• Start
  • Wiadomości
  • Koronawirus. Raport o sytuacji w domu pomocy społecznej AKTUALIZACJA

Koronawirus. Aktualna sytuacja w domu pomocy społecznej

Wśród podopiecznych domu pomocy społecznej odnotowano kolejne zakażenia wirusem COVID-19. Do placówki dotarły środki ochrony osobistej. Ciągły nadzór medyczny nad osobami w DPSie objęli lekarze ze szpitala jednoimiennego.
22.04.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Dom Pomocy Społecznej Polanki w Gdańsku
Dom Pomocy Społecznej Polanki w Gdańsku
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

Aktualne informacje na temat sytuacji w placówce z soboty, 25 kwietnia:


W domu pomocy społecznej pojawiły się kolejne przypadki zakażenia COVID-19. W ciągu ostatniej doby zostały potwierdzone pozytywne wyniki u 9 podopiecznych.

Obecnie w domu pomocy społecznej jest 41 pensjonariuszy i 10 osób personelu, którzy mają wyniki negatywne. Pomimo dynamicznego rozwoju sytuacji utrzymane są plany wymiany personelu. Opracowane procedury gwarantują zachowanie ciągłości opieki nad podopiecznymi placówki.

 

Przypomnijmy, 15 kwietnia w gdańskim DPS wystąpił pierwszy potwierdzony przypadek zakażenia koronawirusem, u jednego z pracowników. 

 

Pracownik jednego z domów pomocy społecznej w Gdańsku zakażony koronawirusem

 

Następnie pojawiły się kolejne - zarówno u pracowników, jak i podopiecznych.

 

Zakażeni koronawirusem pensjonariusze DPS Polanki trafili do szpitala zakaźnego

 

Aktualne informacje na temat sytuacji w placówce ze środy, 22 kwietnia:

Podczas powtórnego badania opiekunów, którzy w swoich domach oczekują na możliwość rozpoczęcia pracy (więcej na ten temat w ostatnim akapicie tekstu - red.), otrzymano wyniki pozytywne. Z 15 badanych w kierunku koronawirusa pracowników, 9 osób otrzymało test pozytywny. Czekamy na wyniki pozostałych 6 osób.

Plany wymiany opiekunów w domu pomocy społecznej, pomimo dynamicznego rozwoju sytuacji, nie uległy zmianie. Opracowane procedury gwarantują zachowanie ciągłości opieki nad podopiecznymi placówki. W DPSie przebywa aktualnie 59 podopiecznych, którymi zajmuje się 11 pracowników.

W ciągu ostatniej doby zmarło dwóch z podopiecznych: jedna osoba w placówce, a druga  w szpitalu. Obie osoby zmarłe chorowały na schorzenia przewlekłe. W szpitalu cały czas pozostaje 16 osób (w międzyczasie jeszcze jeden z podopiecznych został przewieziony do szpitala).

Wszyscy przebywający w domu pomocy społecznej są pod ciągłą opieką lekarzy z 7. Szpitala Marynarki Wojennej. Lekarze przyjeżdżają na konsultacje, są do dyspozycji dyrekcji placówki w przypadku sytuacji nagłych.

Pracownicy placówki otrzymali również dodatkowe sprzęty ochrony osobistej przekazane przez służby Wojewody Pomorskiego. Pomieszczenia domu są w trakcie dezynfekcji realizowanej przez Wojska Obrony Terytorialnej , a placówka pozostaje zamknięta dla osób z zewnątrz.

Przypomnijmy - od momentu wykrycia pierwszej osoby zakażonej, pensjonariuszami DPS cały czas opiekuje się ta sama zmiana pracowników - to efekt wdrożenia epidemicznej procedury 100 proc. zamknięcia placówki (dla odwiedzających i dziennych zajęć zamknięta była już od początku epidemii).

W poniedziałek, 20 kwietnia, odbyło się wirtualne spotkanie prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz z dyrektorami wszystkich gdańskich DPSów, podczas którego dyrektor “Polanek” dzieliła się z kierownictwem innych placówek swoimi doświadczeniami z ostatnich dni. Przypomniano także wszystkie procedury, których przestrzegać powinny placówki, gdyby sytuacja z oliwskiego dps-u się powtórzyła.