• Start
  • Wiadomości
  • Koronawirus. Nie płaćmy gotówką. Jak wyrobić i odebrać kartę bez wychodzenia z domu

Koronawirus. Płać kartą zamiast gotówką. Jak wyrobić i odebrać kartę bez wychodzenia z domu

W związku z pandemią koronawirusa, część ekspertów, w tym ze Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), zaleca płatność kartą - potencjalnie jest to bezpieczniejsza forma niż płatność gotówką. Co, jeśli karty nie posiadamy i dotychczas w ogóle jej nie używaliśmy? Podpowiadamy, jak wyrobić kartę i sprawdzamy, jak zmieniły się procedury w 5 największych bankach w Polsce w czasie pandemii.
01.04.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
W czasie walki z pandemią koronawirusa bezpieczniejszym rozwiązaniem mogą być płatności bezdotykowe - kartą płatniczą albo telefonem. Jeśli jednak zdecydujemy się używać gotówki, ważne, by po przeprowadzeniu transakcji dokładnie umyć ręce
W czasie walki z pandemią koronawirusa bezpieczniejszym rozwiązaniem mogą być płatności bezdotykowe - kartą płatniczą albo telefonem. Jeśli jednak zdecydujemy się używać gotówki, ważne, by po przeprowadzeniu transakcji dokładnie umyć ręce
Pixabay

 

Aktualna lista zachorowań na koronawirusa na Pomorzu i w kraju

 

Jak można szybko i sprawnie wyrobić kartę w banku? Czy wyrobienie i korzystanie z karty jest płatne? Jak w dobie koronawirusa odebrać kartę? Jak podpisać dokumenty i czy trzeba to robić?

W związku z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), by w ramach przeciwdziałań z rozprzestrzenianiem się koronawirusa używać tej formy płatności zamiast gotówki, sprawdziliśmy w pięciu największych i najpopularniejszych bankach w Polsce (według rankingu portalu bankier.pl), jak wygląda proces wydawania kart płatniczych.PKO Bank Polski

- W obecnej sytuacji, związanej z epidemią, system wydawania kart w PKO Banku Polskim jest bezpieczny. Sposób w jaki bank wydaje karty nie wymaga dodatkowych kontaktów między pracownikami banku a klientem - uspokaja Grzegorz Culepa z Departamentu Komunikacji Korporacyjnej PKO Banku Polskiego.

Nowe karty - zarówno debetowe, jak i kredytowe, można zamówić przez internet. Nie trzeba podpisywać żadnych dokumentów.

Wydawanie odnowionych kart odbywa się automatycznie.

Klienci otrzymują karty drogą pocztową bez konieczności odwiedzania oddziału. 

Zarówno wydanie nowej karty płatniczej, jak i odnowienie dotychczasowej jest bezpłatne. Pozostałe opłaty obowiązują wedle cennika. Pełna obsługa kart jest dostępna w serwisie iPKO lub aplikacji mobilnej IKO.Koronawirus. Zasiłki z ZUS na czas kwarantanny lub opieki nad dzieckiem - pytania i odpowiedzi. Tarcza antykryzysowaBank Pekao S.A.

- W Banku Pekao S.A. kartę można wyrobić całkowicie zdalnie, bez wychodzenia z domu. Jeśli dana osoba jest już klientem Pekao i posiada konto, to w prosty sposób kartę może zamówić w nowym serwisie Pekao24. Jeśli ktoś nie ma jeszcze konta w naszym banku, to może je otworzyć zdalnie za pomocą „selfie” wraz z opcją karty do rachunku - tłumaczy Anna Markowska z Biura Komunikacji Korporacyjnej Banku Pekao S.A.

Wydanie karty w Pekao jest bezpłatne. Korzystanie z niej jest również darmowe przy miesięcznych wpływach na konto min. 500 zł i wykonaniu jednej transakcji kartą w miesiącu. Jeśli klient nie spełni tego warunku, opłata za kartę wynosi 3 zł.

Zamówiona przez klienta karta jest wysyłana listem zwykłym na wskazany adres. Dotrze więc do naszej skrzynki pocztowej.

- Numer PIN można nadać także zdalnie w bankowości mobilnej lub w bankowości elektronicznej Pekao24. Dokumenty podpisujemy w pełni zdalnie, w naszym nowym serwisie Pekao24. W ten sposób od momentu wyrażenia chęci posiadania karty w naszym banku, aż do zakończenia procesu, klient wszystko może zrobić bez wychodzenia z domu, nie narażając siebie ani swoich bliskich na kontakt z koronawirusem - dodaje Markowska.Santander Bank Polska (dawniej BZ WBK - Bank Zachodni WBK)

- Najwygodniej, bez wychodzenia z domu można kartę mobilną „wyklikać” w naszej bankowości mobilnej. Będzie to karta cyfrowa, dostępna w aplikacji do płatności telefonem. Jej wydanie i obsługa są darmowe - mówi Ewa Krawczyk z Obszaru Komunikacji Korporacyjnej i Marketingu Santander BP.

Taką kartę można wyrobić TUTAJ.

Wniosek o tradycyjną kartę płatniczą można także złożyć w bankowości internetowej lub przez telefon - po wypełnieniu i akceptacji wniosków karta zostanie wysłana na wskazany adres.

Można ją aktywować w usługach elektronicznych lub w bankomacie. Klienci mają do wyboru kilka wariantów - wśród nich jest oferująca różne korzyści Karta Dopasowana, której obsługa kosztuje 3 zł miesięcznie, lub 0 zł - pod warunkiem zrealizowania nią 5 transakcji miesięcznie.Zakładajcie maseczki lub choćby zwykłe chustki - apel gdańskiej lekarki i petycja do władzmBank

Dla osób, które już posiadają konto w mBanku najlepszym rozwiązaniem będzie zamówienie karty online. Nową kartę można zamówić na www.mBank.pl i w aplikacji. Jeśli ktoś jest klientem, nie musi podpisywać żadnych dokumentów.

- Jeśli nie jest się klientem, należy założyć konto, żeby móc zamówić kartę. W tej chwili tymczasowo wyłączyliśmy możliwość podpisania umowy o rachunek za pośrednictwem kuriera. Można to zrobić wyłącznie w placówce - komentuje Kinga Wojciechowska-Rulka z mBanku. - Normalnie karty przychodzą pocztą, listem zwykłym lub priorytetowym w zależności od rodzaju karty. Ale bardzo dobrym wyborem jest dowolna karta MasterCard, którą można płacić jeszcze zanim przyjdzie do nas przesyłka z kartą.

Dzięki temu rozwiązaniu zwirtualizowanej karty, klient będzie mógł zapłacić telefonem w sklepach z terminalem zbliżeniowym za pomocą Google Pay. Jak płacić kartą bez karty? To proste: po zawnioskowaniu o kartę Mastercard, trzeba dodać ją do Google Pay w aplikacji mobilnej mBanku. Następnie należy ustalić PIN do karty, którym będzie się potwierdzać wszystkie transakcje (zarówno dokonywane telefonem, jak i później kartą plastikową). Obecnie transakcje zbliżeniowe bez PIN-u mają limit 100 zł.

Zarówno wydanie karty w wariancie podstawowym, jak i jej obsługa są bezpłatne.ING Bank Śląski

Najszybciej i najłatwiej można zamówić kartę płatniczą do konta bezpośrednio w bankowości internetowej Moje ING, a zamówiona karta wysyłana jest pocztą wprost na adres klienta - nie ma zatem potrzeby nawet wychodzenia z domu, wszystkie formalności można załatwić bezpośrednio w bankowości internetowej.

- Nie pobieramy opłaty za wydanie do konta osobistego standardowej karty Visa zbliżeniowa, pobierana jest natomiast opłata miesięczna za obsługę karty, której w łatwy sposób można uniknąć aktywnie korzystając z karty - wyjaśnia Joanna Majer-Skorupa, zastępca rzecznika prasowego ING.

Szczegółowe informacje znajdują się TUTAJ.

 

TV

Miłe chwile w Radzie Miasta