• Start
  • Wiadomości
  • Koronawirus: obostrzenia przedłużone do 25 kwietnia, ale otwarcie żłobków i przedszkoli. Hotele nieczynne do 3 maja

Koronawirus: obostrzenia przedłużone do 25 kwietnia, ale otwarcie żłobków i przedszkoli. Hotele nieczynne do 3 maja

W środę, 14 kwietnia podczas konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował o obostrzeniach w związku z koronawirusem. Większość dotychczasowych obostrzeń zostaje przedłużona do 25 kwietnia a obiekty noclegowe pozostają zamknięte do 3 maja włącznie. - Od 19 kwietnia otwieramy żłobki i przedszkola dla wszystkich dzieci - zapowiedział minister. Dozwolony będzie sport w obiektach sportowych na świeżym powietrzu z pewnymi ograniczeniami.
( 14.04.2021 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Minister zdrowia Adam Niedzielski podczas konferencji prasowej
Minister zdrowia Adam Niedzielski podczas konferencji prasowej
fot. Kancelaria Premiera RP

 

Podczas konferencji prasowej minister Niedzielski powiedział, że przyrosty zachorowań na koronawirusa w stosunku do zeszłego tygodnia wynikają z niższych wyników w ubiegłym tygodniu spowodowanych świętami. Stwierdził też, że od ostatnich dwóch tygodni jest mniej zleceń na testy na koronawirusa.

- Apogeum trzeciej fali, jeśli chodzi o liczbę zachorowań, było w poprzednich tygodniach - powiedział minister zdrowia. - Teraz ta fala przetacza się przez szpitale. 

Aam Niedzielski ogłosił, że rząd przedłuża obowiązujące obostrzenia do 25 kwietnia, wyjątkiem jest otwarcie przedszkoli i żłobków dla dzieci. - Od najbliższego poniedziałku dzieci będą mogły wrócić do przedszkoli i żłobków - powiedział Adam Niedzielski.

Na dłużej,  bo do 3 maja przedłużono też restrykcje związane z hotelami. - Przedłużamy o dwa tygodnie restrykcje w zakresie hoteli i obiektów noclegowych - przekazał minister zdrowia. 

Oprócz przedszkoli, żłobków i hoteli zmienią się obostrzenia dotyczące uprawiania sportu na świeżym powietrzu - ta forma będzie dozwolona. 

Minister Niedzielski podkreślił, że przedłużenie większości obowiązujących restrykcji ma zminimalizować obciążenia infrastruktury szpitalnej i respiratorowej.

Minister odpowiadał też na pytania dziennikarzy, jednym z nich była kwestia bezpieczeństwa szczepionki koncernu Johnson & Johnson. W USA odnotowano sześć przypadków zaburzenia krzepnięcia, które pojawiły się po podaniu preparatu.

- To niesłychanie rzadkie zjawisko - powiedział szef MZ. - Wnikliwe analizujemy informacje. Opieramy się na podejściu Europejskiej Agencji Leków i zgodnie z nim będziemy podchodzić do szczepień tym preparatem. 

Kolejne pytanie dotyczyło regionalizacji obostrzeń. Szef resortu powiedział, że jeżeli kolejne luzowania będą brane pod uwagę, to ich regionalizacja jest wręcz pewna. 

Minister Niedzielski zaznaczył też, że jeśli liczba zakażeń w województwach spadnie poniżej 30 na 100 tysięcy to wtedy będą rozważane kolejne kroki. Podkreślił, że w pierwszej kolejności zmiany będą dotyczyć edukacji.

 

Informacja (za gov.pl) o nowych zasadach bezpieczeństwa w związku z covid-19


Sytuacja epidemiczna nadal trudna

Zdecydowaliśmy się utrzymać obowiązujące obostrzenia, ale bacznie przyglądamy się napływającym każdego dnia informacjom o liczbie zakażonych, zgonów, zajętych łóżek i wykorzystanych respiratorów. Od tych danych uzależniamy dalsze decyzje. Zdrowie i życie ludzkie jest dla nas najważniejsze.

75,71 proc. zajętych łóżek covidowych, 78,94 proc. wykorzystywanych respiratorów – to liczby, które wskazują na wciąż duże obłożenie szpitali, mimo malejącej liczby nowych zachorowań. Sytuacja nadal jest bardzo trudna, dlatego utrzymujemy obowiązujące obostrzenia przez kolejny tydzień. Wyjątkiem są hotele – tutaj obostrzenia będą obowiązywały do 3 maja włącznie.


Hotele, żłobki i przedszkola, sport

Przedłużamy obowiązujące zasady bezpieczeństwa do 25 kwietnia z wyjątkiem hoteli, które będą zamknięte do 3 maja włącznie.

19 kwietnia otwieramy żłobki i przedszkola dla wszystkich dzieci. Dopuszczamy także możliwość uczestnictwa dzieci i młodzieży we współzawodnictwie sportowym prowadzonym przez odpowiedni polski związek sportowy. Od najbliższego poniedziałku możliwe będzie także uprawianie sportu w obiektach sportowych na świeżym powietrzu – przy zachowaniu limitu 25 osób.

  • Hotele – obiekty noclegowe pozostają zamknięte do 3 maja włącznie. Wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach niektórych podróży służbowych – np. medyków, kierowców wykonujących transport drogowy czy żołnierzy. Dokładny katalog wyjątków wraz z wymaganym potwierdzeniem odbywania podróży służbowej znajdzie się w rozporządzeniu.
  • Żłobki i przedszkola – czynne od 19 kwietnia dla wszystkich dzieci.
  • Sport – działalność obiektów sportowych nadal jest ograniczona wyłącznie do sportu zawodowego. Wszelkie wydarzenia mogą się odbywać bez udziału publiczności. Zamknięte pozostają m.in. siłownie, kluby fitness, stoki narciarskie, baseny, sauny i solaria. Od 19 kwietnia dopuszczamy możliwość uczestnictwa dzieci i młodzieży we współzawodnictwie sportowym prowadzonym przez odpowiedni polski związek sportowy. Zgadzamy się również na uprawianie sportu w obiektach sportowych na świeżym powietrzu – limit do 25 osób.

Pozostałe zasady bezpieczeństwa – bez zmian

Dotychczasowe obostrzenia przedłużamy do niedzieli, 25 kwietnia 2021 r.

Handel – ograniczenia

Wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2 000 m2 pozostaną zamknięte.
Centra i galerie handlowe – tak jak obecnie – pozostają zamknięte, z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni.

W placówkach handlowych na targu lub poczcie obowiązują limity osób:

- 1 osoba na 15 m2 – w sklepach do 100 m2,
- 1 osoba na 20 m2 – w sklepach powyżej 100 m2.

Kult religijny – w miejscach kultu religijnego obowiązuje limit osób – na 1 osobę musi przypadać 20 m2. Bez zmian pozostaje obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zachowywanie 1,5 m odległości od innych osób.

Salony fryzjerskie i kosmetyczne – pozostają zamknięte.

Edukacja – uczniowie wszystkich klas szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych, słuchacze placówek kształcenia ustawicznego oraz centrów kształcenia zawodowego uczą się zdalnie.

Kultura – wciąż zamknięte są teatry, kina, muzea i galerie sztuki.

Szczepionki przeciw Covid-19 szansą na pokonanie pandemii

Wielką szansą na pokonanie pandemii są szczepionki. Do tej pory w polskich punktach szczepień wykonano ponad 7,7 mln zastrzyków. Ponad 2,1 mln osób przyjęło już dwie dawki szczepionki. II kwartał tego roku to zdecydowane przyspieszenie. Będziemy szczepić się szybciej dzięki temu, że napłynie do nas znacznie więcej szczepionek niż do tej pory. Każdego dnia startujemy z rejestracją poszczególnych roczników.

Uruchamiamy Punkty Szczepień Powszechnych, żeby proces ten przebiegał jeszcze szybciej. Mamy nadzieję, że producenci wywiążą się z deklaracji i do końca wakacji uda się zaszczepić w Polsce wszystkich chętnych. Szczegółowe informacje o Narodowym Programie Szczepień znajdują się na stronie gov.pl/szczepimysie – zapraszamy do odwiedzin.

Przestrzeganie zasad bezpieczeństwa chroni życie i zdrowie nas i naszych najbliższych

Do tego czasu, do momentu wyszczepienia większej części społeczeństwa musimy nadal być bardzo ostrożni. Dlatego stale przypominamy o podstawowych zasadach: nośmy maseczki, unikajmy dużych zgrupowań, zachowujmy dystans, pamiętajmy o dezynfekcji rąk, wietrzmy pomieszczenia. Zachęcamy też do pobrania aplikacji Stop Covid – ProteGo Safe.

Od sytuacji epidemicznej zależne są decyzje związane z obostrzeniami. Pamiętajmy również, że nasze zachowanie ma nie tylko wpływ na własne zdrowie i życie, ale też może decydować o losie innych.