Dziś Kosmiczny Dzień Nauki w Hevelianum

Prezentacja łazików marsjańskich, rozmowa o najnowszych odkryciach teleskopu Webba, a może zgłębianie tajników astrofotografii albo pokaz oryginalnych dzieł Jana Heweliusza czy wahadła zegarowego o imieniu Warkocz św. Katarzyny, które zostało wpisane do Księgi Rekordów Guinnessa? W niedzielę, 18 lutego, Kosmiczny Dzień Nauki na Górze Gradowej i w wielu innych lokalizacjach Gdańska. Bohaterami będą astronomia, kosmologia, historia i sam Jan Heweliusz, patron Hevelianum. To wszystko z okazji Dnia Nauki Polskiej, który tradycyjnie przypada 19 lutego.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Fragment pomnika: twarz z ręka i instrumentem astronomicznym
Jednym z bohaterów Dnia Nauki będzie gdański astronom Jan Heweliusz. Na zdjęciu pomnik Jana Heweliusza przy ul. Korzennej
fot. Anna Bobrowska / KFP

Atrakcje w Hevelianum i nie tylko 

- Podczas Kosmicznego Dnia Nauki łączymy siły! W Hevelianum będą Państwo mogli zobaczyć model analogowego łazika marsjańskiego, który przyjedzie do nas z Politechniki Białostockiej. Będą także dyskusje na temat astrofotografii i odkryć dokonanych dzięki teleskopowi J. Webba – zaprasza Paweł Golak, dyrektor Hevelianum. W Bibliotece Gdańskiej PAN i Archiwum Państwowym w Gdańsku prezentowane będą oryginalne dzieła związane z Janem Heweliuszem, w tym te wpisane na polską listę krajową programu UNESCO „Pamięć Świata” oraz bogato zdobiony dyplom londyńskiego Królewskiego Towarzystwa Naukowego wydany dla Jana Heweliusza w 1664 roku. Obserwatorium Gdańskich Szkół Autonomicznych zaprasza do wspólnej obserwacji gwiazd. Miłośników sztuki zapraszamy do dawnego Gimnazjum Polskiego, aby wraz z przewodnikiem obejrzeć malowidło na suficie auli „Niebo Polskie”.

W bogatym programie wydarzenia każdy znajdzie coś dla siebie, będą atrakcje zarówno dla najmłodszych pasjonatów nauki, jak i dla młodzieży oraz dorosłych. W przestrzeni sali Haxo w budynku Wozowni Artyleryjskiej odbywać się będą Spotkania z Nauką, czyli rozmowy ze specjalistkami i specjalistami. Pomówimy o najnowszych odkryciach teleskopu J. Webba, czy o tym jak przygotować się do podróży na Marsa. O astrofotografii dla początkujących oraz najpiękniejszych ujęciach Wszechświata, nadesłanych na międzynarodowy konkurs astrofotografii AstroCamera, opowiedzą doświadczeni astrofotografowie i laureaci konkursu. Zwieńczeniem dnia pełnego naukowych atrakcji stanie się koncert audiowizualny Voices of the Cosmos, podczas którego będzie można posłuchać regularnych, rytmicznych pulsarów, śpiewu komety czy budzących grozę sygnałów z magnetosfer Jowisza i Saturna.

Czarna plansza Kosmiczny Dzień Nauki
mat. Hevelianum

Przyjemność w odkrywaniu

Dla miłośników gier Hevelianum przygotowało kosmiczne planszówki, wciągające gry fabularne oraz gry terenowe. Rezydujący na stałe w Hevelianum robot humanoidalny wcieli się w rolę Heweliusza i będzie odpowiadał na zadawane mu pytania. Dzięki zaangażowaniu Politechniki Białostockiej zobaczymy model analogowego łazika marsjańskiego. Swoje osiągnięcia zaprezentują również studenci z koła naukowego Politechniki Gdańskiej SimLE, m.in. rakietę z ładunkami badawczymi.

Dla tych, którym naukowych odkryć będzie mało, Hevelianum przygotowało we współpracy z partnerami atrakcje w przestrzeni Gdańska. W PAN Bibliotece Gdańskiej prezentowane będą wyjątkowe eksponaty związane z Janem Heweliuszem, a w pobliskim Archiwum Państwowym zaplanowano zwiedzania kuratorskie. W Gdańskim Obserwatorium Autonomicznym odbędą się obserwacje połączone z opowieściami o gwiazdach. Miłośników sztuki zapraszamy do Gimnazjum Polskiego, aby wraz z przewodnikiem obejrzeć malowidło na suficie auli „Niebo Polskie”. W Muzeum Nauki Gdańskiej, oddziale Muzeum Gdańska, będzie można zobaczyć zegar z najdłuższym wahadłem i posłuchać koncertu carillonowego.

Podczas Kosmicznego Dnia Nauki w Hevelianum odkryjecie, że cała przyjemność naprawdę kryje się w odkrywaniu!

Szczegółowy program wydarzenia można znaleźć na stronie Hevlianum

 

TV

Koniec remontu kamienicy przy ul. Biskupiej 17