• Start
  • Wiadomości
  • Koronawirus. W Urzędzie Marszałkowskim po odkażaniu, w kwarantannie nadal pozostaje 47 pracowników

Koronawirus. W Urzędzie Marszałkowskim po odkażaniu, w kwarantannie nadal pozostaje 47 pracowników

W poniedziałek, 30 marca, w pomieszczeniach budynku UMWP przy ul. Okopowej wykonana została dekontaminacja. Pracujący w tym miejscu urzędnicy we wtorek, 31 marca, mogą wrócić do pracy. W kwarantannie nadal pozostaje 47 pracowników urzędu - Sanepid nie potwierdził konieczności poszerzenia tego grona w związku z wykryciem zakażenia koronawirusem u drugiej osoby pracującej w UMWP.
( 30.03.2020 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Budynek Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku
Budynek Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku
fot. Krzysztof Mystkowski / KFP

 

Marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk o zakażeniu koronawirusem poinformował na swoim profilu FB w sobotę wieczorem, 28 marca. “Raz jeszcze mocno apeluję do wszystkich Was o zostawanie w domach i ograniczenie kontaktów. Jak sami widzicie - wirus może zaskoczyć każdego z nas”.

Marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk zakażony koronawirusem

AKTUALIZACJA, poniedziałek, godz. 18.30

Osoby pozostające w kwarantannie otrzymały oficjalne potwierdzenie z Sanepidu. Długość kwarantanny dla poszczególnych osób jest różna - zależy od daty ostatniego kontaktu z osobą zakażoną (14 dni od kontaktu). Od wszystkich osób w kwarantannie w stosownym czasie pobrane zostaną wymazy.

Kwarantanna obejmuje obecnie wszystkich członków Zarządu Województwa Pomorskiego. Z tego powodu członkowie Zarządu pracują zdalnie, czekają też na wejście w życie przepisów umożliwiających podejmowanie uchwał zdalnie czyli w kontakcie nieosobistym (np. przez wideokonferencje).

W systemie pracy zdalnej pozostaje ok. 70 proc. pracowników UMWP.

Marszałek Mieczysław Struk nadal przebywa w Uniwersyteckim Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni. Swój stan określa jako dobry. Druga osoba pracująca w urzędzie, u której wykryto zakażenie koronawirusem przebywa w izolacji domowej.


AKTUALIZACJA, poniedziałek, godz. 8.30

W niedzielę, 29 marca, pracownicy urzędu marszałkowskiego sporządzili według wskazań Sanepidu i przekazali do tej instytucji listę wszystkich osób, które w ostatnim czasie miały bezpośredni kontakt z marszałkiem Strukiem. Na liście znalazło się 47 pracowników urzędu oraz 15 innych osób - jest to liczne grono, ale dla bezpieczeństwa wytypowano i wskazano wszystkie możliwe osoby. 

Sanepid już przekazał pracownikom urzędu informacje o nałożeniu na nich kwarantanny. Wszyscy mają obowiązek przebywać we wskazanym przez siebie miejscu zamieszkania bez możliwości wychodzenia na zewnątrz. Kwarantanną objęto również rodziny urzędników.

O konieczności kwarantanny wobec innych wskazanych osób Sanepid zadecyduje we własnym zakresie.

Wyniki badań WSSE potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnej osoby pracującej w urzędzie marszałkowskim. Z tego powodu Sanepid może w poniedziałek, 30 marca, zadecydować o rozszerzeniu kwarantanny na nowe osoby.

W budynku UMWP przy ul. Okopowej odbywa się dekontaminacja (proces polegający na usunięciu i dezaktywacji substancji szkodliwej) pomieszczeń, z tego względu budynek ten będzie nieczynny. Informujemy jednak, że departamenty UMWP zlokalizowane w innych budynkach będą funkcjonować bez zmian.

 

Stan zdrowia marszałka Mieczysława Struka jest dobry, mimo to został on decyzją Sanepidu przeniesiony do Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni.

Zapowiadana na dzień 30 marca 2020 r. XX sesja Sejmiku Pomorskiego zostaje przeniesiona na inny termin.

O dalszych krokach związanych z tą sytuacją będziemy informować w osobnych komunikatach.

Michał Piotrowski, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego