• Start
  • Wiadomości
  • Koronawirus. Minister Zdrowia zapowiada kontrole noszenia maseczek i „mieszaną edukację”

Koronawirus. Minister Zdrowia zapowiada kontrole noszenia maseczek i „mieszaną edukację”

W poniedziałek, 3 sierpnia, minister zdrowia Łukasz Szumowski udzielił wywiadu Polskiemu Radiu. Zapowiedział, że w tym tygodniu policja i służby sanitarne skontrolują sklepy i sprawdzą, czy personel i klienci noszą maseczki. Zapowiedział też zmiany w prawie dotyczące bezpieczeństwa sanitarnego uczniów w nowym roku szkolnym.
( 03.08.2020 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na pierwszym planie Łukasz Szumowski, minister zdrowia
Łukasz Szumowski, minister zdrowia (na pierwszym planie)
źródło: Facebook/Ministerstwo Zdrowia

 

Ostatnie dni to rekordowy przyrost nowych zakażeń Covid-19 w Polsce. W poniedziałek, 3 sierpnia, resort zdrowia poinformował o 575 nowych przypadkach, dzień wcześniej - w niedzielę, 2 sierpnia - było ich 548. Dotychczasowe rekordy podczas pandemii koronawirusa padły w naszym kraju 31 sierpnia - 657 i 1 sierpnia - 658. To niepokojące dane.

Czytaj też: Poniedziałek: 575 zakażeń w skali kraju - na Pomorzu 20, w tym 6 w Gdańsku

W wywiadzie dla PR1 minister zdrowia Łukasz Szumowski powiedział, że trudno mówić o drugiej fali epidemii. Jego zdaniem tzw. poziom transmisji poziomej koronawirusa nie jest duży. Jednak bardzo dużo zależy od naszego zachowania. Obecną sytuację epidemiczną określił jako falowanie związane z rozluźnieniem rygorów sanitarnych. W Polsce wciąż jest kilka ognisk zapalnych takich jak imprezy rodzinne, kopalnie i zakłady pracy. Minister przypomniał, że należy zasłaniać nos i usta.

 

- W tym tygodniu policja i służby sanitarne będą wykonywać kontrole w sklepach i sprawdzać, czy personel i klienci noszą maseczki. Należy zasłaniać nos i usta. Nie ma wymówek. Niestety, trzeba przypomnieć ludziom, że to jest obowiązujące prawo. Nie ma żadnych danych, które by mówiły, że noszona maseczka zmniejsza ilość tlenu, który dochodzi do człowieka. Medyczne przeciwwskazania można policzyć na palcach jednej ręki. Jeśli ktoś czuje dyskomfort, nosząc maseczkę, może nosić przyłbicę

- stwierdził Łukasz Szumowski.

Minister pytany też był o to, czy dzieci powinny wrócić do szkół 1 września.

- Tutaj będziemy też proponowali pewne rozwiązania legislacyjno-prawne, nawet jeszcze w tej ustawie, która jest procedowana w Senacie, między innymi po to, żeby dać możliwość większej regionalizacji działań. A swoją drogą wiemy, jest taki raport Toronto Children’s Hospital, który rekomenduje po prostu powrót dzieci do szkół, natomiast my byśmy chcieli dać szansę pewnej regionalizacji, tego, żeby szkoły zależnie od stanu epidemicznego mogły reagować inaczej, mogły na przykład wprowadzić mieszaną edukację zdalną i w klasach czy dla pewnych grup. To już zależy od lokalnych możliwości danej szkoły, od uwarunkowań epidemicznych, wtedy byśmy mieli naprawdę takie elastyczne reagowanie na sytuację.

- powiedział minister.


Szef resortu zdrowia dodał, że Covid-19 jest bardziej zaraźliwy, niż wcześniej przypuszczano. Ma to związek z tym, że osoby chore bezobjawowo zarażają starszych i słabszych, którzy często umierają. Podobny rozwój sytuacji jak w Polsce obserwujemy teraz w Hiszpanii, Szwecji czy we Włoszech.

Posłuchaj całego wywiadu z ministrem Łukaszem Szumowskim.