięło 100 właścicieli księgarń stacjonarnych w kraju.

W akcji Książka na telefon uczestniczy już siedem gdańskich księgarni, m.in. Firmin Księgarnia na Lawendowej, która wciąż działa też stacjonarnie. Jednak na hasło "książka na telefon" otrzymamy 10 procent rabatu. Możemy zamówić dowolny, wybrany przez siebie tytuł i zasięgnąć porady u księgarza. Firmin prowadzi też sprzedaż kart i bonów upominkowych. Przydadzą się teraz jako prezent dla bliskich na święta, ale też jako wsparcie dla instytucji na przyszłość. O jego wartości decydujemy sami, potem wystarczy go opłacić przelewem, a odebrać książki "w lepszych czasach”. Paczki z książkami wysyłane są kurierem, ale nie tylko.

- Jeśli wydolność płuc i serc pozwoli, a nie będzie to z jakichś względów niemożliwe, w obrębie niektórych dzielnic - Śródmieścia, Wrzeszcza, Strzyży czy Zaspy, gotowi jesteśmy dostarczyć zamówienia kurierem rowerowym - zapewniają właściciele Firmina.


- Jeżdżę po całym Gdańsku: do Wrzeszcza, Śródmieścia, do Piecek - Migowa, czy Oliwy. Dzisiaj (25 marca) miałam też podwózkę do Sopotu. Zgłosiła się także czytelniczka z centrum Gdyni - mówi Malwina Antczak
- Jeżdżę po całym Gdańsku: do Wrzeszcza, Śródmieścia, do Piecek - Migowa, czy Oliwy. Dzisiaj (25 marca) miałam też podwózkę do Sopotu. Zgłosiła się także czytelniczka z centrum Gdyni - mówi Malwina Antczak
fot. Anna Rezulak/KFP


Taką rowerową ścieżkę dotarcia do klienta, już od początku pandemii, wybrała Sztuka Wyboru. To specyficzne, dla wielu osób (przed pandemią) ulubione miejsce relaksu lub spokojnej pracy, ponieważ od początku istnienia Sztuka łączy funkcję księgarni z kawiarnią i galerią sztuki.

W tych trudnych czasach właściciele zachęcają, aby kontaktować się z nimi przez telefon. Przygotowują też specjalne pakiety książek, propozycje znajdziemy na profilu FB Sztuki Wyboru, ale też zachęcają do tworzenia własnych zestawów. Przy wyborze trzech książek otrzymamy 10 proc. rabatu, czterech - 15 procent i darmową dostawę na dwóch kółkach. Dowóz książek rowerem jest bezpłatny, a księgarnia działa przez siedem dni w tygodniu. 

Rowerową kurierką jest w Sztuce Wyboru Malwina Antczak. Codziennie pokonuje kilkadziesiąt kilometrów.

- Jeżdżę po całym Gdańsku: do Wrzeszcza, śródmieścia, do Piecek - Migowa, czy Oliwy. Miałam też podwózkę do Sopotu. Zgłosiła się także czytelniczka z centrum Gdyni - mówi Malwina Antczak, księgarka i pasjonatka jazdy na rowerze. - Nie planowałam bardzo długich tras, ale przy tak pozytywnym odzewie na naszą akcję nie chciałabym nikomu odmawiać. Mieszkam w Sopocie, więc pewnie i z Gdynią dojdziemy do porozumienia.

Malwina, rowerowa kurierka codziennie pokonuje kilkadziesiąt kilometrów
Malwina, rowerowa kurierka codziennie pokonuje kilkadziesiąt kilometrów dowożąc klientom książki
fot. Anna Rezulak/KFP


Poradnik, jak zamówić Książkę na Telefon?

Wybierz księgarnię z poniższej listy i skontaktuj się mailowo (o dowolnej porze), telefonicznie lub przez media społecznościowe (w ciągu dnia). Poinformuj księgarnię, że dzwonisz z akcji Książka na telefon – zapytaj o tytuł, którego szukasz lub poproś księgarzy o rekomendacje (możesz np. poprosić o zdjęcia regałów lub transmisję live z księgarni!).

Wszystkie księgarnie biorące udział w akcji realizują wysyłki na terenie całego kraju i podlegają zaleceniom zachowania higieny i bezpieczeństwa zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Większość księgarń biorących udział w akcji pracuje w tej chwili w bardzo okrojonym składzie (zazwyczaj to po prostu 1 osoba) – kontakt międzyludzki ograniczamy do minimum.

 

Lista gdańskich księgarni, które biorą udział w akcji:

Księgarnia MUZA

tel. 583200201

tel. 583011209 (ul. Garncarska)

tel. 583200201 (ul. Długie Ogrody)

ogrody@muza.gda.pl

garncarska@muza.gda.pl

www.muza.gda.plKsięgarnia FIRMIN

tel. 58 305 31 29

firminksiegarnia@gmail.com

Zobacz na Facebooku

Sprzedajemy wyselekcjonowane pod kątem artystycznym książki z takich dziedzin jak: literatura dziecięca i młodzieżowa, beletrystyka, poezja, reportaż, nauki społeczne, malarstwo, architektura, design, typografia; w sprzedaży dostępne są też karty upominkowe. Prowadzimy sprzedaż stacjonarną i wysyłkową. Kontakt: telefon,

 

Księgarnia SZTUKA WYBORU

tel. 537778325

malwina@sztukawyboru.eu

www.facebook.com/KsiegarniaSztukaWyboru

W naszej księgarni znajdziecie książki i albumy poświęcone architekturze, sztuce, fotografii, grafice, dizajnowi i kulinariom. Mamy równiez starannie wybrane pozycje z najnowszej literatury faktu, literatury dziecięcej, poezji i beletrystyki.

Dostawa rowerowa na terenie Gdańsk i Sopot (bezpłatnie), paczkomat Inpost, Kurier DPD, Poczta Polska

Koszty wysyłki: 0-20 zł

 

GDAŃSKA KSIĘGARNIA NAUKOWA

tel. 605 282 326

ksiegarnia@gkn24.pl

Zobacz na Facebooku

Najstarsza księgarnia w Gdańsku. Oferta obejmuje przede wszystkim książki o profilu humanistycznym. Bardzo bogaty dział poświęcony historii Gdańska i Pomorza. Inne specjalności to: Historia, Filozofia, Religia, Reportaż, Beletrystyka, Poezja, Literatura dziecięca. Dużym powodzeniem cieszy się dział z Tanią Książką

Wysyłka: Paczkomaty, Poczta, Kurier UPS

 

Księgarnia wydawnictwa MARPRESS

tel. 608530010

biuro@marpress.pl

www.sklep.marpress.pl

Książki wydawnictwa Marpress. Trochę marynistyki, trochę regionaliów (Trójmiasto i okolice), proza, poezja, a także nasza nowa seria Bałtyk, z której jesteśmy niezmiernie dumni!

 

OFICYNA GDAŃSKA

tel. 606366035

abialy@fundacjagdanska.pl

www.facebook.com/KawiarniaOficyna

Księgarnio-kawiarnia sercem, duchem i umyslem związana z Gdańskiem. Znajdziecie u nas książki historyczne, albumowe, beletrystyczne. Ich wspólnym mianownikiem jest... miłość do Gdańska.

 

Księgarnia TANIA KSIĄŻKA JELITKOWO

tel. 884 878 088

aurelia.bladowska@gmail.com

Książki w niskich cenach: końcówki serii, literatura polska i obca, sensacja, kryminał, biografie, historyczne, dla dzieci i wiele, wiele innych. Ceny do -50%.

Realizujemy zamówienia z dostawą.