• Start
  • Wiadomości
  • Koronawirus. Metropolita gdański wprowadził zmiany w ceremonii pogrzebowej

Koronawirus. Metropolita gdański wprowadził zmiany w ceremonii pogrzebowej

Ze względów bezpieczeństwa duchownych i osób żegnających zmarłego, w związku z panującą pandemią, metropolita gdański, abp Sławoj Leszek Głódź, wydał dekret, w którym określa zasady organizacji pogrzebu. Zmienił się też system pracy biur cmentarnych. Sprawdź, jak obecnie zorganizować pogrzeb w Gdańsku.
( 20.03.2020 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Panująca pandemia wymusiła zmiany także w ceremoniach pogrzebowych
Panująca pandemia wymusiła zmiany także w ceremoniach pogrzebowych
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

Pogrzeb w czasach epidemii. Jakie są procedury?

W najbliższych tygodniach ceremonie pogrzebowe w kościele katolickim będą odbywać się wyłącznie przy mogiłach. Modlitwy za zmarłego nie będą odmawiane w kaplicach przycmentarnych. W pogrzebie będzie mogło uczestniczyć maksymalnie 50 osób.

- Ze względu na stan zagrożenia epidemicznego zarządzam w całej Archidiecezji Gdańskiej ograniczenie uroczystości pogrzebowych do jednej stacji na cmentarzu. Pogrzeb odprawia się przy grobie w obecności najbliższej rodziny, z zachowaniem obowiązującego limitu 50 osób. Przypominam, że w pogrzebie nie mogą uczestniczyć osoby odbywające kwarantannę. Jeśli okoliczności na to pozwalają, stację można poprzedzić procesją od bramy cmentarnej - poinformował abp Sławoj Leszek Głódź.

 

  Koronawirus. Metropolita gdański udzielił dyspensy od uczestnictwa w mszy św. Modlitwy w domu, msze on line

 

Msza św. pogrzebowa odprawiana będzie w kościele w dniu pogrzebu lub w terminie późniejszym, w zależności od ustaleń z rodziną zmarłego.

- Rodzinę zgłaszającą pogrzeb należy poinformować o rozporządzeniu państwowym i niniejszym dekrecie. Kapłanów proszę o punktualne rozpoczynanie uroczystości pogrzebowych, z zabezpieczeniem czasu na dojazd do cmentarza oraz przejście do grobu - apeluje w dekrecie metropolita gdański.

 

       Transmisja mszy św. z kościoła św. Jana. Ks. Niedałtowski: poznajemy wartość tego, czego nam zabrakło

 

W związku z panującą pandemią przed tygodniem abp Sławoj Leszek Głódź poinformował o dyspensie w uczestnictwie w niedzielnych mszach św. Chodzi o to, by w świątyniach nie gromadziły się duże grupy wiernych, a starsi ludzie spędzali ten trudny czas w domach.

 

Jak zorganizować pogrzeb w czasie epidemii?

W ubiegłym tygodniu z powodu koronawirusa zamknięto biura cmentarne znajdujące się na cmentarzach komunalnych w Gdańsku. Zamknięte są również kaplice cmentarne. Większość spraw można załatwić korespondencyjnie, telefonicznie lub mailowo.

Obsługa spraw związanych z przyznawaniem miejsc do pochówku oraz wydawaniem decyzji na sprowadzenie do Gdańska trumny ze zwłokami/urny z prochami osób zmarłych poza granicami Polski, załatwiane są wyłącznie w Biurze Obsługi Klienta Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni po wcześniejszym zgłoszeniu telefonicznym pod numerami: 58 52 44 563 lub 58 52 44 565

Biuro Obsługi Klienta GZDiZ - ul. Partyzantów 36, Biuro Obsługi Klienta, parter, budynek A, czynne: od poniedziałku do piątku, w godzinach 7.00–15.00.

Sprawy związane z pochówkami obsługuje wyłącznie Główne Biuro Cmentarne, mieszczące się w Gdańsku przy ul. Partyzantów 76 (siedziba PPU „Zieleń” Sp. z o.o.), czynne w godzinach:

  • w poniedziałek, wtorek, czwartek i piątek – 7:00-15:00

  • w środę – 7:00-17:00

Tel.: 58 342 20 71 do 73, 58 341 73 35, 58 341-60-16, e-mail: zielen@zielen.pl

 

TV

Jestem z Gdańska. O śmiertelnym ataku na prezydenta Adamowicza