• Start
  • Wiadomości
  • Krystyna Janda reżyseruje “Hrabinę” Moniuszki w Operze Bałtyckiej. Premiera 5 maja

Krystyna Janda reżyseruje “Hrabinę” Moniuszki w Operze Bałtyckiej. Premiera 5 maja

W Roku Moniuszkowskim Opera Bałtycka wystawi “Hrabinę” Stanisława Moniuszki do libretta Włodzimierza Wolskiego. Prace nad spektaklem już trwają, znamy też obsadę. Reżyserii podjęła się Krystyna Janda.    
( 31.03.2019 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Krystyna Janda wystąpi w Operze Bałtyckiej roli reżysera
Krystyna Janda wystąpi w Operze Bałtyckiej roli reżysera
Krzysztof Mystkowski/KFP

W tym roku przypada dwusetna rocznica urodzin Stanisława Moniuszki, twórcy polskiej opery narodowej. Sejm RP ustanowił więc 2019 Rokiem Stanisława Moniuszki i w całym kraju odbywają się kulturalne wydarzenia upamiętniające wybitnego kompozytora, dyrygenta, organisty, pedagoga i dyrektora Teatru Wielkiego w Warszawie. [Na stronie internetowej moniuszko200.pl, można znaleźć m.in. kalendarz wydarzeń rocznicowych, encyklopedię wiedzy o kompozytorze oraz materiały edukacyjne.]

W Gdańsku również świętujemy - 5 maja, dokładnie w dzień urodzin artysty, na scenie Opery Bałtyckiej obejrzymy premierę “Hrabiny”. Reżyserii opery podjęła się Krystyna Janda, wybitna aktorka filmowa i teatralna, reżyserka, dyrektorka artystyczna Teatru „Polonia” oraz Och-Teatru w Warszawie.

W Operze Bałtyckiej trwają już próby do Hrabiny  Moniuszki
W Operze Bałtyckiej trwają już próby do "Hrabiny" Moniuszki
Krzysztof Mystkowski/KFP

- Próby trwają już od trzech tygodni, ale wciąż są to próby robocze - mówią portalowi gdansk.pl pracownicy opery. - Najpierw, jak zawsze, były próby czytane, potem reżyserskie, teraz odbywają się próby z chórem. Powstają już dekoracje i kostiumy. Rozpoczęły się również próby muzyczne.

Janda, genialna odtwórczyni Florence Foster Jenkins, najgorszej śpiewaczki świata, w spektaklu "Boska!" w reż. Andrzeja Domalika, nie po raz pierwszy mierzy się z operową materią. Artystka sebiutowała w roli operowego reżysera realizując "Straszny Dwór" Moniuszki w łódzkim Teatrze Wielkim w 2014 roku.

Krystyna Janda dla naszego portalu: “W Gdańsku spędziłam szczęśliwe dni”

Libretto “Hrabiny” autorstwa Włodzimierza Wolskiego, to żartobliwy i ironiczny komentarz do relacji społecznych i zachowań z początku XIX wieku. Młoda wdowa, tytułowa Hrabina, pragnie zdobyć serce przystojnego oficera Kazimierza. On zakochuje się jednak w Broni, dziewczynie pochodzącej ze szlachty. Po wielu perypetiach, historia zdąża do szczęśliwego finału, w którym Bronia wychodzi za mąż za Kazimierza, a zmanierowana Hrabina odchodzi pokonana.

Premiera Hrabiny  odbędzie się w 200. rocznicę urodzin kompozytora - 5 maja 2019 roku
Premiera "Hrabiny" odbędzie się w 200. rocznicę urodzin kompozytora - 5 maja 2019 roku
Krzysztof Mystkowski/KFP

Historię tę można odczytać na kilku płaszczyznach. Z jednej strony to oczywiście opowieść o miłości i rywalizacji dwóch kobiet o względy tego samego mężczyzny. Z drugiej - obraz ówczesnego społeczeństwa, życia wyższych sfer i zubożałej rodziny szlacheckiej. Opera prezentuje też poglądy samych twórców, którzy wyraźnie krytykują arystokrację z jej bezkrytycznym zapatrzeniem na paryskie obyczaje i modę, sympatyzując z niezmanierowaną, patriotycznie nastawioną szlachtą.

Warstwa muzyczna, finezyjna i melodyjna, koresponduje z librettem oddając charakter kolejnych scen, ale także ilustruje poszczególne grupy społeczne, a nawet postaci.

Choć Moniuszko wzoruje się na szkole włoskiej - umieszcza w operze piękne popisowe arie - cytuje również, po raz pierwszy, ludowe pieśni.  

- Hrabina to opera o... sukience - żartowała w wywiadzie dla gdansk.pl Krystyna Janda. - O tym, że pogoń za modą, za ułudą, czymś ulotnym i niekoniecznie pięknym sprawia, że zapominamy o prostocie, naturalności, o godności nawet. Postanowiłam przenieść akcję do centrum handlowego, które jednocześnie jest pałacem. Świetnie się to nadaje, ponieważ wszyscy tam bez przerwy robią zakupy, na czele z hrabiną (śmiech), natomiast pomysł nie odbiega zbyt daleko od samej idei libretta.

Premierę poprzedzi konferencja prasowa z udziałem reżyserki, która odbędzie się na początku kwietnia również w nietypowym miejscu - ale korespondującym z pomysłami realizacyjnymi - w Forum Gdańsk.     

 

Stanisław Moniuszko

Hrabina

premiera: 5 maja 2019 roku; spektakle: 7 maja (premiera studencka), 10-12 maja 2019 roku

 

Realizatorzy:

Monika Wolińska – kierownictwo muzyczne

Krystyna Janda – reżyseria

Weronika Karwowska – scenografia i kostiumy

Emil Wesołowski – choreografia

 

Obsada:

Hrabina  Anna Patrys / Monika Świostek

Kazimierz  Rafał Bartmiński / Łukasz Załęski / Dionizy Wincenty Płaczkowski

Bronia  Katarzyna Nowosad / Hanna Sosnowska                               

 

Panna Ewa  Joanna Moskowicz / Julia Iwaszkiewicz

Chorąży  Marek Kępczyński / Robert Ulatowski

Podczaszyc  Dominik Kujawa / Leszek Holec

Dzidzi   Rafał Żurek / Przemysław Baiński

 

Ceny biletów: premiera 90-130 zł; spektakle 50-90 zł.