• Start
  • Wiadomości
  • Kowale. Co dzieje się na placu budowy pierwszej w Polsce szkoły metropolitalnej?

Kowale. Co dzieje się na placu budowy pierwszej w Polsce szkoły metropolitalnej?

Widać już wszystkie trzy kondygnacje budynku. Obecnie budowany jest stropodach. Trwają też prace instalacyjne na poszczególnych poziomach. Jesienią 2018 r. powinien zabrzmieć tu pierwszy dzwonek, a uczyć się tu będą najmłodsi mieszkańcy Gdańska, Kolbud i Pruszcza Gdańskiego.
24.11.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Na placu budowy szkoły metropolitalnej praca wre. Stan surowy budynku powinien być gotowy pod koniec bieżącego roku

W pierwszej połowie grudnia nad budynkiem, który powstaje przy skrzyżowaniu ulic Heliosa i Apollina w Kowalach, zawiśnie wiecha.

- Obecnie budowane są ścianki działowe na drugim piętrze. Pod koniec bieżącego roku powinien być gotowy stan surowy obiektu – zapowiada Agnieszka Zakrzacka z Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska.

Gotowe są już ścianki działowe na parterze i pierwszym piętrze. Trwa też montaż instalacji sanitarnej oraz wentylacyjnej.

Szkoła metropolitalna w Kowalach to pierwsza taka inwestycja w Polsce – jej inwestorem są aż trzy samorządy: Gdańsk, Kolbudy oraz Pruszcz Gdański. Zgodnie z założeniem, powstanie tu kompleks szkolny składający się z dwóch 3-kondygnacyjnych budynków. Powstaną tu także boiska sportowe: do piłki nożnej i wielofunkcyjne (do gry w koszykówkę, siatkówkę i tenisa), bieżnia i skocznia do skoku w dal, a także plac zabaw.

Za dwa tygodnie nad tym obiektem zawiśnie wiecha

W budynku "A" zaplanowano: 22 sale dydakcyjne (dla 550 dzieci), przedszkole 5-oddziałowe (dla 120 dzieci), bibliotekę środowiskową z czytelnią dostępną dla mieszkańców dzielnicy, świetlicę, pomieszczenia administracyjne oraz pomieszczenia higieniczno-sanitarne, gospodarcze, magazynowe i techniczne.

W budynku "B" powstanie: sala gimnastyczna z możliwością podziału na dwie mniejsze, sala pomocnicza do zajęć w-f, sala korekcyjna, aula, stołówka oraz kuchnia, zespoły szatniowo-sanitarne oraz pomieszczenia higieniczno-sanitarne, gospodarcze, magazynowe i techniczne.

W ramach inwestycji powstaną też drogi wewnętrzne oraz miejsca parkingowe, w tym dla osób niepełnosprawnych. Wokół budynków ustawione zostaną m.in. wiaty śmietnikowe, pergole przy placu zabaw, ławki typu parkowego, kosze na śmieci i stojaki na rowery. Zgodnie z planami, po zrealizowaniu tych budynków, wybudowany zostanie tu także trzeci obiekt, w którym znajdzie się basen.

Tak docelowo ma wyglądać kompleks szkolny, który powstaje na Kowalach

Pierwszą łopatę pod budowę nowoczesnego kompleksu szkolnego wbito pod koniec kwietnia br. Inwestycja pochłonie blisko 35,6 mln złotych. Działka, na której powstaje szkoła, ma powierzchnię 1,56 ha i jest własnością gminy Kolbudy. Znajduje się przy samej granicy z Gdańskiem oraz nieopodal granicy z gminą Pruszcz Gdański.

Placówka realizowana jest na bazie projektu szkoły podstawowej przy ul. Azaliowej w Kokoszkach, która powstała w 2014 r. Inwestycję nadzoruje Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska. 

TV

Kolorowa Parada Seniorów w sercu Gdańska