• Start
  • Wiadomości
  • Koronawirus. Trójmiasto, Warszawa, Kraków, Mediolan, Wuhan - mniej samochodów na ulicach

Koronawirus. Trójmiasto, Warszawa, Kraków, Mediolan, Wuhan - mniej samochodów na ulicach

Mniejszy ruch samochodowy to jedna z bardziej widocznych oznak walki z koronawirusem w miastach w Polsce i na świecie. Mieszkańcy Trójmiasta do akcji #zostanwdomu podeszli stosunkowo poważnie - ruch samochodowy w porównaniu z 2019 rokiem spadł o kilkadziesiąt procent. Potwierdzają to statystyki. Podobnie jest w innych polskich miastach i światowych metropoliach.
24.03.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Opustoszałe ulice Gdańska nikogo już nie dziwią. Po ogłoszeniu zagrożenia epidemicznego na obszarze Polski i apelach o pozostanie w domach, ruch samochodowy zmalał. Na zdjęciu Aleja Grunwaldzka w poniedziałek, 16 marca, o godz. 11.11
Opustoszałe ulice Gdańska nikogo już nie dziwią. Po ogłoszeniu zagrożenia epidemicznego na obszarze Polski i apelach o pozostanie w domach, ruch samochodowy zmalał. Na zdjęciu aleja Grunwaldzka w poniedziałek, 16 marca, o godz. 11.11
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

 

Umożliwienie wielu osobom pracy zdalnej, zamknięcie szkół i instytucji kultury, zakaz zgromadzeń powyżej 50 osób, i co najważniejsze ogólnoświatowa akcja #zostanwdomu - to czynniki, które sprawiły, że w czasie pandemii koronawirusa zaobserwować można znacznie mniejszy ruch samochodowy.


Dane odzwierciedlające natężenie ruchu na ulicach podaje na bieżąco m.in. firma TomTom, zajmująca się dostarczaniem systemów nawigacji i monitorująca ruch uliczny. Sprawdź na tomtom.com.


Jak w przeciągu tygodnia, czyli od kiedy wprowadzono działania zapobiegające gwałtownemu rozprzestrzenianiu się koronawirusa, zmienił się ruch samochodowy w Gdańsku, Gdyni i Sopocie?

TRÓJMIASTO (kliknij w grafikę, aby powiększyć)

Trójmiasto. Dane udostępniane przez firmę TomTom pokazują, że największe spadki natężenia ruchu notowano w sobotę i niedzielę. Czerwona linia pokazuje ruch aktualny, zaś niebieska średnie natężenie w roku ubiegłym
Trójmiasto. Dane udostępniane przez firmę TomTom pokazują, że największe spadki natężenia ruchu notowano w sobotę i niedzielę. Czerwona linia pokazuje ruch aktualny, zaś niebieska średnie natężenie w roku ubiegłym
Źródło: TOMTOM TRAFFIC INDEX

 

Zgodnie z danymi zebranymi przez firmę TomTom, zajmującą się dostarczaniem systemów nawigacji i monitorującą ruch uliczny, we wtorek, 24 marca, o godz. 8:00 ruch wynosił 20%, czyli o 29% mniej niż przeciętny ruch w tym czasie w roku ubiegłym - 2019 (wówczas wynosił 49%). W poprzedzających dniach było podobnie, a najmniej aut na ulicach było w sobotę i niedzielę, 21-22 marca.


Gdańszczanie zdyscyplinowani - statystyki potwierdzają znacznie mniejszy ruch na ulicach


Natężenie ruchu w Trójmieście jest podobne to tego w innych dużych miastach, które wybraliśmy do naszego zestawienia: Warszawa, Poznań, Wrocław i Kraków.

W Warszawie ruch we wtorek, 24 marca, o godz. 8.00 wynosił 19%, dwanaście miesięcy temu - aż 81%, czyli ruch drogowy w stolicy zmienił się aż o 62%.


WARSZAWA
(kliknij w grafikę, aby powiększyć)

ruch warszawa mala
Źródło: TOMTOM TRAFFIC INDEX

 

Dodatkowe kursy w komunikacji miejskiej w Gdańsku na liniach 6, 9, 112, 115, 138 - na wniosek pasażerów

Dodatkowe kursy na liniach autobusowych 107, 111, 154, 200, 232, 256

 

W Poznaniu ruch samochodowy wynosił 21%, rok temu 63%. Spadek o 42%.

POZNAŃ (kliknij w grafikę, aby powiększyć)

ruch poznan mala
Źródło: TOMTOM TRAFFIC INDEX

 

We Wrocławiu zanotowano ruch drogowy na poziomie 20%, rok temu 58%. Spadek o 38%.

WROCŁAW (kliknij w grafikę, aby powiększyć)

ruch wroclaw mala
Źródło: TOMTOM TRAFFIC INDEX

 

W Krakowie 24%, przed rokiem 76%. Spadek o 52%.

KRAKÓW (kliknij w grafikę, aby powiększyć)

ruch krakow mala
Źródło: TOMTOM TRAFFIC INDEX

 

Koronawirus. Zasiłki z ZUS na czas kwarantanny lub opieki nad dzieckiem - pytania i odpowiedzi. Tarcza antykryzysowa

 

Zebrane przez firmę TomTom dane monitorują sytuację we wszystkich dużych miastach w Polsce. Można zobaczyć również statystyki z kilkuset miast na świecie.

Dla porównania w Mediolanie (Włochy) ruch samochodowy wynosił w tym samym czasie zaledwie 9% - rok temu 72%. 

MEDIOLAN (kliknij w grafikę, aby powiększyć)

ruch mediolan mala
Źródło: TOMTOM TRAFFIC INDEX

 

W Madrycie (Hiszpania) 5%, przed rokiem 59%. Spadek o 54%. 

MADRYT (kliknij w grafikę, aby powiększyć)

ruch madryt mala
Źródło: TOMTOM TRAFFIC INDEX

 

Wuhan to jeden z największych ośrodków gospodarczych współczesnych Chin z dużym udziałem kapitału wielkich światowych korporacji, zamieszkuje tu 11 mln ludzi (stan na 2018 rok). Miasto uważane jest za pierwsze siedlisko epidemii koronawirusa. We wtorek, 24 marca, o godz. 8.00 ruch drogowy wynosił 3%, dwanaście miesięcy temu 44%. To spadek o 41%.

WUHAN (kliknij w grafikę, aby powiększyć)

ruch wuchan mala
Źródło: TOMTOM TRAFFIC INDEX

 

Strona tomtom.com. Sprawdź dane o ruchu drogowym dla Trójmiasta oraz innych miast w Polsce i na świecie

 

TV

Ceremonia otwarcia Mistrzostw Europy w Wioślarstwie Morskim