• Start
  • Wiadomości
  • Koronawirus a edukacja: Do jednej z gdańskich szkół przyszedł jeden uczeń RAPORT

Koronawirus a edukacja: Do jednej z gdańskich szkół przyszedł jeden uczeń RAPORT

Rodzice błyskawicznie zareagowali na decyzję o zamknięcia żłobków, przedszkoli i szkół. W czwartek, 12 marca, w placówkach prowadzonych przez Miasto Gdańsk obecnych było tylko 4,5 proc. młodych gdańszczan. Dyrektorzy: - W poniedziałek ruszamy z dezynfekcją budynków.
( 12.03.2020 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Łazienka w Przedszkolu nr 7 przy ul. Stężyckiej w Gdańsku
Łazienka w Przedszkolu nr 7 przy ul. Stężyckiej w Gdańsku
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

W Przedszkolu nr 1 Tęczowa Jedyneczka w Nowym Porcie z 97 przedszkolaków przyszło dziś (12 marca) 36, czyli jedna trzecia.

- Jest zrozumienie tej wyjątkowej sytuacji wśród rodziców, nie wszystkim jednak udało się tak szybko załatwić opiekę. Podejrzewam, że jutro dzieci będzie jeszcze mniej - mówi Anna Wiśniowska dyrektorka Przedszkola nr 1 w Gdańsku. - Od poniedziałku zajmiemy się generalnymi porządkami. Będziemy dezynfekować dosłownie wszystko, do tej pory już to robiliśmy, ale w ograniczonym zakresie, głównie na klamkach.

Anna Wiśniowska zapowiada pranie wszystkich maskotek i mycie innych zabawek, wymianę gazetek i przypomina, że w toku jest obecnie rekrutacja do przedszkoli i szkół (do jutra jeszcze chętni na miejsce przynieść muszą odpowiednie zaświadczenia, do 24 marca komisje w poszczególnych placówkach muszą ogłosić listy przyjętych). 

 

Koronawirus. Decyzja rządu: zamykają się wszystkie szkoły, żłobki, przedszkola - na dwa tygodnie

 

W Niepublicznej Szkole Podstawowej “Nasza Szkoła” i Publicznym Przedszkolu Dziesiątka (jest to zespół placówek na Zaspie), uczy się w sumie 200 dzieci. Do szkoły przyszedł jeden uczeń, do przedszkola piętnaścioro.

- Od poniedziałku zamykamy obiekt i przeprowadzamy pełną dezynfekcję, nie mamy tylko ozonu - informuje Ewa Majrowska, dyrektorka obu placówek, która jest dyrektorem najdłużej pełniącym tę funkcję w Gdańsku i zdarzyło się jej już przeżyć sytuację zamknięcia przedszkola z powodów “epidemiologicznych”.

- To było w 1968 roku, kiedy w przedszkolu zakładano nowe kaloryfery. Okazało się, że jeden z monterów miał prądkującą gruźlicę - wspomina. - Kiedy się o tym dowiedziałam, od razu poleciałam do Sanepidu, który nakazał zamknąć placówkę i przeprowadzić dezynfekcję. Przedszkole było zamknięte przez cztery dni, łącznie z weekendem. Nikt ze społeczności przedszkolnej się nie zaraził. 

 

 Korytarz w budynku Szkoły Podstawowej nr 81 w Osowej
Korytarz w budynku Szkoły Podstawowej nr 81 w Osowej
Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

 

Do Szkoły Podstawowej nr 45 we Wrzeszczu przyszło dziś ośmioro z 372 uczniów.

- Są to dzieci najmłodsze, choć prawo do opieki mieli wszyscy uczniowie - zaznacza Liliana Gdowska, dyrektorka SP nr 45. - Dezynfekcję przeprowadzimy na pewno, ale z generalnym sprzątaniem trzeba będzie poczekać, ogranicza nas trwający właśnie remont łazienek, który będzie kontynuowany w czasie zawieszonych zajęć.

Do Szkoły Podstawowej nr 67 w Śródmieściu, w której uczy się 187 osób, dotarło w czwartek 12 dzieci, wszystkie z najmłodszych klas.

 

Prezydent Kowalczuk: - 95,5 proc. uczniów i przedszkolaków pozostało dziś w domach

 

Żłobek Skarbek przy ul. Kolorowej - jedna z placówek Gdańskiego Zespołu Żłobków
Żłobek Skarbek przy ul. Kolorowej - jedna z placówek Gdańskiego Zespołu Żłobków
Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

 

Gdański Zespół Żłobków aktualnie skupia 12 placówek (Żłobek nr 1 - Fraszka właśnie przechodzi modernizację), w których z opieki korzysta 1045 najmłodszych gdańszczan. W czwartek w żłobkach było 319 dzieci.

- W piątek spodziewamy się podobnej frekwencji - zaznacza Paulina Wojsa z Gdańskiego Zespołu Żłobków.

 

Jak informuje gdański magistrat, zawieszenie zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych w najbliższych dwóch tygodniach nie jest równoznaczne z zamknięciem placówki. Nauczyciele w tym czasie mogą pozostawać w domach, ale muszą być w gotowości do pracy. Ważne jest, aby pod względem administracyjnym placówka nadal funkcjonowała.