• Start
  • Wiadomości
  • Koronawirus. Szpitale przygotowują się do zwiększania bazy łóżek, ograniczają przyjęcia planowe

Koronawirus. Szpitale przygotowują się do zwiększania bazy łóżek, ograniczają przyjęcia planowe

- Obecnie nie potrzebujemy pomocy z województw zewnętrznych - mówi Jerzy Karpiński, pomorski lekarz wojewódzki. - Mamy miejsca i personel dla chorych z Pomorza i kilkaset miejsc w zapasie, jeśli wstrzymamy wszystkie zabiegi planowe w szpitalach. To, w tej dramatycznej dzisiejszej sytuacji, optymistyczna wiadomość. 
( 01.04.2021 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Fragment budynku, przed nim dwie karetki pogotowia
W szpitalu im. Kopernika w Gdańsku (należy do spółki Copernicus) 30 łóżek Oddziału Chorób Wewnętrznych przeznaczonych jest dla chorych na Covid-19
                                                                                                                                                                        Fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

 

Jak podało Ministerstwo Zdrowia w środę, 31 marca, w ciągu minionej doby potwierdzono 1433 nowych przypadków zakażenia koronawirusem na Pomorzu, 24 osoby zmarły. W kraju stwierdzono 32 874 nowych zakażeń Covid-19. Epidemia nie zwalnia.  

 

 

Oddziały dla chorych z covidem działają dziś w prawie wszystkich większych placówkach medycznych w regionie. Bardzo wysokie obłożenie łóżek dotyczy szpitali II stopnia referencyjności - tu trafia najwięcej chorych na Covid-19, otrzymują w nich leki antywirusowe i tlenoterapię.

COVID-19. Liczba łóżek dla pacjentów w pomorskich szpitalach. Dane z Pomorskiego Urzędu Wojweódzkiego na 31 marca 2021 roku

  • 2167 / 1613 - ogólna liczba łóżek dla pacjentów COVID-19/liczba łóżek zajętych przez pacjentów COVID-19
  • 195 / 156 - ogólna liczba respiratorów dla pacjentów COVID-19/liczba respiratorów zajętych przez pacjentów COVID-19- Dobrą informacją jest to, że w szpitalach drugiego poziomu na Pomorzu mamy taką liczbę wolnych miejsc, która pozwala zachować mniej więcej 30 procentowy bufor bezpieczeństwa - tłumaczy Jerzy Karpiński, dyrektor Wydziału Zdrowia Urzędu Wojewódzkiego, pomorski lekarz wojewódzki. - To są oczywiście dane, które mogą zmienić się z godziny na godzinę. 

Jak mówi dyrektor Karpiński lepsza sytuacja pod względem bazy łóżkowej jest w szpitalach I poziomu (trafiają tu chorzy z podejrzeniem koronawirusa, czekający na wynik). Na 210 takich łóżek w regionie zajętych jest 127. 

Na 134 łóżka w szpitalach III poziomu (chorzy onkologicznie, chorzy czekający na przeszczep wątroby, płuc itp. jednocześnie chorujący na Covid-19) obecnie zajętych jest 64.  

 

Jednocześnie minister zdrowia, wojewoda pomorski i samorząd województwa wspólnie działają na rzecz powiększania bazy łóżkowej dla chorych na koronawirusa na Pomorzu. 

Ministerstwo zdrowia wydało zgodę, aby w Szpitalu Tymczasowym Amber Expo powstało nie więcej niż 400 łóżek, w Szpitalu Tymczasowym MSWiA w Sopocie nie więcej niż 200 łóżek  - taka decyzja pozwala szpitalom na swobodne działanie, bez ubiegania się o zgodę na zwiększenie bazy łóżkowej co kilka dni. Oba szpitale w miarę potrzeb mogą otwierać kolejne moduły łóżkowe. 

 

 

- W sytuacji kryzysowej, do której się przygotowujemy, liczba łóżek covidowych w szpitalach II poziomu może wzrosnąć do dodatkowych czterystu przez ograniczenie przyjęć planowych na wszystkich oddziałach w szpitalach - tłumaczy dyrektor Karpiński. - Te łóżka i personel medyczny mogą w razie potrzeby przejść do leczenia chorych na koronawirusa. Na razie nie potrzebujemy pomocy z województw zewnętrznych, mamy miejsca i personel dla naszych chorych z Pomorza. To, w tej dramatycznej dzisiejszej sytuacji, optymistyczna wiadomość. Pozytywem jest też fakt, że szpital Amber Expo dysponuje taką instalacją tlenową, która jest w stanie zabezpieczyć tlen nawet przy czterystu łóżkach. Odciąża w ten sposób inne nasze szpitale, które nie są przygotowane na tak duże zabezpieczenie tlenu dla chorych.  

 

Szpital Amber Expo cały czas prowadzi rekrutację personelu medycznego. Na dziś, kiedy w szpitalu jest 188 łóżek, kadra medyczna jest zabezpieczona, ale na czterysta - nie.

- Rekrutację prowadzimy cały czas i zachęcamy do kontaktu personel medyczny - mówi Katarzyna Brożek, rzecznik spółki Copernicus w Gdańsku.