• Start
  • Wiadomości
  • Koronawirus. 50 mln zł na walkę z pandemią na Pomorzu od Zarządu Województwa Pomorskiego

Koronawirus. 50 mln zł na walkę z pandemią na Pomorzu od Zarządu Województwa Pomorskiego

Zarząd Województwa Pomorskiego podczas posiedzenia, w czwartek 19 marca, podjął decyzję o pilnym przesunięciu 50 mln zł ze środków unijnych na wsparcie pomorskich szpitali. Zarezerwował też środki na dalsze działania związane ze skutkami rozprzestrzeniania się koronawirusa w regionie.
19.03.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na Pomorzu jest obecnie 9 potwierdzonych przypadków zachorowań na koronawirusa - ich liczba rośnie z dnia na dzień. Samorządowcy przygotowują się na kolejnych zarażonych
Na Pomorzu jest obecnie 9 potwierdzonych przypadków zachorowań na koronawirusa - ich liczba rośnie z dnia na dzień. Samorządowcy przygotowują się na kolejnych zarażonych
źródło: Fb Mieczysław Struk

 

Zobacz też: Koronawirus. Gdański Program Wsparcia Przedsiębiorców


- Obecna sytuacja wymaga od nas wszystkich podjęcia nadzwyczajnych kroków. Dlatego wraz Zarządem Województwa zdecydowaliśmy się na pilne uruchomienie 50 mln zł dodatkowych środków na ratowanie zdrowia i życia mieszkańców Pomorza - powiedział marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, po posiedzeniu, które odbyło się w czwartek, 19 marca.

- Te pieniądze przekażemy do dyspozycji pomorskich szpitali, bo to właśnie pracownicy służby zdrowia znajdują się na pierwszej linii frontu i potrzebują naszego wsparcia w walce o zdrowie Pomorzan. Mam tu na myśli nie tylko szpitale samorządu województwa, takie jak Pomorskie Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy, szpital w Ustce, czy w Prabutach, ale także rządowy 7. Szpital Marynarki Wojennej w Gdańsku, który, jak słyszymy, boryka się z poważnymi brakami - dodał Struk.

Jak informuje urząd marszałkowski, na obecnym etapie prowadzone są uzgodnienia z poszczególnymi placówkami w zakresie zdiagnozowania potrzeb.

 

Koronawirus. Liczba osób zakażonych w Polsce - 325, w tym dziewięć na Pomorzu AKTUALIZACJA

 

Wsparcie przedsiębiorców i ochrona rynku pracy

Niezależnie od tego, podczas posiedzenia Zarząd Województwa Pomorskiego postanowił też zarezerwować kolejne 120 mln zł ze środków unijnych z przeznaczeniem na interwencyjne wsparcie pomorskich przedsiębiorców oraz systemu zdrowia - zależnie od rozwoju sytuacji i pojawiających się potrzeb.

Ponadto, dzięki modyfikacji priorytetów w przeznaczeniu funduszy unijnych w odpowiedzi na obecną sytuację, Zarząd Województwa planuje przeznaczyć ok. 20 mln zł na niwelowanie negatywnych zjawisk związanych z rynkiem pracy oraz ok. 10 mln zł na wsparcie małych i średnich firm w radzeniu sobie z czynnikami ryzyka w miejscu pracy. Oczywiście, chodzi tu w szczególności o ryzyka epidemiczne.

Koronawirus. Miasta Unii Metropolii Polskich apelują do rządu o pomoc na czas epidemii

Wykorzystanie środków unijnych do walki z pandemią jest możliwe dzięki decyzji Komisji Europejskiej, która uruchomiła inicjatywę uelastyczniającą procedury związane z wydatkowaniem środków UE, w tym przede wszystkim ułatwia przesuwanie środków na cele związane z obecnym kryzysem epidemiologicznym.

Zarząd Województwa Pomorskiego zdaje sobie sprawę, że obok wsparcia systemu ochrony zdrowia niezwykle istotna jest w obecnej chwili pilna pomoc małym i średnim przedsiębiorstwom z naszego regionu.

- Dlatego, oprócz wyżej wymienionych decyzji, zarekomendowaliśmy dziś instytucjom finansowym, z którymi współpracuje Samorząd Województwa, by wprowadziły mechanizm zawieszenia spłaty kapitału i odsetek od już zaciągniętych pożyczek - mówi marszałek Struk.

Pomorski samorząd przeznaczy też 30 mln zł ze środków własnych na akcję pożyczkową mającą na celu podtrzymanie płynności finansowej przedsiębiorstw.

 

Zobacz całą wypowiedź marszałka województwa pomorskiego:

 

Autor: Michał Piotrowski / pomorskie.eu